Visa alla inlägg skrivna februari 2017
Hemma igen.
Skönt att vara hemma på ön igen. Miljöombytet kom precis i rätt tid och jag känner mig taggad att fortsätta med studier och mina frilansjobb nu under våren. Liiiite seg har jag dock varit under helgen. Beror dels på att jag varit trött efter resan hem från Holland men också att jag tog mig ut i skidspåret i går och har-så-dålig-kondis. Efter 6km i spåret var jag helt färdig :D Den enda motion jag satsat på under senaste året har varit promenad/länk. Har varken styrketränat eller konditionstränat något alls under 2016. I Vasa hade jag gymkort på Sports Club och även om jag var långt ifrån vältränad då heller gick jag regelbundet dit och rörde på mig. Valde medvetet att inte lägga pengar på gymkort här under fjolåret och nu har jag inte råd.
Well well. Imorgon ska jag ta nya tag med studierna. Blev inte så mycket gjort under förra veckan även om jag hade datorn med mig och försökte jobba. Fanns en massa annat roligt att göra istället. Tröstar mig med att en paus nu som då är viktigt. Hade faktiskt skrivit i tre veckor i sträck innan jag åkte till Holland!
// God natt!
Force majeure i Holland
Hej! Är tillbaka på Åland efter nästan en vecka i Holland. Den som följer mig på instagram har kanske sett några bilder från resan. Det blev en jättebra vecka tillsammans med moster K. Vi har ätit gott, pratat, gått på en konsert, jobbat lite och shoppat. Det var riktigt dåligt väder hela veckan regnande och var dimmigt. I torsdags när jag åkte hem började det dessutom storma så alla flyg från Schiphol var antingen inställda eller försenade. Force majeure är inget man kan något åt. Mitt flyg till Stockholm blev två timmar försenad på grund av stormen men jag hann precis i tid med min skjuts från Uppsala till Grisslehamn och tog färjan hem igår kväll.
Som jag skrev i det tidigare inlägget är Rotterdam en modern stad. Det är långt från det holländska med pittoreska kanaler och gamla hus som t.ex Amsterdam. Nästan allt blev bombat under andra världsrkiget i Rotterdam så staden är väldigt ny. Den låga bruna byggnande på bilden är hamncentralen varifrån emigranterna åkte iväg till Amerika från Rotterdam förut. Idag är byggnaden ett hotell och restaurang som heter Hotel New York. Sjuuuk god mat där, och bra drinkar hade dom. Tips om ni far till Rotterdam ät på Hotel New York.
Här är däremot det mer pittoreska holländska i Utrecht. Kanaler och gamla hus.
Vi åkte till Utrecht i söndags för att gå på en Lizz Wright konsert. Innan konserten gick vi omkring i staden och shoppade lite och åt middag.
Vi hade bästa vädret på hela veckan och jag var nöjd turist.
Ännu mera typiskt holländskt trapporna upp till lägenheten. Nästan svårt att fånga på bild men det var sjukt brant rakt upp. Man fick nästan lov att "klättra" upp på alla fyra.
Att resa från Åland till Rotterdam gick riktigt bra. Som jag skrev tidigare hade jag bokat ett flyg så att jag inte skulle behöva övernatta i Sverige. Det krävdes en hel del resande och tajming för att allt skulle klaffa. Böjade med att åka buss från Mariehamn till Eckerö därifrån färja över till Grisslehamn varifrån jag tog buss till Uppsala. Från Uppsala tog jag tåg till Arlanda och flög till Schiphol. Från Schiphol tog jag tåg till Rotterdam och där mötte jag min moster och vi tog metro hem till henne. Allt tajmades bra och inga förseningar. Hemvägen var jag ju lite nervös över att inte hinna till färjan i tid på grund av stormen i Holland men jag hann precis. Så nu har jag provat på hur det är att resa utomlands när man bor på Åland. Lite mera resande än vad man är van med eftersom man alltid måste få det att passa med färjtidtabeller. Men nu vet jag att det går och jag klarar av det huuur bra som helst! Trots lite force majure i Holland gick det bra.
Idag är det fredag och Åland har fått snö! Härligt med helg och snö nu ska jag ut på en promenad.
// Ha en trevlig helg!
Groetjes uit Rotterdam!
Hälsningar från Rotterdam! Idag har jag sett min mosters show The More the Mary på Walhalla Theater här i Rotterdam. Det är inte ofta jag ser henne uppträda så det var verkligen roligt att jag fick se den här föreställningen som dessutom var deras sista. Efter showen blev det drinks i baren och sedan pizza och vin hemma tillsammans med vänner. Vi var nio personer och pratade fem olika språk om varandra. Engelska, holländska, portugisiska, svenska och finska.
I helgen har vi ätit gott, pratat och haft det bra. För mig är moster Katja den som alltid har introducerat nya maträtter, nya kulturupplevelser och ger ny inspiration till allt möjligt. En dos av lite nytt behöver man nu som då.
Rotterdam är ingen super turiststad om man jämför med t.ex. Amsterdam dit dom flesta turister åker. Rotterdam är en ganska modern stad med häftig arkitektur. Området där Katja bor på är en ö nära en hamn därifrån emigranterna förr i tiden for till Amerika. För några år sedan blev det ett bostadsområde innan det var ön full av bordeller som besöktes speceillt av sjömän... Nu är det ett av Rotterdams trendigaste bostadsområden.
Imorgon ska jag fortsätta skriva gradu men jobba härifrån.
// Ha det bra!
Be kind.
Hej från Arlanda, sitter på flygfältet å väntar på mitt flyg till Amsterdam. Helgen och början av nästa vecka spenderas hos min moster som bor där. Ska bli kul att med lite Holland det är länge sen jag var där sist. Känner att lite miljöombyte är precis vad jag behöver just nu.
På tal om en helt annan sak. Jag parkerade mig på Starbucks och vid bordet brevid sitter två kvinnor i kanske 40-års åldern som jag antar jobbar på flygplatsen. Jag har aldrig i mitt liv hört SÅ MYCKET SKITSNACK PÅ EN ENDA GÅNG. De "gala" på konstant om deras nå gemensamma bekanta om hur fula och hemska dom är.
"Hon ser ut som en j*vla häxa"
" Skitful, hon ser äcklig ut"
"Hon är hemsk"
"Fy fan vad hon ser ut, läpparna, tuttarna, låren allt är fult"
Alltså jag förstår int hur någon kan snacka så mycket skit. Och det här är alltså två vuxna kvinnor! Alltså man får bara hoppas att karma is a bitch åt dom här två... huhhu.
Nej usch. Ge varandra kärlek istället <3 Har man inget snällt att säga kan man lika bra vara tyst.
Bild lånad från pinterest.
// Trevlig helg!
På tal om Rockoff
På tal om Rockoff, nu börjar det offentliggöras vilka som ska uppträda på Ålands största musikfestival. Se här. Gillar Toto missa dem när de var i Jeppis så nu har man chans igen! Tjohoo!
Jag har jobb!
ÄNTLIGEN vet jag vad jag ska göra i sommar, och hösten! Kanske ingen stor överraskning men jag ska *trumvirvel* .... jobba på Nya Åland! Som "vanlig" nyhetsreporter. Men ingen journalist är helt bunden till sina områden på Nyan alla gör lite olika saker mycket beroende på vad man vill och kan. Det är jättebra eftersom man får chans att prova på nya saker.
Sommaren är speciellt en sådan tid då man får göra lite allt möjligt. Ser fram emot att jobba på Nyan i sommar. Det bästa är att:
Nu när redaktionen finns mitt i stan tar det cirka tio minuter för mig att gå till jobbet.
Redaktionen har fönster mot torget, vi kommer ha ett för bra läge på Rockoff eftersom hela Rockoff-kalaset utspelar sig på torget.
Man har koll och vet mycket om vad som händer på ön när man jobbar som journalist.
Flera av sommarkollegorna från förra sommaren kommer tillbaka.
Det är SOMMAR PÅ ÅLAND bästa tiden på året. Allt är liksom bra då.
Jag börjar jobba antagligen först efter midsommar så jag kommer hinna vara lite ledig i början av sommaren :)
I höst är planen att jag ska vara kvar på Nyan men göra lite annat. Vad det är tar vi en annan gång ;)
Men fatta vad skönt att veta att jag kommer ha ett jobb att gå tillbaka till! Jag älskar att jobba, hehe!
