Säljer allt jag äger, firar årsdag och Disney
Här händer det pojkar och flickor! Vi började veckan med att fira vår årsdag med Janne. 7 hela år har vi varit tillsammans. Vi bestämde oss för att ta det lite lugnt och fixa mat här hemma och dricka lite bubbel med choklad efterrätt. Till själva maten blev det räkrisotto och det blev faktiskt riktigt gott, även om vi inte gjort risotto tidigare.
Vi lade telefonerna åt sidan typ hel kvällen. Det blir så lätt att man bara sitter och scrollar något onödigt och bara glömmer bort att sitta med varann. Så länge vi hade bubbel och Liisa Koski chokladpraliner kollade vi på Theory of everything och betygsatte varje chokladbit vi testade.
Sen tänkte jag också nämna här att jag fortfarande har ett loppisbord på Comboliina här i Vasa. Det finns fortfarande en hel del bra grejer kvar. Säljer flera grejer jag knappt använt och saker som helt enkelt inte passar längre. Jackan är 15€ men resten är allt från 2€-10€. Skulle säga det mesta ligger runt en femma.
Vad tycker ni annars om att Disney+ har lanserats i Finland. Vi har ju typ alla möjliga streamingtjänster och Disney+ blev inget undantag heller. Längtar efter att kolla precis alla Disney klassiker man kollat som liten och så klart ska vi också kolla Mandalorian i något skede.
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar