bloggheader6

Husets hjärta - köket.

Skrivet av Caroline Eriksson 30.01.2018 | 0 Kommentarer

Nu har vi bott i huset i tio dagar och det skulle vara fel att säga att det börjar kännas som hemma, 

för det har det gjort från start.

 

Däremot känns det mindre chockartat, och det märks till och med på katterna att de trivs i huset. Mestadels på grund av att jag har skämt bort dem med mjukmat, samt köpt laktosfri hyla-mjölk till dem så de alltid har något gott att äta. Tack och lov har vi inte sett någon fler mink, dock har det börjat samlas frassar vid huset om kvällarna.

Det är två frassar som sitter och glor in genom fönstret och ser lagom slitna och roade ut. Det uppskattas inte av våra katter, inte heller av mig vars första tanke var att "Jurthyrkogården" blivit en verklighet - för en av katterna såg ut som den jag såg framför mig när jag läste boken. 

 

Men det var inte läskiga djur, som egentligen bara är frusna och hungriga, som jag tänkte blogga om. Utan nu tänkte jag ta dig med på en rundtur i köket, som är husets hjärta. Tanken är att börja ta med er på rundtur i huset via bilder och visa er små detaljer som kan vara svårt att lägga märke till annars.

 

kok 1

 

När jag och Fredrik funderade över hurudant kök vi ville ha, så var det alltid lägenhetens kök vi föll tillbaka på, som var ett orginal från 70-talet utan handtag på varken skåp eller lådor. Det var så enkelt och stilrent att vi tog inspiration från det och lät Thomas vid Puustelli skapa våra drömmars kök från vår beskrivning.

Och nu har vi verkligen våra drömmars kök, med så mycket förvaringsyta att vi inte lyckats fylla alla skåp än. Men det lär väl ske i framtiden.

 

På ursprungliga ritningen av huset hade detta kök mindre plats för arbetsyta, eftersom kyl och frys skulle ha varit med detsamma till vänster när du kom till köket. Istället flyttades platsen på vitvarorna, för att istället få en nästan fyra meters lång arbetsbänk längs med väggen.

 

kok 2

 

Köksön är nästan två meter lång och har en vacker keramisk skiva på sig med mönster av marmor. Tack vare Ida vid Vasa Färg valde vi marmorskivan till köksön, från att först endast bara tänkt ha en vit skiva till köksön. Det gjorde så mycket med skivan, och blev så fint.

Under husvisningen hörde jag Thomas berätta hur man kan slå med knivar i skivan och spilla rödvin utan att den skulle påverkas något. Jag fnissade och tänkte det lät som någon värre inflyttningsfest, men det är väl positivt om skivan är tålig samtidigt som den är snygg.

 

Förresten! Igår testade jag hur snabbt det tog för stekpannan att bli varm för maten jag skulle steka, och det tog tre sekunder. TRE SEKUNDER. Herregud. Det är  en sekund snabbare än Magnus Ugglas "4 sekunder - underbart är kort", och trots att man behövde vara förberedd med allt innan man började laga mat, så tror jag att min lust att laga mat äntligen väckts till liv igen. 

Har som inte velat laga någon ordentlig mat på länge, men nu vill jag skapa god mat i detta kök.

 

kok 3

 

En fin detalj man hittat i vårt kök är den enorma morteln jag shoppat och fina tulpaner vi fick på husvisningen.

 

kok 4

 

Om man hade sett till orginalritningen av huset hade det alltså varit skåp och en liten bänkyta där vi idag har kyl, frys och skåpet där man finner flera hyllor och vår mikro. Man behöver inte världens största kök för att kunna arbeta, man behöver bara en bra plan och sätt att organisera.

Och det har vi lyckats bra med i hela vårt hus, eftersom det trots allt inte är det största huset som blivit byggd.

 

Boytan är 120,5 kvadrat och det finns de som bygger minst 160 kvadrat och ändå har känslan av att det är trångt. Det problemet finner man inte här. Lyckades till och med göra piruetter av lycka i köket medan jag lagade mat igår.

 

kok 5

 

Än har vi dock inte ätit vid köksbordet (endast suttit och druckit måriskaffi där med Fredrik), men till helgen kanske det blir ändring på det, för då kommer äntligen min mamma på besök ett par dagar. Det ska bli så roligt att få visa henne huset, laga god mat och kunna prata med henne och Fredrik trots att de kanske sitter och ser på tv vid soffan. 

 

Älskar öppen planlösning och de möjligheter man får av det.

 

Så, det var köket. Är ni sugna på att se mer av sovrummet och ser närbilder av vår vackra sängstomme som nästa husrelaterade blogginlägg? 

 

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar