Oreange testheader ps2

Lyckan när man får en egen ryggsäck

Skrivet av Eivor Bäck 14.10.2021 | 0 Kommentarer

Kategorier:
Taggar:

blogg reklamlank

 

 

I flera veckor tycker jag varje dag har varit likadan: tråkig, långsam och händelselös. Men de senaste dagarna har det hänt så mycket jag skulle vilja blogga om: vi har haft slutgranskning på vår farstukvist, jag har igen tittat på tapeter till biblioteket och har numera tre finalisttapeter, jag och Elvira var till Vasa på storshopping osv osv. Jag borde kanske börja blogga som man gjorde år 2006 och skriva minst två blogginlägg per dag. Men det viktigaste kommer nu först: Elvira har fått en egen ryggsäck. 

Hon vill ju helst börja på förskolan genast och hon har blängt avundsjukt på sin storebrors dinosaurie-ryggsäck i ganska många veckor nu. Så ni kan gissa glädjen när jag plockade fram en liten ryggsäck i tisdags! Ögonen bara glittrade när hon förstod att det var hennes alldeles egna, och genast skulle den provas. Hon var så noggrann med att spännet över bröstkorgen skulle knäppas och mannekängade för resten av familjen på kvällen. Hoppas bara att hon inte tror att ryggsäcken innebär att det snart är förskolestart, för dit är det trots allt fyra år ännu. 

twistshake ryggsäck backpack

Hon har fått ta med sig ryggsäcken på äventyr, både till ljusparken och till Vasa, och den verkar bli ett stående inslag i hennes outfits så jag misstänker att den inte är ljusbeige så länge till. Men vad gör nu det. Ryggsäcken kommer från det svenska märket Twistshake och när vi ändå är inne på ämnet tänkte jag tipsa om två av deras produkter som vi använder dagligen. 

twistshake rabattkod

Deras återförslutningsbara klämmisar som man själv kan fylla med smoothies och yoghurt, vi använder numera de större som är 220 ml (reklamlänk) och deras pipmuggar för större barn (reklamlänk). Perfekta att ta med när man ska äta mellanmålet på språng eller om man ska ha picknick på gräsmattan, men vi använder dem flitigt också hemma. Jag hade ju två flaskvägrande bebisar som jag helammade så jag kan inte personligen säga något om deras nappflaskor som är de produkter Twistshake är mest kända för, men jag har hört gott om dem av flera kompisar. Jag har en rabattkod (BBBOGDANOFFS) (ja det låter som om man stammar) (nej, jag vet inte vad jag tänkte på när jag skapade den rabattkoden på reklamlänkssidan) som ger -15% extra rabatt hos Twistshake om ni är i behov av något till barnen. 

Medan jag skrev det här blogginlägget somnade alla andra familjemedlemmar och jag blev akut sugen på kanelbullar när jag laddade upp picknick-bilden från telefonen över till bloggen så nu måste jag gå och undersöka vad som finns i godislådan i köket. Hörs snart igen! Ska sova på om det blir bibliotekstapet-inlägg eller husrenoverings-inlägg till näst här på bloggen. 

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar