Oreange testheader ps2

Fiskargubben är installerad!

Skrivet av Eivor Bäck 15.09.2020 | 0 Kommentarer

Kategorier:

Ni som har hängt här i sommar vet att jag a) har byggt en tavelvägg och b) lämnat plats på sagda vägg för en klassisk fiskargubbetavla. Vi var till Alajärvi och köpte två halvfula fiskartavlor på ett smutsigt loppis. 

bogdanoffs fiskargubbetavla inredning

MEN! Sen fick han jag bor med en supersnygg fiskargubbetavla av sin faster i trettioårspresent. Och ingen var lyckligare än jag. 

tavelvägg loppisfynd klocka fiskargubbetavla

Det tomma området i vänstra hörnet visade sig vara perfekt för tavlan. Imponerad av mig själv som lyckades planera så bra utan att ha nån aning om fiskargubbens storlek. 

Så nu sitter jag med två extra fiskargubbetavlor. Risken är stor att mina väggar ser ut så här om några år: 

Screenshot 20200823 114102 01Screenshot 20200823 114257 01

Fast det gör kanske inte så mycket, det är ju ganska snyggt med massa rökande gubbar. Känner man sig riktigt nyfiken på fiskargubbetavlan, som ursprungligen är en målning av tyska konstnären Harry Haerendel och heter "Der alte Seebär", så finns det en kvart lång podcast från Sveriges radio om ämnet.

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar