Header 4

Visa alla inlägg skrivna januari 2018

Om jobbstress och nya utmaningar!

Skrivet av Caroline Högnäs 31.01.2018 | 4 kommentar(er)

Kategorier:
Taggar:

Hej,

Förra året den här tiden var en väldigt jobbig period. Jag var väldigt stressad över gradun. De som har skrivit en gradu kanske nu tänker att jag överdriver och att det ju inte alls var så farligt. Men jag har nämligen enorma prestationskrav på mig själv. Detta är något som jag är medveten om och som jag ständigt blir påmind om av folk i min omgivning; att jag inte borde vara så sträng mot mig själv. Och jag har blivit bättre. Men, att skriva en gradu var alltså inte alls så enkelt, eftersom jag ville göra det bra och känna att slutresultatet är sådant som jag är 100% nöjd med. Därav stress.

Under samma tid kände jag också stress över framtiden. Jag skulle bli klar från studierna och stiga ut i en värld full med frihet och möjligheter. Jag avundades dem som hade en klar vision eller en klar dröm om framtiden och visste exakt vilken väg de skulle ta efter examen. Jag visste ingenting. Eller jag visste att jag ville flytta till Helsingfors, men jag hade inget jobb och ingen lägenhet. Inte var det heller lätt att få jobb i Helsingfors, det visste jag ju. Jag hade sommar- och deltidsjobbat på Nordea i Jakobstad och Vasa i många år och fick på den vägen sedan jobb på Nordeas valv i Helsingfors. Jag var förstås otroligt glad och lättad över att få ett jobb, samtidigt som jag hela tiden funderade om det verkligen är det jag vill göra... Jag hade ju sett bankvärlden. Men jag trivdes ändå bra där.

Nu i årsskiftet tog mitt kontrakt där slut och trots att både parterna ville förlänga kontraktet, var det inte möjligt. Så efter det har jag sökt nya jobb. Och det har varit stressigt. Stressigt att hitta jobb som intresserar och som man är kvalificerad för, stressigt att ständigt leverera bra ansökningar, stressigt att förbereda sig inför intervjuer, stressigt att känna sig dålig när man får ett nej, stressigt att inte veta när man kommer att få ett jobb, stressigt att inte ens veta vad man vill göra. Vissa dagar kändes det som att jag var tillbaka på ruta 1. Jag visste ingenting. Skall jag fortsätta söka bankjobb, eftersom mina senaste och starkaste CV-meriter kommer från den branschen. Eller skall jag våga söka något helt annat? 

Nåväl. Nu är jag så glad att kunna berätta att jag nu har fått ett nytt jobb i en för mig helt ny bransch. Jag är otroligt taggad och tror det kommer att bli super! Stressen över en oviss framtid har lättat och jag ser så fram emot alla nya utmaningar, erfarenheter och lärdomar som ett nytt jobb för med sig. Så roligt och spännande! Kan liksom inte sluta le.

Så om det är någon som befinner sig i en liknande situation, kan jag bara konstatera; att få jobb i dagens läge är inte alls så lätt. Det finns massor med talangfulla och högutbildade människor i Finland och konkurrensen om jobbplatserna är hårda. Det lönar sig ändå att alltid vara sig själv och tro på det. Så ofta spelar personlighet och ambitioner så otroligt stor roll och det som står på CV:n är inte alltid allt. 

Carolinebild (källa) 


Favorit just nu: INTERVALLER

Skrivet av Caroline Högnäs 30.01.2018 | 2 kommentar(er)

Hej, 

Som jag skrev i mitt inlägg om träningsupplägg för våren 2018, så kommer jag att sätta in mera cardio i min träning i vår jämfört med under hösten. På hösten var cardio sällan något jag ägnade ett helt träningspass till, utan det blev mera i samband med mina styrketräningspass som en längre uppvärmning eller eventuellt som promenader, dvs mera lågintensivt. 

Idag gjorde jag ett svettigt intervall-pass. När det kommer till intervaller är det något som jag verkligen har en hatkärlek till. Men nu just tycker jag det är något av det roligaste i träningsväg. Kanske för att jag inte gjort det nu på en tid. Det som är roligt med intervaller är att det går så snabbt, men det är riktigt svettigt. Jag brukar göra mina intervallpass i 30-45 minuter och jag blir nästan alltid lika förvånad hur snabbt tiden har gått när jag är färdig. Det beror säkert på att i stället för att kolla på klockan och tänka "jaha, ännu 35 minuter kvar..." så tänker jag i minuter, "okej, en minut snabbt, det orkar jag, sen får jag vila", typ.

Tänkte jag skulle dela med mig av dagens intervall-pass. Mina intervall-pass varierar nämligen vääldigt mycket och jag försöker ofta pröva på olika pass och hitta nya intervallkombinationer. Sen är det ju bra för uthålligheten också att ibland göra långa och ibland kortare intervaller. Dagens variant blev korta 1-minutersintervaller följt av en 10 min intensiv slutspurt. Den såg ut såhär:

-10 min uppvärmning (farten i bekvämlighetstempo)
-1 min snabbt tempo x10 (hög hastighet, så sista 10 sekunderna känns riktigt jobbiga och pulsen stiger rejält)
varvat med:
-1 min långsamt tempo x10 (jogging, här kör jag aktiv vila, dvs stiger inte av bandet eller börjar gå, utan springer men riktit långsamt så pulsen går ner)

Där har 30 min gått. Sen avslutar jag ännu med:
-45 sek riktigt snabbt tempo x10 (mycket hög hastighet, så att tempo att 45 sek blir riktigt jobbiga)
varvat med
-15 sek passiv vila x10 (jag stiger av bandet, pulsen hinner endast sjunka lite tills följande intervall)
-5 minuter nedjogg (farten i bekvämlighetstempo)

Totalt 45 minuter. Detta pass är roligt och går väldigt snabbt. Gillar att variera jobb/vilo-längderna och man känner hur kroppen också blir överraskad när intervallerna blir både snabbare och flåsigare på slutet. 

Jag tar gärna emot tips på andra intervallpass! Så dela gärna med er om ni har något bra.

Lopning svartvitJakob halvmaraton en stekhet dag 2016.

 


Min första lista

Skrivet av Caroline Högnäs 29.01.2018

Kategorier:
Taggar:

Hej,

Idag tänkte jag att jag för första gången skall fylla i en av Sevendays listor! Tycker själv väldigt mycket om att läsa andra bloggares listor, så kan ju chansa på att ni också tycker det är trevligt. Före jag sätter igång så tänkte jag bara säga att det är superkul att ni är så många som har tittat in hit till min blogg. Hoppas ni fortsätter med det.

Veckans lista handlar om vinteraktiviteter. De som känner mig vet att detta inte är något som får mig att hoppa och skutta av entusiasm. Jag är inte alls en vintermänniska, en detalj som någon där uppe missade när födelseorten lottades ut (nej missförstå mig rätt, jag är otroligt lycklig att jag haft turen att få födas och bo i Finland). Men trots att jag ser mig själv som sportig så är jag nog den som håller till inne i gymmet när det blir minusgrader. Nåmen, här kommer listan:

Vintersporter är: Något som jag föredrar att titta på framom att själv utöva. Ishockey tittar jag gärna på och större tävlingar som OS och VM kan till och med få mig att titta på skidåkning, backhoppning eller dylikt. Trots att jag annars gillar sport och träning, så är till exempel skidåkning något jag inte gjort på mååånga år. Detta beror alltså inte på att själva motionsformen skulle vara tråkig, utan helt enkelt att jag inte gillar när "the air hurts my face" eller lager på lager klädsel.

