bloggheader6

Här ser du var blixten är!

Skrivet av Caroline Eriksson 29.07.2018 | 1 Kommentarer

Om det finns något jag tycker om med sommraren, så är det oväder. Låter kanske knasigt, men istället för att bli rädd så tycker jag det är rätt så mysigt. Minns än idag hur jag och mamma satt bredvid varandra på trappan och tittade på ovädret när jag var liten, och trygg jag kände mig, för det var mamma som var bredvid mig. 

Den där känslan har följt med mig genom livet, och än idag håller jag utkik efter oväder och står redo med kameran, även om det är ytterst svårt att fånga en blixt på bild. 

 

Vare sig du är som mig, och tycker det är mysigt med blixt- och åskväder, eller är rädd och vill hålla koll på när du ska söka dig till trygghet,

så har jag nu den bästa sidan att slå upp på närmsta internet. Real-Time Lightning Map, där du kan se var blixten slagit ner och hur nära den är.

 

De har lovat blixtväder här i trakterna idag, och jag sitter och uppdaterar denna sida för fulla muggar. HÄR kan du själv se var blixten är.

 

936067 10152470481368880 2772334842686800516 n

Den första blixt jag någonsin fotograferat, från 2014.

 

Kommentarer

  • Sandra Neuman 30/07/2018 10:17am (5 år sen)

    Jag har den där som app och den är flitigt använd nu. MEN, åskan kommer ju aldrig hit utan svänger ut till havs efter vasa (när det kommer söderifrån). Jag var rädd för åskan när jag var liten, men det gick om efter jag var utbränd.

Skriv en kommentar