Havsvidden - Åländskt getaway
Klippor, hav och röda grusgångar mellan ståtliga klipphus.
I mellandagarna hemestrade vi på Havsvidden med öppet vatten som utsikt och hade en mellandagsmiddag i det här klipphuset.
Havsvidden höll på att stänga för säsongen men man kunde hyra ett hus till självhushållning denna helg. Inget annat var öppet som restaurang, poolhus eller hotellanläggningen.
Det lyste i några andra av husen, vissa klipphus är helt privatägda andra kan hyras, men det var lite pirrigt att vara där nästan helt ensamma.
Havsvidden ligger på fasta Åland men en bit ut i skärgården. Platsen är fantastisk uppe på klippor med utsikt över öppet hav.
Tar cirka 40 minuter med bil från Mariehamn som i åländska mått är lång körväg. Det är ett eget åländskt litet getaway från resten av världen.
Det var jag, Simon, Sally, min mamma, pappa och min syster Peppi.
Österbottningarna hade med sig en kappsäck full med julklappar till Sally och vi skojade om att Getabocken hade varit där (note: Havsvidden ligger i kommunen Geta).
Huset kändes lyxigt med panoramautsikt mot vattnet. Det var stora fönster från golv till tak i alla tre sovrum. Tre badrum, stort kök och vardagsrum och en jätte terrass som gick runt hela huset. Sally var nöjd.
Vi kom på eftermiddagen och det var lite för sent för att hinna njuta länge av stället i dagsljus. För sen blev det mörkt men det var mysigt att höra blåsten och havet hela kvällen och natten. Vi åt, drack, badade bastu och spelade spel tills det var sent.
En kvällspromenad nere till gästhamnen hann vi med. Gick runt på klipporna försiktigt för det var halt där vattnet frusit till is.
Nästa dag utforskade vi terrängen nedanför "vårt" klipphus.
Det blåste och jag och mamma fotade oss på klipporna med havet som bakgrund och huset som bakgrund. Hit hoppas jag vi kommer igen. Jag tror de flesta föredrar Havsvidden på sommaren av naturliga skäl men vi kan bra rekommendera det även i december.
Att hemestra i mellandagarna utan att lämna ön var inte heller helt fel.
Sen checkade vi ut från vårt klipphus, körde in till stan hämtade thai mat åt och var mätta resten av kvällen. Slut.
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar