Oreange testheader ps2

Det lilla bulle-testet

Skrivet av Eivor Bäck 04.02.2022 | 0 Kommentarer

Kategorier:
Taggar:

Förra veckan var det ingen vanlig vecka i vårt hushåll för då fick man både fredagsbulle och lördagsbulle! 

semla fastlagsbulle kanelbulle blåvitt porslin

På fredagen jobbade Jimmy hemifrån så jag hade möjlighet att åka till Jakobstad för att handla ett par vinterbyxor till mig själv (tyvärr var det visst inte säsong för vinterbyxor för det fanns inga i butikerna jag besökte). Tur i oturen hade Kaffia öppet och jag köpte hem varsin kombinerad fastlags- och kanelbulle till eftermiddagsfikat. 

fastlagsbulle kanelbulle kaffia

En stor kanelbulle, delad på mitten, fylld med en generös klick hallonsylt och god grädde. Den var riktigt god (och stor). Den smakade kanske inte riktigt lika bra på söndagen när jag åt upp min andra halva, men på fredagen var den toppen. För mandelälskaren fanns det på caféet givetvis också en mandel-variant med mandelmassa inuti och mandelflarn på toppen. Enda minuset var priset, 4,60 € per bulle, vilket nog är i det saftigaste laget. Men vid årsskiftet fick jag 8,43 € mer per månad i vårdbidrag så jag är ju rik nuförtiden. 

dumle munk munkki fazer

På lördagen skulle vi få finbesök av en tvåmånadersbebis så jag skickade iväg sexåringen och hans ena förälder till affären för att köpa kaffedopp. Hem kom de med en stor låda med Dumle-munkar. Tydligen hade det glittrat så mycket i sexåringens ögon när han upptäckte bakverket att föräldern inte hade hjärta att säga åt honom att de skulle köpa något annat.

Munklådan innehåller tolv styckfrysta munkar så man tar bara upp så många man behöver och så tinar de på en halvtimme ungefär. Och så trycker man in den stora kartonglådan med resten av munkarna nånstans i frysen (lådan har faktiskt rum i en normal frys med dörrar så man måste inte investera i en boxfrys). Normal munk, glasyr ovanpå och en stor klick saltkaramell-sås i mitten. Jag skulle inte haft något emot om glasyren ovanpå skulle ha smakat mer choklad (det är ju trots allt choklad runt en dumle också), men man kan väl inte få allt. Oavsett var munken god men också otroligt maffig. Efter att man ätit sin munk ville man lägga sig ner i sängen och ta en liten nap. Priset låg på runt 13 € från vår lokala K-supermarket, alltså drygt 1 € /munk. 

Slut på bullerecensioner, ni kan säkert läsa mellan raderna och förstå att jag rekommenderar båda. 

Och vill ni varken äta kombinerade fastlags- och kanelbullar eller dumlemunkar i helgen rekommenderar jag såklart att ni bakar en runebergscheesecake dagen till ära (här har ni receptet)

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar