bloggheader6

Saker att tacka en feminist för.

Skrivet av Caroline Eriksson 13.05.2019 | 0 Kommentarer

Det var feministvecka på Sevendays förra veckan, men på grund av graviditetsillamående (som det så fint heter när man spyr så man tror att magsäcken ska följa med) fick jag satsa på att bara vila och ta en minut åt gången. Och då låg jag hellre och tittade på gamla serier än att sitta vid datorn.

Men jag är trots allt i fjärde graviditetsmånaden och det där illamåendet måste väl gå om någon gång, så jag tar nya tag, idag igen.

 
Men det var inte graviditet jag skulle skriva om i detta blogginlägg, utan det jag hade velat skriva förra veckan. Varför jag är feminist.

Låter kanske lite konstigt varför man inte skulle vara feminist, och kanske är det på grund av okunskap som många räds ordet. Som tror att feminismen endast går ut på att hata män och ha håriga armhålor. Och visst, jag kan hata de patriarkala strukturer som existerar (inte alla män!, höhö) och förstår inte vad normal kroppsbehåring ska beröra andra människor, men feminismen är ju så mycket mer.

Så mycket djupare.

 


Har man gått runt med rosaskimrande glasögon och tappar dem för tillfället, bara för att se hur det är ställt och fungerar i denna värld, så är det inte som så att man tar på dem igen och glömmer orättvisor och de strukturer som existerar.

Förhoppningsvis får det här blogginlägget dig att vara tacksam för att du är feminist. Kanske får det dig att tacka en feminist.

Som får dig att inse hur långt vi har kommit, tack vare eldsjälar, men även hur mycket vi har kvar att göra.

  

 Tacka en feminist om du är kvinna och kan rösta.

Tacka en feminist om du är kvinna och får studera.

Tacka en feminist om du är kvinna och får använda byxor.

Tacka en feminist och du är kvinna och får behålla din lön från jobbet.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan ha ett jobb.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan äga en bostad.

Tacka en feminist om du är kvinna och har rätt att läsa vilka böcker du vill.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan ta ut skilsmässa om du vill.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan använda preventivmedel.

Tacka en feminist om du är kvinna och inte mister ditt arbete på grund av att du blir gravid.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan gifta dig med vem du vill.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan bli president.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan anmäla sexuellt ofredande.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan ta lån från banken.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan idrotta.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan tala öppet om mens.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan göra en abort.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan tjänstgöra i militären.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan amma ditt barn till exempel på ett café.

Tacka en feminist om du är kvinna och kan välja om du villa visa din kropp eller inte.

 


Och du kanske tycker detta är självklara saker?

Men fortfarande är min euro inte lika mycket värd som Fredriks. Än idag blir folk tillfångatagna, torterade och mördade på grund av sin sexualitet och hudfärg. Små flickor blir bortgifta till gamla män, och blir bortskickade till hyddor där de dör, under tiden de har mens. Som får sina underliv vanskapta vid könsstympning. Som blir fängslade eller dör på grund av att de inte har rätt till säker abort. Som inte kan lämna ett förhållande där de blir misshandlade, på grund av att ”det är mannens rätt att göra vad han vill med kvinnan”.

 
Och jag skulle kunna fortsätta, men vill försöka få en fin start på veckan. Men du vet, det var ju de där rosaskimrande glasögonen. När du väl blir av med dem, så ser du inte världen på samma sätt. Och då är ett par håriga armhålor som en fis i rymden, jämfört med de verkliga problem som fortfarande existerar.

Närmre än du tror.

 

Källor:
21 saker som visar vad du kan tacka feminismen för.
Georgia håller på att kriminalisera abort. Nu. 2019.
Mansdominerande yrken har fortfarande högre lön, och har större chans till löneförhöjning.
Kvinna och två barn dog i "menshydda".
Finländska flickor utsätts för könsstympning.

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar