Header 4

21 december - mina mest lästa inlägg 2020

Skrivet av Caroline Högnäs 21.12.2020 | 0 Kommentarer

Kategorier:

Året börjar lida mot sitt slut och vad passar då bättre än att reflektera lite över bloggåret som varit. 

Jag kan börja med att konstatera att jag hittills i år har skrivit 64 inlägg. Det betyder att jag kommer att slå förra året i antal inlägg, eftersom jag då skrev totalt 64 inlägg. 2018, mitt första år som bloggare, skrev jag 167 inlägg - men det var andra tider då så det går inte att jämföra, haha. Glädjande har jag i år ändå slagit mitt eget rekord i både antal sidvisningar och besökare (redan över dubbelt fler än 2018!) - så det är ju jättekul och motiverar att blogga vidare. 

Jag tänkte också att jag skulle bjuda på mina 10 mest lästa blogginlägg detta år, om det är något ni har missat eller vill läsa igen - eller om ni annars bara är nyfikna att veta vad mina läsare gillar. Här kommer de:  

10. Hälsa ur ett socialt, psykiskt och fysiskt perspektiv

"Förutom att ätstörningarna har påverkat min psykiska hälsa, så har det även påverkat min fysiska hälsa. Till exempel att min naturliga mens slutade och inte ville komma tillbaka så enkelt var en smäll jag fick ta när kroppen inte fick tillräckligt med energi. Detta har i sin tur även påverkat mig psykiskt efteråt och skapat oro för att till exempel aldrig kunna få barn." 

Det första inlägget på min 10 i topp-lista är ett inlägg som jag faktiskt skrivit redan 2019, men som alltså har lästs flitigt även detta år. Ett mycket personligt inlägg där jag berättar om mina egna erfarenheter kring hur den fysiska, psykiska och sociala hälsan hänger ihop. Läs hela inlägget här.

9. Vad är egentligen hälsosam kost?

"Jag är ju väldigt intresserad av kost och hälsosam livsstil, men allt tjat om hur, vad och när man skall äta får mig ibland bara att vilja sätta mig ner i ett hörn och äta Kellogg's Frosties med mjölk och sylt och dricka ett glas O'boy. Det finns så mycket forskning, studier, regler, dieter, experter (både riktiga och självutnämnda) och råd, som säger helt olika saker om vad som är hälsosamt och inte - och alla tycks ha rätt."

På plats 9 hittar vi ett inlägg där jag delar med mig om mina tankar kring kost och "hälsosam kost" och att kategorisera olika livsmedel som bra eller dåliga. Flummigt inlägg med många bra poänger, haha. Läs hela inlägget här.

8. Vi har flyttat

"Att flytta är nog något av det roligaste, men samtidigt jobbigaste som finns. Det kan jag verkligen bekräfta efter veckan som varit. Jag kan inte komma ihåg när jag senast skulle ha varit så trött både fysiskt och psykiskt, men samtidigt så förväntansfull och lycklig. Det har varit så mycket att tänka på och fixa, tider att passa, mail att skicka, samtal att ringa."

Vi hade just flyttat in i vår nya lägenhet och jag var mitt uppe i flyttkaoset och delade med mig om lite tankar jag hade just då. Jag minns hur jag var så glad men samtidigt väldigt stressad och otroligt trött både fysiskt och psykiskt. Läs hela inlägget här.

Foto 27 09 2020 10 52 24

7. 10 livsmedel vi aldrig har hemma

"Går man omkring i en hypermarket hittar man förstås hundratals livsmedel som vi inte brukar ha här hemma. Men här har jag fokuserat mer på basvaror, alltså sådant som många faktiskt brukar handla eller som är inne just nu - men som inte ingår i vårt bas-skafferi."

Precis som rubriken antyder delar jag här med mig av vilka livsmedel som inte brukar finnas hemma hos oss. Något som tydligen är ganska intressant att veta (tycker jag också, så jag är inte alls förvånad att detta inlägg finns med på topplistan). Läs hela inlägget här.

6. Träna hemma: träningspass med fokus på rumpa och bål

"Något man däremot kan om man tränar hemma är att bli uthållig, andfådd och svettig. Ni gillade mitt förra träningsinlägg väldigt mycket och jag tänkte därför idag dela med mig av ett nytt träningsinlägg, där jag helt enkelt bjuder in er till mitt vardagsrum för att köra ett träningspass med mig som jag gjort nu flera veckor i rad (och haft rejäl träningsvärk av efteråt!)." 

Under året har helt klart mina (hemma)träningsinlägg lästs flitigt. Inte bara då de publicerats, utan även efteråt. Det är förstås glädjande att se! I detta inlägg delade jag alltså med mig av ett pass jag själv brukar göra hemma med en kettlebell som redskap. Riktigt roligt pass! Läs hela inlägget här.Foto 08 06 2020 22 11 41

5. 9 vanliga misstag när man vill komma i gång med träningen

" Misstag 7: Du jämför dig med andra. 
Okej, så här är det: alla har olika förutsättningar när det kommer till träning och fysisk aktivitet. Vad man presterar på gymmet eller när man tränar beror exempelvis på bakgrund, erfarenhet, kroppsbyggnad, hormoner osv. Det är alltså helt onödigt att jämföra sig med någon annan och vad hen gör eller klarar av. Någon man dock kan jämföra sig med är sig själv..."

På femte plats finns ett av mina bästa inlägg, om jag får säga det själv. Detta skrev jag när jag just hade kommit i gång med träningen igen efter en längre paus. Bra att påminna sig om att inte göra dessa misstag när man vill göra träningen till en rutin, utvecklas och inte tröttna så fort. Läs hela inlägget här.

4. 10 livsmedel jag alltid har hemma

"Det finns livsmedel som är bra att ha, och så finns det livsmedel som man bara inte klarar sig utan. Dessa livsmedel tenderar ju naturligt att variera lite, i alla fall hemma hos oss, men i detta inlägg tänkte jag bjuda in er till vårt kök och dela med mig av några livsmedel som jag just nu alltid ser till att vi har hemma."

Precis som med inlägget om vad jag inte har hemma så gillade ni även att läsa om vad jag har hemma. Kollade själv igenom detta inlägg nu (som är skrivet i maj 2020) och den stämmer väldigt bra fortfarande. Läs hela inlägget här.

Foto 17 05 2020 16 44 55

3. Träna hemma: 9 varianter av knäböj

"Jag har själv erfarenhet av att hemmaträning kan bli lite ensidigt och det är lätt hänt att man gör mest samma övningar. Inget fel med det, men det är ju både kul och resultatmässigt bra med variation i träningen ibland. Därför tänkte jag i detta inlägg servera 9 olika varianter på basövningarnas basövning knäböj åt er."

När coronan slog till tidigt i vår fick hemmaträning en helt ny innebörd för både mig och många andra och på tredje plats hittas ett till hemmaträningsinlägg. Detta inlägg skrev jag för att inspirera till lite nya övningar för hemmaträningen. Och tydligen är det en del som har hittat till även detta träningsinlägg! Läs hela inlägget här.

2. 10 bra stretchövningar för hela kroppen

"Stretching är heller inte bara bra ur ett fysiskt perspektiv, utan också psykiskt. Att en ta en stund där man bara slappnar av och fokuserar på stretchingen är ett bra sätt att minska stress och återhämta sig. Själv tycker jag att 10-15 minuter räcker bra, det skall inte heller vara något som tar för länge heller och som därför inte blir av..." 

Ett uppskattat inlägg där jag delar med mig av några riktigt bra, lågtröskel stretchövningar för hela kroppen. Måste ju erkänna att jag fortfarande stretchar för lite, så bra att jag påminde mig själv också om detta inlägg. Läs hela inlägget här.Stretchovningar for hela kroppen 3

1. Mitt liv utan p-piller

" Men nu har jag alltså varit utan p-pillren i snart ett och ett halvt år - och hur har mitt liv då påverkats av det? Nu kanske någon av er tänker att det nog är en lite väl dramatisk fråga, jag har ju ändå bara slutat äta p-piller, så så mycket kan ju inte livet ha förändrats av det. Men när jag börjar tänka efter så har det ändå gjort det - mer än jag hade kunnat tro..." 

Första platsen går till ett inlägg jag faktiskt skrev redan år 2018, men som fortfarande läses väldigt ofta (thanks to google). Det är alltså helt klart ett ämne som folk är intresserade att läsa om - vilket också var orsaken till att jag skrev det: för att dela med mig av mina erfarenheter, precis som jag själv skulle ha velat läsa någon annans erfarenheter när jag var i den situationen. Läs inlägget här.

----

Sen vill jag avsluta med att säga tack till dig som läser min blogg, som gillar och som kommenterar! ♥ jag uppskattar det väldigt mycket. 

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar