Alexandra alanning

Visa alla inlägg skrivna december 2018

Året som gått (del två)

Skrivet av Alexandra Grahn 30.12.2018

Kategorier:

Jullovet är slut och vi är tillbaka på Åland. Trögt att resa hela dagen igår och idag är vi sega. 

En elloge till mig och Simon ändå som tog tag i att packa upp kappsäcken genast och inte låta den stå orörd en vecka! 

Hur som helst här kommer del två av min sammanfattning av året. 

 

 

Juli 

 

DSC01142

DSC00981

fullsizeoutput 2d85

 

Juli blev kanske inte så som jag hade tänkt. Har massor av fina bilder från månaden men förväntningarna var lite för höga. Sally var nu sju månader och jag hade hoppats kunna göra lite mera saker för mig själv denna månad med tanke på att Simon hade semester. 

Men hon vägrade vara med Simon eller någon annan för den delen. Det var bara jag som fick hålla i henne byta blöja eller gå med henne i vagnen annars skrek hon tills jag kom. 

Dessutom var det hett i juli och att då ha en bebis fastklistrad i famnen 24/7 var inte lätt. Simon klagade på värmen, som alla andra, och jag hade noll förståelse för hans och andras klagan just då eftersom de åtminstone inte behövde gå omkring med en bebis konstant. Jag hade också varmt!

Vi hade tänkt göra en massa saker men värmen gjorde att vi inte orkade. 

Som sagt förväntningarna var kanske lite för höga för denna månad. Sally var missnöjd hela juli och det var mycket mycket hett och jag hade velat koppla av lite men fick inte.

Vi var Tärjär två veckor och det var nog bra men ganska tungt det också. Sommarens höjdpunkt Slotte släktmöte kom och gick och man träffade massa släktingar som sig bör på släktmöte.

Var så avundsjuk på alla som inte hade ett litet plåster i famnen som ni ser är hon med mig på varje bild. Var kanske int den trevligaste personen att vara med denna månad.

Sally var inte ens nära på att ta sig fram för egen maskin ännu och hon satt inte ens utan stöd. Hon såg till att jag tog henne dit hon ville och det fick jag verkligen känna på. Tur att hon är så söt. 

 

fullsizeoutput 2f47

Söt bebbe ändå!

 

 

Augusti 

 

fullsizeoutput 2fa3

fullsizeoutput 3036

IMG 3105

 

Augusti var redan lite bättre. Min lillasyster Peppi bodde hos oss när hon jobbade som simlärare på Åland och hade korta dagar så jag och Sally hade både nytta av nöje av henne.

Åttamåningen Sally lärde sig sitta utan stöd i augusti. Simon var tillbaka på jobb vilket han tyckte var skönt eftersom de hade AC på jobbet.

Mamma och pappa var här en sväng och vi var ganska ofta hos Simons föräldrar. Stackars mamma och pappa som hade bestämt sig i sista minuten för en resa till Åland fick bo i ett hotellrum utan AC det enda som fanns kvar. Men dom klarade sig fint tack och lov finns det pool på Arken.  

Vi åkte till Hangö på bröllop och bodde i en najs airbnb-lägenhet med Mia och Markus. Bröllopet var var fint och det var kul med en liten resa. Till Hangö vill jag igen. Vi hade med oss Sallys fammo så vi fick gå på fest en stund barnfria.

Jag fick ett infall och skulle färga håret mörkt men det blev rött. Ingen hit. På bilden här nere ser det ut som att mitt ena ben är färgat dåligt med brun utan sol men det är nog bara skuggor som lurar. Hann sola exakt noll minuter i sommar. 

 

fullsizeoutput 2f9f

Hangö!

 

September

 

fullsizeoutput 307e

fullsizeoutput 3035

fullsizeoutput 30bc

 

September är en favoritmånad på Åland. Det är varmt men med höst i luften och i slutet på månaden är det skördefest. Sally blev nio månader och vi började  gå på öppna förskolan här i Mariehamn. Tydligen hade hon på sig Pippi-tröjan hela september. 

Vi var ofta hos Simons föräldrar som under sommaren hade byggt en pergola där det nu hängde en gunga åt Salson, den uppskattade bebben.

Simon jobbade på och jag och Sally sov länge på mornarna minns att jag måsta ställa väckarklocka ifall vi skulle nånstans för annars sov vi till 9 halv 10, sköööönt. 

Vagnpromenad varje dag nu när det inte längre var 423 grader utomhus. Man fick till och med klä på sig lite, hurra!

 

fullsizeoutput 3050

Tröttis!

 

 

Oktober

 

fullsizeoutput 3143

IMG 3446

fullsizeoutput 314c

 

Oktober är födelsedagsmånaden i min familj. Många fyller år bland annat jag själv som blev 26. Firade hemma i Tärjär åkte flyg dit och tillbaka ensam med Sally. Bebben blev tiomåning och jag förevigade det med att ta kort på henne e i en lövhög utanför mamma och pappas hus. 

Oktober gick jättesnabbt. Efter Tärjär, där Sally fick sin första snuva, kom vi hem till Simon som också blivit sjuk. Sen kom Lena hit en helg och jag tror vi smittades henne också, förlåt! Att ha Lena här var jätteskoj, längtar tills jag kan åka till Stockholm och hälsa på henne en helg. 

I oktober började Sally dra sig fram på golvet. Jag och mamma hade mer eller mindre tvingat henne att lära sig det. Vi satt och lockade och heja på henne tills hon fattade att hon nog kan ta sig framåt själv. Hon ålade och vi hurrade! 

Tiomånader och äntligen fattade hon att det nog kunde löna sig att själv ta sig fram själv, och nu började det gå undan med motoriska utveckligen. 

 

fullsizeoutput 33d6

Födelsedagstårta! 

 

November

fullsizeoutput 3297

fullsizeoutput 342a

fullsizeoutput 32f0

 

Mitt i allt var det november. Det största som hände i november var att Sally lärde sig krypa och i samma veva började hon stå och ta sig upp överallt. 

Nu ville hon inte längre sova två gånger per dag utan en tupplur räckte. Hon började få ganska fasta rutiner kunde ta sig fram själv och började intressera sig för annat än mjölk. För första gånget på hela året kändes det int helt övermäktigt att ha bebis. Elva månader tog det, haha! 

På öppna förskolan var det fotografering i november och Sallys bild blev jättebra. Så gulligt att ha en  första fotografering på elvamåningen! 

Hela november vaknade hon mellan halv sju och sju på mornarna och det är det tidigaste hon stigit upp hittills. Tror det berodde på att hon var så trött på kvällarna (hon somnade också klockan sju).

Simon var inte alls van med att jag och Sally var vakna på mornarna när han ställde sig till jobb. Plötsligt var vi alla tre i vessan samtidigt, kaaoos. 

Jag började julpynta i slutet av månaden, allt var framme lagom till lillajul. 


fullsizeoutput 32dc

Hej! 

 

December 

 

fullsizeoutput 3441

fullsizeoutput 32fd

fullsizeoutput 341a

 

I början av december firade vi Sally ett år med pompa och ståt. Gäster kom från Österbotten och från Jomala och det var så roligt med kalas för vår tjej!

Bloggmässigt var det här en rolig månad, jag var veckans blogg på sevvan och så hade jag min dialektkalender som var uppskattad. 

Vi var på julmarknad i Kastelholm i snålblåst och kyla och självständighetsdagen var vi på familjedag på Sjöfartsmuseet. Kollade självklart på slottsbalen sen på kvällen. 

Hann med väldigt lite andra julaktiviteter och knappt någon julshopping alls. När Simon fick julledigt från jobbet den tjugoförsta hoppade vi på färjan på kvällen och vaknade på morgonen i Helsingfors. Med resten av jultrafiken som också skulle norrut över jul trängdes vi på vägarna mellan södra Finland och Österbotten. På kvällen den tjugoandra anlände vi till Tärjär och jullovet kunde börja. 

Julafton hemma hos mamma och pappa med god mat och klappar. Juldagen körde vi till Kimo till Simons fammo och faffa och träffade Simons släkt och sen julannandagen middag hos min fammo och faffa med min släkt. 

Sen tog vi det lugnt i några dagar innan det var dags att åka hem till Åland igen. 

fullsizeoutput 355e

Sallys andra jul!

 

Det var 2018 det! Ett riktigt gott nytt år önskar jag dig! 


Året som gått (del 1)

Skrivet av Alexandra Grahn 28.12.2018

Kategorier:

Att skriva sammanfattning av året är bland det bästa jag vet. Gjorde det också innan jag hade blogg och skrev då i ett word-dokument eller i anteckningsblock. 

Befriande känsla att gå igenom året vad man gjort och hur det blev.

Man glömmer lätt så det är bra att ha uppskrivet eftersom åren flyter lätt ihop nuförtiden tycker jag. 

För min del blev det här året inte likt något år tidigare. Första året med barn och egen familj så mycket nytt. 

Sammanfattar året som ett av dom tuffaste hittills. Lärorikt med så mycket kärlek och känslor är det ett år som jag sent kommer glömma.

Mest bebisbilder eftersom det av naturliga skäl varit Sally som tagit mest plats detta år.

Nu kör vi, året 2018:

 

Januari

 

DSC00191

fullsizeoutput 3282

 

Sally en månad gammal. Sov mest (även om det inte kändes så då men nu när man ser tillbaka på det så var det nog den månad hon nästan bara sov) och åt mycket. Hade varit en jättebra månad om jag inte fått bröstinfektion. 

Kändes som vi var på rådgivningen eller hälsocentralen varje vecka antingen med Sally eller mig. Gick mycket barnvagnspromenader och Sally sov bra i vagnen, mellan fyra och fem timmar i sträck. 

Mamma var här i slutet på månaden och Simon började nytt jobb. Han väckte mig alltid på mornarna och vi åt frukost tillsammans när Sally sov. Sen for han iväg på jobb och jag fortsatte sova med Sally, det var ganska mysigt om jag int hade haft så ont hela tiden. 

 

IMG 2109

 Bö!

 

Februari

 

 

fullsizeoutput 3283

IMG 2223

 

Hej februari och Sally två månader. Nu började hennes kolik och det upptäcktes samma helg som min kompis Erika var här. Inget drömscenario direkt då vi hamnade in på barnavdelningen för observation samma helg eftersom Sally bara skrek och skrek. Konstaterades att det bara var kolik.  Vi fick jättebra vård och träffade bra läkare efteråt på uppföljningen.

Den här månaden bar vi henne hela tiden och hon skrek och skrek mest eftermiddag och på kvällarna. Som tur sov hon bra från kanske tre på natten till 11-12 på förmiddan. 

Vi firade Simon 30-år och hans fammo kom hit på överraskningsbesök och vi hade kalas. Jag åt jättetråkig amningsmat hela februari för att underlätta för Sallys känsliga mage. Drömde om choklad och kaffe och vakade på nätterna.

 

IMG 2237

Puss! 

 

Mars 

 

 

IMG 2430

DSC00490

DSC00452

 

I mars blev Sally tre månader och vi hade dop i Tärjär. Hon skrek sig igenom dopet och så fort det var över blev hon tyst. La sen ut henne i vagnen och hon sov resten av festen. 

Jag och hon var två veckor i Tärjär  och det var skönt att få vara hemma och umgås med mamma och pappa. Behövde få vara i där jättemycket just då kändes det som.

Träffade kompisar och njöt av vintern och Sally träffade massor av mina släktingar. Sally är första barnbarnsbarnet för både min fammo och faffa och Simons fammo och faffa. Min mommo och moffa har fem andra barnbarnsbarn.

 

DSC00508

:)

 

April

 

IMG 2506

fullsizeoutput 2b6b

 

I april började Sally sova lite bättre och hennes kolik var nästan helt borta. Hon fick sin första smakportion i april och jag hade mjölkstockning igen. 

Vi gjorde inte så mycket denna månad var mest hemma. Jag drack kaffe igen och var vid det här laget konstant sötsugen eftersom jag vakat så mycket på nätterna i flera månader. 

Mamma var här en sväng och det blev vår på riktigt. Jag var glad över att ha klarat första vintern med bebis.

 

IMG 2543

Tjena!

 

Maj

 

fullsizeoutput 2cef

 

IMG 2686

fullsizeoutput 2d07

 

Maj var en rolig månad då det hände mycket. Jag, Simon, Sally och Sallys fammo var en sväng till Uppsala på lite shopping i början av maj. Det var jätte varmt den dagen och vi var inte alls förberedda på det. Sallys fammo köpte en solhatt åt Sally som hon hade sen resten av sommaren. 

Min vän Vanja gifte sig i slutet på maj och vi for till Österbotten på bröllop. Jag och Sally var en vecka i Tärjär också. Det var varmt i maj och vi firade min första morsdag och tog bilder bland vitsipporna. 

I maj hade Sally börjat sova så pass bra på nätterna att jag inte behövde gå upp med henne på natten när hon vaknade. Hon somnade om i sängen, hurra! Förutsatt att jag låg bredvid då men i alla fall framsteg. 

 

fullsizeoutput 2bdc

Kompisar!

 

Juni

 

fullsizeoutput 2d4e

 

fullsizeoutput 2d4a

fullsizeoutput 2f20

 

I juni njöt jag av att Sally sov bättre och bättre. Vi chillade mest i början av månaden åt glass på stan och sånt. Sen var det fotbollscup här och min kusin spelade och jag och Sally såg många matcher. Min fammo och faffa var också här under fotbollsveckan och vi umgicks med dom en hel del.

Midsommaren var kall så in i norden, of course. Sally som nu var ett halvår hade fleecehalare på midsommarafton plus att hon fick sina två första tänder den helgen. 

Salsons mage var äntligen bättre nu när hon åt lite mer fast föda än bara mjölk. Vi firade midsommar hos Simons föräldrar och det var en skön början på sommaren. Resten av sommaren blev kanske inte så bra som jag hade hoppats på men mer om det i del två. 

 

fullsizeoutput 2dc2

Häj!


Lucka 24

Skrivet av Alexandra Grahn 24.12.2018 | 2 kommentar(er)

Kategorier:

 

Lucka tjugofyra

Without your hard work we wouldnt bewhere we are today. Thank you 6

 

Trääti meter räätt opp i trä hä e höögt hä

 

Som betyder trettio meter rakt upp i trädet det är högt det.

När nån frågar om man kan säga något på Tärjärdialekt är det den här meningen den man oftast bjuder på. 

Tror jag aldrig sagt trääti meter räätt opp i trä hä e huögt hä någon annan gång än då jag exemplifierat hur Tärjärdialekten låter. 

 

Det får bli grande finale och sätter punkt för denna kalender för idag är det julafton!

 

God jul ! Hoppas ni får en fin och fridfull jul. 


Lucka 23

Skrivet av Alexandra Grahn 23.12.2018

Kategorier:

 

Lucka nummer tjugotre dan före dopparedan

Without your hard work we wouldnt bewhere we are today. Thank you 6

 

Piirom

 

Som betyder att man är full

Så säger man om någon som druckit för mycket att man är i piirom. Tror att det kan komma från det finska ordet för hembränt; pirtu.

 

Eftersom det är julafton imorgon och kalendern snart är slut kommer här ett till ord.

 

Pisslist

 

Som betyder gylf

Så säger man i trakterna kring Tärjär. "Tu har upi pisslisstn"  heter det när gylfen är öppen. 

Enligt min pappa så lär man säga hälsningar från Kristinestad när gylfen är öppen, men det har jag aldrig hört förr så jag vet inte om det stämmer. 

Om det nu är så är det väl kanske för att Kristianstad ligger längst söderut i Österbotten? Fast jag har inte stött på det uttrycket förr. 

 

Sista luckan i morgon då! 

 


Lucka 22

Skrivet av Alexandra Grahn 22.12.2018

Kategorier:

 

Här är lucka numer tjugotvå då

Without your hard work we wouldnt bewhere we are today. Thank you 6

 

Osåras

 

Som betyder att ett sår är infekterat. 

Så konstigt ord att något O-såras?

Men så säger man om ett sår som är infekterat i alla fall där jag kommer ifrån.

Har aldrig hört något annat uttryck för ett sår som är infekterat än osåras på dialekt. 

 


Lucka 21

Skrivet av Alexandra Grahn 21.12.2018

Kategorier:

 

Idag lucka nummer tjugoett 

Without your hard work we wouldnt bewhere we are today. Thank you 6

 

Piiskan-Paavo

 

Som är en gammal skröna från trakterna kring Nedervetil och Karleby.

Enligt den så går Piiskan-Paavo runt gårdarna med en risknippe i handen idag den tjugoförsta december och ger stryk åt barn som inte varit snälla.

Enligt skrönan är han klädd i en mörk pälsdräkt. 

Det här pratade vi alltid om när jag var barn och man var lite rädd. Jag vågade inte titta ut genom fönstret den här kvällen ifall jag skulle få syn på Piiskan-Paavo. 

Föreställde mig alltid att hans pälsjacka var gjord av vargpäls haha! Och man såg aldrig hans ögon för han hade en stor luva långt ner över ansiktet. 

Hör ni någon som klamppar runt husknuten ikväll eller bankkar det på dörren då är det kanske Piiskan-Paavo som kommit på besök. 

 


Lucka 20

Skrivet av Alexandra Grahn 20.12.2018

Kategorier:

 

Lucka nummer tjugo kommer här

 

Without your hard work we wouldnt bewhere we are today. Thank you 6

 

Oskoja

 

Som betyder helt seriöst eller allvarligt. 

Man skojar inte när man säger något oskojat. Det här är kanske inte ens ett dialektord? Simon har alltid reagerat på det här ordet han tycker det är ett roligt ord.

När jag säger något oskojat då menar jag det.

Nu har Simon också börjat säga oskoja han använder många dialektord nuförtiden det smittar av sig tydligen.

Åtminstone i trakterna kring Terjärv säger vi oskoja.

 


Lucka 19

Skrivet av Alexandra Grahn 19.12.2018

Kategorier:

 

Dagens lucka är nummer nitton

 

Without your hard work we wouldnt bewhere we are today. Thank you 6

 

Tasmas

 

Som betyder att något förfaller eller blir ogjort.

Klassiskt exempel på ord jag har noll aning om varifrån det kommer? Till exempel ett projekt som inte blir till något kan man säga att tasmas.

Eller om man har menat göra något väldigt länge med det blir inte av kan man säga att det har tasmats.

 


Lucka 18

Skrivet av Alexandra Grahn 18.12.2018

Kategorier:

 

Dags för lucka nummer aderton

 

Without your hard work we wouldnt bewhere we are today. Thank you 6

 

Tasolapp

 

Som betyder att man gör sig till. 

Man pratar också om pjasolapp som betyder samma sak.

Sen kan man bara säga taso eller pjaso. Varför man har ett lapp på slutet ibland vet jag inte? Konstigt! 


Lucka 17

Skrivet av Alexandra Grahn 17.12.2018

Kategorier:

 

Dags för lucka sjutton

Without your hard work we wouldnt bewhere we are today. Thank you 6

 

Foltsi e pito 

 

Som betyder att folk är mesiga

 

Det här uttrycket är namnet på en av Håkan Granlunds fantastiska monologer. I vår familj är hans monologer med Sven Kobacka, som är namnet på mannen i samtalen klassiker som vi kan one liners från. 

På youtube har de funnits i kanske tio år men de är nog mycket äldre än så, minns att vi hade dom på kassett hemma när jag var liten. 

I foltsi e pito ringer Sven Kobacka in till tidningen och pratar om hur man ska ta tillvara aska. Först kommer han till tryckeriet sen får han prata med antagligen en journalist och drar då likheter mellan hur det är att vara sotare och vad som händer när en atombomb exploderar.

Allt är osammanhängande strunt och han säger en massa konstiga saker. Men jag gillar det och kan lyssna om och om igen och det är ett perfekt exempel på hur tärjärdialekt låter. 

Här kommer man direkt till Foltsi e pito.

En annan favorit är Kan en kaar ha i na betä då han är på bilsemester med familjen i Norge. 

Andra monologer med Sven Kobacka som finns är: Får ja lov, Flu int så högt, Ho eri mä panno del 1 och Ho eri mä panno del 2, Ha tågi komi, och Ömhetsmagasinet. 

Sök på youtube, där hittas dom.

 

Finns det andra som har hört Håkan Granlund-monologerna?