// Ha de bra!
Plus och minus
Veckorna går så otroligt snabbt det känns som att februari snart är slut och sen är det typ vår och sommar (och jag vet inte vad jag ska göra då,ignorerar den tanken ännu). Summerar läget med lite plus och minus.
PLUS
Solen tittar fram mer och mer och man får snart vårkänslor.
På fredag åker jag till Holland.
En av mina bästa vänner ska flytta till Sthlm snart och OJ VAD JAG KOMMER HÄNGA I STHLM I VÅR OCH SOMMAR YES!
Första helgen sen jul typ då vi int har haft något planerat. Skönt att bara ta det lugnt.
Prata med Fammo i telefon idag jättelänge. Gillar alla mina fammon och mommon <3
MINUS
Jag tvivlar på allt jag skrivit i graduväg. ALLT, tycker det är skit. Vill kasta det i väggen, börja om gärna byta ämne.
Åländska loppisar fattar int att det är söndagar man vill gå på loppisrunda. Finns ett ställe som har öppet på söndagar och det ligger i Lemland var dit idag med Felicia och kika runt.
Jag borde byta telefonabonnemang så att jag kan använda 4G i Sverige utan att det kostar en miljon när man använder internetet när man är där. Men en är helt enkelt för lat för att gå till Sonera-affären här så det blir inte av.
Tax ska du ha!
Har alltid sett mig som en djurmänniska. En gång sa jag på en arbetsintervju (var jättenervös) när de bad mig att berätta om mig själv att jag gillar djur (!) alltså vem säger så på en arbetsintervju om det int är till Kolmården som djurskötare eller till ett hunddagis. Det här var en arbetsintervju till en bank. Men ja fick jobbet :) Sen gjorde jag samma sak igen när jag var på inträdesförhör till medialinjen.
- Berätta om dig själv Alexandra.
- Ja alltså jag gillar djur... ???
Alltsååå huhhuh vem säger så på intervjuer. Tydligen jag då. Men det gick bra den gången också. Jag gillar fortfarande djur och djur gillar mig. Vinnande koncept. Bildbevis:
// Famnen full med kärlek. Tax ska du ha <3
Tre saker
Hej!
Är inne i min skrivbubbla och dagarna går mest åt till att fundera på forskningstexter och hur jag ska få ihop min gradu. Här är tre saker jag velat blogga om:
1. Gradurelaterat, har så otroligt dålig dygnsrytm. Mitt skrivflow kommer sent på kvällarna vilket gör att jag sitter uppe länge på nätterna och tar långa sovmornar. Dåligt, behöver carpa upp mig och skriva MER också på mornarna!
2. Resa, jag ska till Holland i slutet av februari. Förutsatt att alla färjor och sånt håller tidtabeller så att jag hinner till Arlanda i tid. Chansade och bokade ett flyg så att jag inte sover över i Sverige en dag innan.
3. Sommar, har så försökt att inte börja längta till sommaren redan nu. Det är ändå flera månader vinter och vår kvar innan man når dit. En liten tröst är att våren på Åland är alldeles underbar och jag har det att se fram emot. Förra våren var riktigt härlig här. Sen när sommaren kom kändes det nästan som att man hade haft sommar redan länge eftersom vädret varit så nice hela april och maj.
Bild från Ramsholmen. Dit längtar jag också, till våren när vitsipporna blommar och bildar ett hav av blommor. Aj aj hääärlit. Det är ett hett tips om ni är här på våren att besöka Ramsholmen i Jomala.
Nu ska jag fortsätta skriva. Hejåhåå!
Dags att ta helg!
Hej!
Idag har jag panikstädat. Ser det som ett gott tecken att hemmet har varit ostädat och istället blir dokumentet i word längre. Det är en skön känsla tills man inser att det är fredag och vi ska ha födelsedagsfest imoron när Simon fyller år. Har panikhandlat, städat och planerat födelsedagsmat och fest. Nu är jag klar men alldeles för trött för att orka skriva mer idag. Så att, nu tänker jag ta helg!
Denna bild summerar min vecka ganska bra.
bild lånad från Pinterest