Mariehamnare for life
Det fanns två orsaker till att jag nu vårstädar. ETT: behöver se över vad vi har i skåpen för TVÅ: vi ska flytta.
Vi har köpt lägenhet! I Mariehamn! Precis som vi ville! En nybyggd trerummare riktigt nära centrum ett stenkast ifrån där vi nu bor. Det känns.. alldeles jättebra! Vi är så nöjda.
Jag kan nästan int fatta att vi nu är lägenhetsägare. Det ska bli så skönt med ett place som är bara vårt. Vi fira i fredags med middag på Kvarter 5. Efter det gick vi via nya lägenheten och bara gick runt i alla rum å hade lite svårt att förstå att det här nu är vårt.
Vi har sagt upp hyreslägenheten till sista april men flyttar nog säkert in redan innan det. Det är bara 400 meter till det nya stället så vi tar flytten i etapper.
Så hej bara från två numera lägenhetsägare. Vi blir väl Mariehamnare for life då eller åtminstone tills vi har betalat av lånet. Alltså forever lär det ju ta.
Kommentarer
Petra Nordqvist 02/04/2017 10:28am (6 år sen)
Vad roligt! Så kul att kika in på din blogg eftersom jag är ålänning som flyttat till Åbo :D
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar