Jag saknar dig
25 Januari idag. Ett år har faffa varit ifrån oss. Flera år kommer det bli. Jag saknar honom så otroligt mycket, och det blir inte bättre av att titta igenom alla fotoalbum.
Här nedan är foton från förra året. Hela processen. Men jag vill hellre minnas händelserna på fotona här ovan än de som är här nedanför. Även om han själv var varm, snäll och hade humor ända till slutet.
"Som om min själ har gått ifrån mig för att vara hos dig så saknar jag dig. Vid ett middagsbord bland folk i en tunnelbanevagn så saknar jag dig. Som vintern saknar våren, den kloke saknar dåren, som en salva över såren, som herden saknar fåren, så saknar jag dig"
"När jag ser dig är det som om du var kvar här. Du är redan mycket långt härifrån nu. jag har redan vaknat upp ur din famn, ingenting går längre att göra om nu, du är där och jag är här en stund till. Men du vet att jag ska komma till dig snart nu. Jag finns här. Du finns där. Vi möts snart igen, genom en dimma av sorg"
När du ser mig stå i ett bländande vitt ljus, ensam och tyst i ett tomt hus...
Är jag påväg hem till dig.
Anna-Lotta Larsson - När jag ser dig
(Låten som A.K sjöng på begravningen. Världens finaste och mest smärtsamma låt. Iallafall för mig)
Kommentarer
Sandra Neuman 25/01/2016 11:33pm (8 år sen)
Oj va fina foton! Jag älskar den där känslan i de där gamla papperskopiorna <3
Den 20 januari var det 10 år sedan min faffa gick bort. Han var en sån där fin naturmänniska som visste vilka fåglar som lät hur, snickade videvisslor åt oss och lärde oss hur en vandringsstav såg ut. :)
Anna Betlehem 26/01/2016 9:05am (8 år sen)
Åh jag älskar också det! önskar att mina foton idag skulle bli likdana!
Din faffa låter som en fin människa. Min faffa var nästan precis likadan. Han var ett med naturen och älskade att uppfinna fiffiga saker! <3
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar