Visa alla inlägg skrivna 2018
Att inleda ett år - 2018 resumeén
Jag har de senaste fem julloven suttit och klippt min års-video om nätterna. I år var det en lite stressigare höst och jag kände att jag verkligen behövde ta jullov på riktigt och andas lite, så bestämde mig för att inte stressa lika hårt med den. Videon kommer därför inte idag utan om ett tag, och jag försöker vara okej med det.
Istället har jag gått igenom årets bilder och tänkte göra en mera vanlig årsresumeé nu. Har saknat lite att ha en sådan från tidigare år när jag satt all årsresumeé-tid på videon. Kör både och i år då alltså. Tänkte gå igenom två månader i gången så blir 6 st inlägg av den här rumban. Ännu inte säker på hur öppen jag ska vara och vad allt jag ska ta med, men har valt ut några små och stora händelser per månad och hoppas ni tycker det är intressant.
2018 JANUARI & FEBRUARI
Nyåret firades in i Helsingfors. Vi skulle iväg med flyg på nyårsdagen och var därför tvungna att avbryta julledigheten i Österbotten lite tidigare, men superbra det också. Fint med ett första nyår i sin stad. Fiskade upp en festklänning ur min stora färdigpackade kappsäck och så for vi över till våra vänner - spelade spel, drack champagne och såg de största fyrverkerierna jag sett i Finland. Jag minns att jag inte riktigt vågade hoppas på ett bättre år, men att jag ändå ville det så mycket. Lämnade mycket dåligt i 2017 och började om. Är tacksam för det. Så bra som 2018 blev hade jag aldrig ens kunnat hitta på i min fantasi.
På nyårsdagen vaknade vi, stängde väskorna, mötte upp Lasses bror, skyndade oss till flygplatsen och så drog vi till Sydafrika för att hälsa på deras syster + man.
Vi stannade i nästan två helt fantastiska veckor. Roadtrippade, besökte vingårdar, åt så mycket god mat, hann sola lite, såg höga höjder och lärde känna min andra familj ännu bättre.
Gjorde någonting jag egentligen inte vågade: klättrade upp för "Lions head" - vilket tog oss några timmar, var väldigt varmt och framför allt riktigt läskigt eftersom det var så brant men med hjälp av uppmuntran, hjälp och lite optimism gick det och när vi till slut efter många om och men kom upp till toppen kändes det alldeles otroligt.
Tror att den här resan satte tonen för resten av året och att jag på grund av den var solig i sinne så stor del av tiden. Goda förutsättningar när man börjar ett år sådär bra.
Vi kom hem till ett kallt Helsingfors, hann sova ut några nätter och sedan kom Natalie på besök till oss.
Så vi ordnade fest och bjöd in några vänner. Spelade ett eget påhittat och hysteriskt kul musik-spel hela kvällen tills vi for ut och dansade.
![]() |
![]() |
Innan Januari, en månad full av speciella datum och minnen, var över hann vi också fira kärleken lite.
Februari började och jag skulle vilja säga att vi mest låg nerbäddade i soffan och såg avsnitt efter avsnitt när vi inte var ut på kvällspromenad i pyjamas och ytterkläder, som nedan. Men sen då jag går igenom arkivet ser jag ju förstås att vi gjort annat med. En hel del faktiskt.
Fotade skoluppgifter med den här bruden i ett svinkallt Kronohagen.
Planerade samt övade koreografi och låtar.
Hängde med Danni. (Detta var kanske årets stressigaste dag för min del men där i lyckades vi ändå trycka in en fotografering, tokigt).
Och lånade kläder av Linnea på grund av att jag var så trött på min egen garderob.
Ordnade hemmafest.
Satte min fot första gången på svenska Yle i Helsingfors och assisterade en regissör i många roliga veckor.
Inledde förarbetet innan inspelning, vilket bland annat innebar att öppna alla barns brev och skriva låttexter och klippa musikvideor utifrån innehållet i dem.
Till skillnad från skolgången hösten innan så blev det nu betydligt fler tidiga morgnar, vilket jag blev van med fort och njöt av - och februarisolen.
Fotade lite, festade lite. Gjorde de två sakerna på samma gång stundvis.
Det är så märkligt, för när jag tänker tillbaka på den här dagen var jag så sjukt trött och var inte alls beredd på att både fota, uppträda OCH efterfesta men på något vänster löste allt sig och det slutade med en så galet rolig kväll där jag ser genuint glad ut på alla bilder. Borde minnas sånt här i framtiden och tro på Lars ord "det blir nog så bra" oftare hehe.
Axel fyllde 25 och vi dansade till Bee Gees hela natten.
Och sedan plötsligt var vi in i mars och det är där jag tar vid i nästa inlägg.
Jag har nu mest behandlat de konkreta saker som hänt, sådant jag har bild på. Vad som hänt inom en, orosmoment, svåra grejer, sådant jag själv till och med inte minns längre - sånt är svårt att framförallt fota och ta upp här. Känns som att man bara skrapar lite på ytan av allt som är ens liv med såna här inlägg, men ändå är det ju så fint att ha sen när minnet sviker.
De två första månaderna på året var såhär i efterhand väldigt fina och är väldigt tacksam för dem. Snart får ni se hur det fortsatte..
Decemberdagar
December flyter på och vi närmar oss jul snabbt som attan. Jag hoppas att mera ledighet, vila och sömn kommer reda upp min trötta skalle, att det inte bara beror på mörkret och därmed inte någonting man kan påverka lika lätt. Jag försöker tvinga ut kreativiteten om dagarna när jag är hemma. Hålla på med olika projekt, pyssla, skapa, gå i färgglada butiker för att kika på olika mönster.
Som jag gjorde i onsdags. Spenderade bara någon timme i skolan och for hemåt snabbt. Gick i några butiker på vägen. Kändes så fantastiskt att kunna fara hem när det var ljust ute. Ha tid och lite ork för att strosa runt med musik i öronen. Den mest distraherande och sköna aktiviteten jag vet.
En kväll förra veckan när vi kände oss riktigt slöa var det passligt att vi skulle ut och äta med Lasses familj. Komma sig ut och umgås lite. Vi åt Dumplings vilket jag inte gjort förr och det var väldigt gott, samt en syrlig drink som smakade whisky.
En kväll stängde jag datorn och bestämde mig för att göra nånting mera aktivt. Så jag städade mitt klädskåp, vilket var väldigt behövligt. Det underlättar morgnarna så mycket om inte varje hylla är ett kaos av intråmade skruttiga plagg.
Slogs då av tanken att det inte skulle skada med mer färgglada plagg. Har ganska mycket färgglatt redan men kunde ju inte skada att ta det ett steg till. Minska på användingen av de mörkblåa kostymbyxorna jag använder 90% av tiden. (köpta 2011, minimalt pris per användning vid det här laget) och kanske ta in lite mera färgglada byxor. Byxhyllan ser så tråkig ut.
Också min del av prylhyllan fick sig en städning, vilket nu i efterhand inte var så nödvändigt eftersom vi några dagar senare möblerade om hela lägenheten och vände på hyllan helt och hållet, nåväl, det var ju nånting att sysselsätta sig med.
Redde också upp alla skrivböcker och vanliga böcker. Som vanligt vid sådan här städning fastnade jag direkt i texter. Högstadiedagar dokumenterade i detaljform, stafettkarnevalen 2011 och 2012, julaftnar, födelsedagar, Utekvällar och fester, låttexter, läger på Utterö, Danmark 2009, Paris 2010, Teneriffa 2011, Thailand 2013, USA 2015, Januari 2017, februari, mars, en första sommar tillsammans, en första höst.
När Finland fyllde 101 satt jag i skolan och klippte vår dokumentärfilm.
Efter några timmar hörde jag rösterna av dessa två och så fick jag lite sällskap. Dagen till ära var de klädda i kostym. "Ska man klippa på självständighetsdagen ska det vara i kostym", självklart.
När jag for hemåt var himlen väldigt finskt blå. Då jag kom hem sa killen att vi borde göra en massa finska saker. Vi fullföljde kanske inte riktigt den saken. Om man ändå hade haft bastu.
Jag köper iallafall en Fazers blå åt Hanna och David. För till dem for vi efter att jag hunnit svänga i dörren hemma. Det var roligt att fira dagen med dem. När vi var på väg hem var jag energisk och på riktigt skojsigt humör.
På fredagen var jag ledig och tog det lugnt hemma vilket var bra eftersom jag var förkyld och resten av helgen bestod av fest fest fest.
Hur jag överlevde november
Morsning korsning.
November är över och det gläder mig. I år har den här månaden verkligen varit längre och segare och mörkare än vanligt. Var trött på den redan under första veckan. Kanske beror det på att vi var på en längre solsemester förra året och månaden gick så obemärkt förbi då. Eller att jag haft så otroligt mycket nu och kört på som en galning mellan 9 och 9 varje dag. Långa inspelningsdagar, trötta ögon framför editeringsprogram, fysiskt tunga ljussättningsdagar. Alltid kommit innanför dörren hemma långt efter skymning. Ett perfekt recept för att bli så trött och utmattad som möjligt.
Men som vanligt har musik fungerat som en bra överlevnadstaktik, så som musik tycks hjälpa när det kommer till - nästan allt. Tänkte inleda december med att se tillbaka och lista de 11 låtar som tagit mig igenom kalla stressiga morgnar på spårvagnen och alldeles för sena migrän:iga uttömda kvällar på väg hem igen. För morgnarna och kvällarna har varit många lik som lyssningarna. Vid det här laget får dessa låtar nästan mina öron att ramla ner innanför tröjan och ut vid byxlinningen eftersom de är så sönderspelade, men för er är de kanske mer nya och fräscha.
Det här året har jag kört på konceptet ny månad ny spellista, så har en lista för varje månad. Roligt att se tillbaka sedan på året och koppla ihop låtarna med vad som hände just den månaden. Nåväl, nu börjar vi och först ut Billie Eilish!
1.When the party's over - Billie Eilish
Ibland blir jag oinspirerad när det kommer till musik så då snubblar jag in på spotifys topplistor och febrilt söker efter någonting för mig. Det gjorde jag dagen innan november och blev HELT fast i den här. Och i artisten. Liksom VEM ÄR DET HÄR. Resten av månaden kollade jag intervjuer, konsertvideor, allt jag kom över med Billie Eilish. Kan inte fatta att hon ändå är så ung. Den här intervjun är ganska intressant, och ledsam. Hur kändisskap och pengar kan påverka ens psyke. Känner mest pjiuuuh, tur att man ändå lever ett såpass vanligt liv. Hade nog inte hanterat det så bra.
2. Under Water - Robin Stjernberg
Hittade denna av en slump och kände - häftig låt. Gillar styrkan när flera röster hörs vid "feel like your'e stuck under water.." och andra ställen. Den här är dock en sån låt som inte har så lång livslängd för mig. Jag hör på den intensivt men sen skippar jag den resten av livet när jag är färdig med den. T.ex Toto och Fleetwood Mac musik kan jag tröttna på tillfälligt men sen återvänder jag ändå alltid, till skillnad från denna. Tycker det är lite intressant, att det är så.
3. Shotgun - George Ezra
Vi var inne i en liten mysig butik en lördagsförmiddag när jag hörde denna i bakgrunden och fastnade för rytmen. Har inte någon app för sådana tillfällen i min telefon så vi försökte lyssna och skriva in texten på google, sen hittade vi den och lyssnade på den resten av dagen. Har inte sett musikvideon förrän nu, men den är väldigt rolig och fiffig tycker jag.
4. Irony - Christopher
Känns som att han är en ganska typisk 'ung manlig artist från norden med musik på engelska'. Det är lite samma låtar och sound som jag snubblar över konstant. Vilket gör att jag tröttnar på låtarna snabbare för att jag hört liknande låtar så många gånger förr. Hans musik är helt bra men inget mer. Vilket är okej. Man kan ju inte få 'You can go you're own way av Fleetwood Mac' feelis av precis alla låtar på sin lista. Min energinivå räcker iallafall inte till så långt. Den här låten är iallafall skön. Och texten är rätt fin och reflekterar relevanta saker. Gillar att sjunga med till den.
5. Daughter - Ulrik Munther
Varje gång Ulrik släpper nånting nytt vet jag att jag kommer tycka om det. Behöver aldrig ens någon test-lyssning innan jag fattar tycke för en låt. Det händer alltid direkt. Några sekunder in på introt och så är det PANG BOM I LUV THIS. Den här låten till exempel. Den är så fin. Texten är så fin. Den rör en i hjärtat. Tänker på ljusblå-orange himmel och morgonsol när jag hör den. Och Lars.
6. Bellyache - Billie Eilish
Andra Billie-låten i det här inlägget. Det här var en av de låtar jag hittade till när nyförälskelsen till de första låtarna gått över lite. Först tyckte jag inte om refrängen så mycket, sen hittade jag nånting i den och nu älskar jag den. Jag har förstått att med "Bellyache" menar hon typ känslan av att vilja göra nånting som hon inte borde. "The song is about doing terrible things and not really knowing why. Bellyache is about the concept of guilt, when you do things in the moment because you feel so strongly about them". Jag har dock läst den här låten på ett annat sätt. När hon sjunger "And now I've got a bellyache" låter det som när jag har sovit bra, ätit bra, gått på promenad, allt är fine, är ledig imorgon, ingenting att oroa sig för men så är det ändå nånting som skaver. Ingen "jävla ångest" feelis utan mera "jahapp, hej på dig igen".
7. New York Groove - Ace Frehley
KISS-medlemmens låt New York Groove hittade jag när vi såg filmen "American Animals" och den fanns med i ett kort montage där. Har lagt på den här några kalla mörka morgnar och kan bekräfta att den funkar ganska bra för att komma igång. Den är också rätt luftgitarr-vänlig. Sen får den också mig att vilja fara 'tillbaka' till New York. Fastän jag aldrig ens varit där.
8. She's always a woman - Billy Joel
Fortsätter med en annan låt från sent 70-tal. Jag har nånting för låtar som man kan spela bara på ett piano, utan någonting annat. Det är så rent och bra helt enkelt. När jag lyssnade på denna första gången hörde jag någonting i den som jag kände så mycket igen. Det tog mig några sekunder innan jag förstod att jag lyssnade på en av mina favoritlåtar, men på engelska. "Kvinnan för dig" av Helen Sjöholm har jag ju lyssnat massor på. Inte visste jag att det var en cover.
9. Power - Kanye West
Kanye är ju kanske inte min favorit precis. Men har märkt att hans låtar funkar bra som effektiv snabb förfest-musik när man vill få upp feelisen under kort tid. Lite Kanye, Frank Ocean, Gin, Tonic och sen är man ganska good to go. Den här låten specifikt funkar också bra att gå snabbt till.
10. Ocean eyes - Billie Eilish
Tredje och sista Billie-låten för den här gången. Ocean eyes släpptes 2016 och skrevs till stor del av Billies bror när hon var 13-14. Tycker den åldern låter så otroligt ung. Tänk om man hade släppt en sån här låt när man själv var i den åldern. Svårt att föreställa sig. Iallafall har den här låten varit mysig att lyssna på på väg till skolan exempelvis.
11. Rocket man - Elton John
Och så sista och elfte låten. Den som jag avslutade månaden med. Guldkorn som alltid funnits där länge men som man plötsligt oförklarligt fastnar för. En så lugn och fin låt. Den här tror jag inte att jag tröttnar på så fort.Det var allt för den här gången. Nu ska jag öppna en decemberlista och späda ut den med jullåtar! Ha det gott.
Banananaaa
Tidigare i höst gick jag en kurs där vi pratade mycket om konst och fotografi. En uppgift som vi fick där var att välja en mening ur en bok och sedan ta en analog bild utifrån meningen man valt. Man skulle visualisera bilden i sitt huvud före man tog den och kanske hitta på en historia till den. Det är också just det som jag gillar så mycket med analog fotografering - att man måste vara mer sparsam och fundera igenom sina foton mera innan man tar dem. Bilden nedan är den som jag valde och presenterade.
"I change what I am wearing five times before I see you" blev meningen jag sedan valde till min bild och den kommer från boken "Milk and Honey" skriven av Rupi Kaur. Jag hade väldigt många bilder i mitt huvud som snurrade och flöt ihop i varandra. En natt när jag hade för många ideér i huvudet för att sova låg jag och hittade på en historia.
Min slutliga ideé landade sedan på att fotografera någon som är på väg ut ur sitt hem. Människan har inga kläder på sig och alla plagg som han testat ligger på golvet. För att göra det mer intressant böt jag ut kläderna till bananskal. Personen är på väg ut för att träffa någon ny och därför har han varit nervös och testat så många plagg. Jag drog det sedan till att bananskalen symboliserar alla skal personen skalat av sig - i det här fallet de olika sidorna av sig själv han visar åt människor. Det att han sedan går utan kläder betyder att han går som sig själv.
Den digitala telefonbilden ovan är från när vi fotade. Vi var några stycken som samarbetade med allas våra bilder och det var tur för jag hade köpt ganska mycket bananer...
Den vita ljusstrimman på bilden jag slutligen valde visste jag inte om förrän vi hade framkallat bilderna och jag såg den där. Det var med andra ord ett misstag men ett ganska lyckat misstag. Jag hade tidigare varit lite rädd för att nakenheten skulle ta över bilden så passade rätt bra in.
I en värld där allting går så snabbt hela tiden och fotografering ofta innebär att man tar bilder på rullande band och allt görs på så kort tid så är analog fotografering så skönt. Jag älskar hur nästan meditativt det är. Man får ta tid på sig, får tänka igenom ordentligt, visualisera och sedan måste man också vänta flera dagar på bilderna.
Det är någonting så magiskt med den där processen. För någon kväll sedan var jag med två vänner och tog lite analoga bilder. Jag kan knappt vänta på att få se de bilderna medan de vi tog i digitala kameran ligger där - och jag bryr mig inte så mycket om dem. Känns som att jag värdesätter de analoga på ett helt annat sätt. Kanske kombinationen av att man satsat mera, riskerat mera, aldrig kan vara helt säker på att bilderna lyckades och också måste vänta lite!
Ett sista åk
Några dagar i oktober hade vi lillebror plus tjej på besök i Helsingfors och rände stan en massa timmar. En kväll satte vi oss på spårvagnen och for iväg till Borgbacken..
Där hade de nämligen ljuskarneval på gång. Jag tänkte att lite gratis ljussättning inte kunde vara helt fel och tog med kameran.
Vi spelade på lite maskiner. Ni vet den, där man ska få upp någon nalle med en klo? den som ingen nånsin vinner på.
Den förlorade vi på. Otroligt förvånade blev vi.
Det var en av de första kallare kvällarna och jag frös i min tunna höstjacka. Min näsa blev helt röd.
Vi bestämde oss för att åka ett första och sista åk för året. Hade planer på att besöka nöjesfält i somras men sen hann vi inte för att det var så mycket annat på gång, så nu fick vi en sista chans. Åtta euro för ett träbergochdahlbansåk.
Med kameran hårt klämd under armen for vi. Jag fick en skön känsla i magen då vi åkte. Och det var så värt det.
På vägen hem hände ovanligt mycket märkliga saker på spårvagnen och vi satt och tittade på. Vi kom till slut hem och började laga mat, fixa mys och kolla film.
Det har gått trettioåtta dagar
sedan tjugofemte september.
Jag vet att det har hänt mycket sedan sist och jag skulle vilja skriva det, men sen minns jag inte riktigt vad. Det har mörknat och jag har haft fullt upp och förutom det som finns i telefonrullen så har jag inte dokumenterat livet och vardagen så som jag brukar. Inte många texter. Inte alls varit så närvarande och medveten om allt som jag brukar.
Tänker att det är det som händer när det händer mycket - man hinner inte reflektera och det gillar inte jag. Men på något sätt har det också varit bra. Bara köra utan att stanna för en gångs skull. Så istället, då jag inte minns riktigt, så tänkte jag prata om det som går att ta på. Händelser och förevigade grejer och vardagens uppbyggnad och vad den mestadels utgörs av. Låt mig ta er in i mina senaste veckor, från fönsterbrädet jag sitter vid just nu.
Den senaste månaden har det varit 3 huvudsakliga tidstjuvar. Tidstjuvar jag också välkomnar. Om det som tjuvar bort ens tid är något man tycker om kan det ju inte ens ses som stöld.
Den första: SKOLA
Bland annat i form av förberedelse inför filmproduktion. Vi ska göra en dokumentär och vi har haft otaliga möten. Diskuterat, funderat, sökt inspiration, skrivit manus tills vi fastnat sen druckit nånting starkt och gått vidare. Vi har scoutat inspelningsplatser. Jag har ritat en shotlist från sängkanten. Redigerat och gjort om. Vi har pitchat. Vi har tänkt om. Vi har ibland varit oinspirerade och inte pratat mycket. Andra gånger har vi pratat i mun på varandra när ide'r flödat ut från alla håll. Och det har varit en intressant process. Och jag inser att man gör små eller stora misstag i alla produktioner och det är dem man lär sig mest av, och det är meningen. Och ju mer saker man lär sig om filmbranschen och filmerna - ju mer finns det kvar att lära sig.
Vi har också börjat ljussätta. Byggt upp ljussättningar. Lärt oss om lampor och el och en massa massa annat. Det har varit väldigt intressant och mycket att ta in på en gång. Ett väldigt fysiskt jobb där vi burit kulisser och tunga lampor, stativ och andra grejjs. Lite skylift har vi också kört.
Går nu på samma gång också en kurs där vi kritiskt analyserar media vilket jag gillar. Har under det här året fått en annorlunda relation till media och i synnerhet sociala medier så det är väldigt intressant när ens utbildning stöder ens utveckling och hjälper en få nya (kanske friskare) synsätt på sånt i och med sådana kurser.
Sakerna jag beskriver här, sådant vi gör i skolan, kräver att man ger en del av sig själv och kreativiteten är oftast ganska slutanvänd när man kommer hem. Känns verkligen som att film och allt kring det är enda som snurrat i mitt huvud på senaste tiden. När man ska kolla någon serie eller film på kvällen bara för att ta det lugnt, inte för research eller lärandets skull, så är det ändå bara bildvinklar, ljus, färg och panoreringar man tänker på. Men det är en charm i det också.
En av mina klasskompisar hade av en slump suttit i ett klassrum med människor från en helt annan linje och lyssnat på deras lektion - och insett hur intressant, spännande, inspirerande och rolig vår utbildning är i relation till det han såg. När det är mycket att stå i och man lite glömmer varför man gör allting är det bra att få perspektiv och verkligen inse hur roligt och bra man egentligen har det. Att man verkligen är på rätt när man har så skoj, och att det inte är en självklarhet. Att det faktiskt finns andra verkligheter där man kunde ha gjort nånting man tyckte var lite halvtråkigt. Hujedamej.
Den andra: FEST
Den andra grejen som tagit lite av min tid är faktiskt fest. När mörkret kom blev jag taggad och for på flera fester i rad trots att jag kanske var lite väl trött för det. Och är glad över det för hade verkligen några riktigt roliga festgånger.
Den tredje: KOMPISHÄNG OCH MYS
Den lugnaste och skönaste av de tre. Har faktiskt hunnit umgås lite med kompisar annat än på fester också vilket varit mysigt. Vi for på en liten roadtrip och hängde vid havet några höstiga dagar. Såg belysningen på Borgbacken en kall kväll. En och annan lång myskaffe har jag varit på.
Så var vi tillbaka här då i nutid vid fönsterbrädet i min marimekko-pyjamas. På skärmen står det oktober men jag lyssnar just nu på min nya novemberlista. Jag har köpt ett par nya skor för några timmar sedan. Kollat några serieavsnitt och ätit en godispåse. En liten katt stryker sig mot min rygg där jag sitter. Om femton minuter ska jag träffa upp några kompisar på öl. Under den tiden ska jag hitta något som passar att ha med de nya skorna.
Ha en skön o stressfri och najs helg kompisar!
Distraktion, att öppna ögonen och stjäla bilder av sig själv
Måndag och ny vecka. Börjar inte den med världens energi och driv direkt. Mycket på gång. Det var skönt att vara i skolan igen (förövrigt väldigt tacksam för att jag kan känna så, det är faktiskt ingen självklarhet!) Hänga och skoja med sina kompisar. Den bästa distraktionen och botemedlet för stress, oro och sån skit är nog humor. Iallafall för mig. Jag behöver skojas med för att råddas bort från orosmolnen. Inser också att när man kör fast är det viktigaste att bara fortsätta. Stiga upp ur sängen och fara iväg ut fast man verkligen inte känner för nånting. Som den där Hellström sjunger - fortsätt!
På tal om Hellström och musik! Det finns ett band som Lasse och jag lyssnat på hela vår tid tillsammans. Jag har tyckt om det men sällan lyssnat på det när jag varit själv, men nu har det nog hänt nånting. Jag tror jag har fattat grejen med det. Odesza heter de och gör EDM musik. Och jag är heeelt besatt. Vi har lyssnat på dem i tjugo månader och jag faller för dem nu?? Fruktansvärt trög man är ändå.
Jag går i takt med Meridian och det känns som att jag är i en annan värld. Vem trodde jag skulle kunna öppna mig för något sånt? EDM musik liksom! Fastnade nog så hårt i det melankoliska svenska musikträsket (inget ont mot det träsket, var riktigt behagligt där också) och kom mig inte upp på många många år, men så kom någon och drog upp mig. Bra exempel på hur den där killen verkligen öppnat mina ögon, gjort mig mer öppen för nya saker. Inte så rädd.
Jag gick igenom min gamla hårddisk tidigare idag. Det kan vara roligt ibland men också tufft. Det finns mycket historia gömt i de hundratal mappar som flyter omkring där. Jag hittade bland annat dessa. Jag tog dem hösten 2016. En så märklig tid förresten. Kan läsa av känslor och vibbar i mitt ansikte här. Men jag gillar dessa bilder. Jag gillar de tidiga höstkvällarna i Kvevlax. Jag älskar färgerna, dimman och mitt hår. Å andra sidan känns det som att jag har stulit någon annans bilder nu. Som att jag inte känner personen som tog dem, fast det var jag själv. De är ju ändå tagna i ett annat liv så det ligger kanske någonting i det. Det är en annan person som tagit bilderna. Känns häftigt.
Den här veckan ska jag ta itu med en hel del saker. Ska bland annat också filma en dokumentär. Och fixa och plocka färdigt här hemma. Det är ständig ommöblering på gång. Två rastlösa individer under samma tak behöver ombyte.
Natinatt! Hoppas ni får en lugn och skön vecka och att människor är snälla med er!
Septemberlivet
Det är fredag idag och jag är ledig. Blev en lugnare och skönare morgon men for ändå iväg hemifrån sen för att möta upp en kompis. Vi har suttit och redigerat hela dagen. Bilder och en film. Tänkte nu visa lite bilder från den senaste tiden. Gillar att se tillbaka på dessa inlägg, minnas hur det var. Se vad vi gjort.
Äh, bara ett litet hus jag brukar cykla förbi på vardagarna. Inget märkvärdigt.
Nu har jag inte cyklat på några dagar och saknar det lite. Höst-tröttheten har fällt mig lite vilket ledde till att jag en dag gick in till en R-kiosk och laddade mitt spårakort. Bestämde mig för att det fick vara färdigt med cyklandet. Ändå är jag inte riktigt färdig med det. Det är ju finaste cykeltiden nu. Då löven faller på en när man susar fram.
Morgnarna är speciellt fina. Stora skuggor faller på husen och solen glimtar fram över hustaken. Jag fotograferar hus om morgnarna och målar av dem om kvällarna.
Det blir lite varmt igen. Ser somrigt ut på bilderna. Vi far på 22-års kalas en söndag. Det är en fin söndag. Vi är trötta.
Vi lagar mat. Höstmyset har hittat till vårt kök. Jag köper nya ljus att lägga i ljusstakarna. Alla mina ljusslingor ligger i en låda i skrubben. Snart borde vi hänga upp dem, det börjar bli så mörkt.
Vi går på inflyttningsfest. Träffar några vänner och hundra främlingar. Sitter ute på en enorm balkong och fryser i kortärmat.
Jag gar bland löv. Plockar löv. Ännu är de ganska gröngula men nyanserna skiftar varje dag mot orange och röd. Jag tänker att jag ska plocka varje dag och se hur det förändras. Men det glömmer jag bort.
Vi lagar fler soppor. Testar olika kombinationer. Planerar och funderar och handlar.
Ibland går jag den sista biten hem. Svänger in i olika småbutiker. Går igenom konstböcker på ett antikvariat för att få inspiration. För att hitta nånting att måla.
En dag när jag är påväg hem springer jag den sista biten och känner mig upprymd. Hanna står och väntar på mig utanför mitt hem. Vi bor i samma stad nu och målar och pratar hela kvällen. Så som vi brukade göra i Vasa. Reflekterar över hur vi utvecklats och förändrats. Pratar om tacksamhet och insikter. Vi syns på lördag - säger vi i dörren när hon far hem.
Lite cyklar jag iallafall. En dag regnar det när jag sätter mig på cykeln. När jag kommer fram slutar det. När jag sen sätter mig på cykeln igen börjar det regna igen. Känns märkligt men stör inte mig. Regn ger mig sinnesfrid, fastän jag är ute i det.
Fotar med telefon konstant när jag är ute. Tills iCloud-meddelandet börjar poppa upp på skärmen. "Lagringsutrymmet fullt". Då börjar jag fota mer sparsamt. Jaja - tänker jag varje gång. "Påminn mig senare". Jävla iCloud - måste vara en mening jag sagt 367 gånger där hemma.
En kväll är jag på sångövning. Innan den tar slut hinner det skymma och börja störtregna. Jag tar mig hem på rekordtid för att hinna träffa en kompis.
Har passlig mängd skola just nu, så där hänger jag också förstås. Med solstrålen ovan exempelvis.
Lasse och jag får besök från Stockholm. Ölar och umgås.
Vi får en del lugna morgnar och tar vara på dem så mycket vi kan. Jag följer med honom när han ska på möte. Jag är ledig och spenderar dagen med att klippa film.
För någon kväll sedan var vi också på en studiefest. Jag var egentligen för trött och hade tidigare på dagen tänkt att det inte skulle gå, men sen for vi ändå och hade kul. Älskar alltid att dansa. Sedan gick vi hem i natten och sov helt okej många timmar för att fara till skolan nästa dag.
Slut på inlägg. Nu ska jag njuta av den här fredagen!
En liten liten resa
I fredags var vi lediga och bestämde oss för att ta vara på dagen och fara en sväng till Tallinn.
På morgonen lämnade vi Helsingfors och steg på båten. Kändes som att vi just hade farit med Viking Line. Ändå bara tre veckor sedan. Men det var en helt annan resa det.
Vi kom fram till ett molnigt Tallinn efter några timmar. Gick in till gamla stan och strosade runt där. Jag köpte en porslinskanna.
Vädret växlade väldigt mycket. Ibland var det sol. Sen plötsligt kom en regnskur från ingenstans. Man fick gå med paraplyet redo i handen. Redo att fälla ut det.
Och mitt resesällskap, som utgör ganska stor del av bilderna i detta inlägg, fick ta av sig jackan hundra gånger och lägga på den hundra gånger till.
Samma morgon vaknade jag och tänkte - idag orkar jag inte med någon tung kamera. Sedan sa Lars - Ska int du vlågg ida? och jag blev direkt övertygad. Så kameran fick hänga med. Jag filmade hela dagen men fotograferade också. Är just nu väldigt inspirerad till att fotografera och leka med ljus, linjer och arkitektur.
Vi gick upp för någon brant trappa och sedan någon brant backe innan vi kom till några fler häftiga byggnader.
Så kom vi upp till denna fina utsikt. Konstaterade att gamla stan i Tallinn känns mer "riktig" än typ i Stockholm eftersom den inte är så polerad och fixad. Det fanns inte lika mycket butiker, och ganska få med souvenirer. Det ser verkligen gammalt, på vissa ställen slitet ut. Vet inte om det ligger något i det men vi reflekterade över det. Det var en cool känsla med hela stället, skulle gärna spela in en kortfilm här.
När vi hade varit in i en butik med tavlor som föreställde gamla stan i Tallinn så började jag fota med intentionen att senare måla av mina egna bilder. Det blev direkt lite roligare att fota. Känns som att jag idag behöver ha en baktanke med mitt fotograferande för att det ska kännas intressant, något som motiverar. Vill inte knäppa utan att tänka.
Sedan efter några timmar började vi bege oss mot hamnen igen. Vi inhandlade en hel del att fylla på spritförvaringen med. Alltid skönt att ha hemma så man kan blanda drinkar och inte behöver stressa när man ska på förfest till exempel.
Att sen cykla hem med allting i spöregn var kanske inte vår mest genomtänkta plan. Det krävde fokus, nerver, hjärtklappning och gråt, men det blev en rolig historia av det till slut. Och det är alltid huvudsaken.
En bild i timmen
8:00. Telefonalarmet har ringt för en halvtimme sedan, jag stiger upp 7:50 och killen ligger kvar en stund. Är svintrött för har googlat 9/11 för länge kvällen innan, och tänkt på det. Han hjälper mig genom att fixa frukost när jag står i duschen.
9:00 Är på väg till skolan. En man som beter sig konstigt sitter några meter ifrån (obs inte han på bilden) så jag hoppar av och stiger på en annan spårvagn. Det är första gången jag far med spårvagn på några dagar. Det borde kännas skönt att inte behöva cykla en gång, men det känns som en dålig morgon.
10:00. Morgonen fortskrider och blir med ens bättre när jag hänger med glada människor i skolan, Cecci exempelvis. En väldigt bra vän. Den här dagen har vi bara "Visuellt berättande" och pratar om konst. En väldigt bra kurs. Här har vi en femtonminuters paus.
11:00. Vi delas in i par och ska söka fram information om finska konstnärer som sysslat med någon konstform vi pratat om tidigare på förmiddagen. Exempelvis rokoko, modernism, impressionism etc. Att lära sig om olika konstformer och hur det utvecklats känns intressant och någonting man kan ta hjälp av i sitt fotograferande. Det hjälper en förstå sig på ljus, komposition, färg, rörelse och andra komponenter på ett annat sätt. Jag och Kenneth väljer realism och skriver om Adolf von Becker.
12:00 Innan lektionen börjar igen hinner vi också äta lite. Det här kanske nog är den tråkigaste bilden i hela inlägget. När man sitter mitt i en matsal känns det ändå lite onaturligt att fotografera sin skolmat så vågade inte krångla till det mer.
13:00 Alla håller presentationer om konstnärerna de sökt information om. Vi analyserar målningar. Pratar om ljuset, färgerna, tiden, allt. Vi är i samma rum där man också ofta spelar in olika saker för olika produktioner.
14:00 Slutar lite tidigare än tänkt och beger mig iväg till Jenna. Jag bär på tung kamerautrustning, dator och massa annat blandat i en otymplig och jobbig väska. Lovar mig själv att aldrig använda den väskan igen, och ångrar att jag tog med fler objektiv än behövligt.
15:00 Kommer fram och hänger med Jenna & Agnes. Pratar om bröllopet och Jenna lagar mat.
16:00 Jag går igenom Jennas böcker och lånar en tygkasse full. Brukar låna av Jenna nu som då. Finns bra utbud hos henne. Försöker få mig själv att läsa mer. Behöver det för att skriva bättre - säger jag.
17:00 Vi äter. Efter en stund ansluter sig också Malin.
18:00. Resten av flickorna ringer på dörren och kommer in. Jag ska fota lite nya bilder åt dem. Medan de fixar kläder och smink hänger jag med Agnes, hittar lite fler böcker, testfotar och hänger.
19:00 Vi börjar med att ta några porträtt med polaroidkameran och sedan tar jag över. Ljuset förflyttar sig snabbt så vi får skynda oss. Ta porträtt på rullande band. Och gruppbilder.
19:30 Kameran smattrar när jag tar gruppbilderna. Agnes börjar bli uttråkad och vill vara med igen. Då får man skynda sig. Det här är sista bilden jag tog. Då fick vi bara bestämma oss för att vi var klara.
20:00 Medan vi tog de sista porträtten hade Jenna och Agnes sprungit till butiken efter glass och kex och sånt så vi slog oss ner där inne, diskuterade och hängde. Det var en mysig kväll.
21:00 Vi sa hejdå och började bege oss, när vi kommit ner för trappan hörde vi någon ropa att vi glömde vinka, så då sprang vi upp tillbaka för att vinka åt Agnes, sen for vi på nytt. Tog metron hem. Till slut var vi bara två kvar på väg åt samma håll. Sista biten gick jag ensam, med min jäkla väska.
22:00 Kommer hem till någon som har lagat god mat och väntat på mig hela dagen. Vi pratar genom dagen och funderar kring morgondagen.
23:00 Jag är helt slut och lägger mig i sängen ganska fort. Vi fixar allt inför morgondagen. Den lediga dagen då vi for till Tallin. Efter en stund lägger vi oss i sängen och somnar inom en stund.
Det var den torsdagen det. Borde köra på det här konceptet oftare. Det är en bra övning att tvinga sig själv fotografera vardagliga stunder när man annars inte hade orkat. En bra utmaning att försöka hitta intressanta foton i vardagen. Enda problemet med klumpig och tung kamera i kombination med det här konceptet är att det inte blir så spontant. Märker att jag visualiserar och planerar bilderna på förhand. I en annan verklighet när min vardag ser annorlunda ut, då är det också väldigt värdefullt och roligt att gå igenom sånt här.