bloggheader6

Att göra något nytt!

Skrivet av Caroline Eriksson 29.09.2016 | 1 Kommentarer

Vaknade i morse av att en bekant skickat åt mig på facebook för att fråga om jag ville följa med på lite yoga ikväll. En ledd klass i kundaliniyoga. GRATIS! Det är evigheter sen jag sist yogade och funderade en bra stund innan jag tackade ja till att följa med. Av flera olika orsaker.

 

1.   Jag är ur form. Riktigt på riktigt.

2.   Har aldrig varit på en yogaklass.

3.   Blir lite nervös i nya situationer. Speciellt om det är mycket människor.

 

Men så tänker jag: kvinnorna jag ska med ikväll är hur roliga som helst. Har ingen aning om hur många andra som ska vara på plats, och det gör mig mindre nervös. Har nya och snygga träningskläder. En bra sport-bh.

Och det här blir en bra start för mig att börja med yoga igen, på riktigt. Och komma i mer form.

 

För ett år sen var jag ju hur vig och häftig som helst. Ännu i våras var jag det. Sen vad som hände under sommaren vette gudarna.

Så från och med ikväll så får jag:

 

1.  Vara med om något nytt. Att bli en erfarenhet rikare är bara hemåt.

2.  Börja på med yogan igen. Blir så harmonisk av yogan och det kan verkligen behövas framöver när

     huset ska byggas.

 

Älskade yoga. Vi möts igen.

 

11800102 10153316045848880 1777993950028765471 n

Kommentarer

  • Erica 29/09/2016 5:20pm (7 år sen)

    Var beredd på att Kundalinin inte aaalls är liknande som ex. Vinyasa Flow eller många andra mer fysiska/dynamiska varianter.. Så du behöver nog inte vara rädd för att du är ur form. :) Skriv gärna vad du tyckte sen!

Skriv en kommentar