Min favoritaktivitet på vintern: Om jag skall välja en favoritaktivitet på vintern så är det nog slalomåkning. Det kan vara väldigt roligt och speciellt med rätta omständigheter. Med det menar jag alltså när det är ungefär -2 grader, blå himmel och långa backar. Men till skillnad från de som verkligen tycker om slalomåkning så tycker jag det är roligt ungefär en dag, sen tröttnar jag lite. Men, den bästa passiva aktiviteten på vintern är nog att sitta på läktaren när min lillebror har hockey-match! Så roligt att se honom och hans lag spela och utvecklas. 

Det här gör jag helst inte: Åker skridskor. Alltså, jag och ett par skridskor är ingen lyckad kombination. Jag är bambi on ice. När jag gick i lågstadiet så var jag och skrinnade på gympan och min skridsko fastnade på något sätt i isen och vred min fot så jag sträckte ledbanden. Foten svällde upp så mycket så det blev sjukhus och kryckor. I högstadiet ramlade jag på isen och fick en spricka i min handled. Den gympatimmen slutade också i sjukhusbesök och gipsad arm. Så, härefter håller jag mig borta från isen i mån av möjlighet. 

En vintersport jag skulle vilka testa: Alltså en vintersport som jag tror jag skulle vara bra på är curling. Det är en lite mer taktisk sport som verkar spännande. Det skulle vara roligt att lära sig. Sen skulle det ju vara häftigt att testa backhoppning, men det skulle jag nog inte våga. 

Det här smakar bäst efter en dag ute i kylan: En varm kopp te eller kaffe. Något varmt. 

En perfekt aktivitet för en solig söndag: Att gå ut på isvandringsleden från Ådö till Messkär i Jakobstads skärgård. Det har jag gjort ett par gånger och det är ju så vackert! Eller annars bara att gå ut och gå.

Vinter Vasaunder en promenad en fin vinterdag i Vasa februari 2017.

Så här klär jag mig utomhus: Det beror nog helt på vad jag gör. Men gärna en stor, tjock halsduk så man kan gömma ansiktet där bakom om det blir för kallt.

En låt som får mig att vilja sporta: Alltså jag har världens töntigaste musiksmak när det kommer till träning. När jag tränar skall det nämligen vara riktit klassisk fistbump musik men lite för mycket bas. Några låtar som jag alltid förknippar med träning är Sash! - Ecuador (original mix), Sandro Silva - Epic (radio mix) och Scooter - How much is the fish? 

Ha en riktigt trevlig vecka!


Enligt mina vänner

Skrivet av Caroline Högnäs 28.01.2018

Kategorier:
Taggar:

Som jag nämnde igår så har jag besök av mina vänner Sarah och Victoria denna helg. Så dom får helt enkelt stå för innehållet i dagens inlägg genom att svara på lite frågor. 

Okej Sarah och Victoria. Hur träffades ni och Caroline?
Sarah: Hankens upphämtningsmatte 2012 och mitt första minne är att du spillde en hel vichyflaska i en tyst föreläsningssal, över alla dina papper, och du hade väldigt blont hår, du var superblond.

Men det var ju Alina som hällde vichyflaskan...
Sarah: Men ni satt tillsammans och fnissa i alla fall mycket båda.

Blogg blondPlatinablont och extensions a la 2012

Vad var din första tanke om Caroline, Victoria?
Victoria: Nå, alltså... Jag tyckte kanske inte att jag behövde mera kompisar och att du skulle tränga dig in i vårt tjejgäng (som vi just hade bildat). Men sen på Ollis när du sa att jag hade fina skor så började jag tänka om lite, kanske du ändå kan vara min kompis. 

Okej, det var ju trevligt av dig. Jag minns skorna. Svarta loafers med nitar från Style By Tyra. Det var tider det. Men, vad är det bästa med Caroline?
Sarah: Hmm..... vad är det bästa med Högä? Nå du är rolig. Du är också väldigt målmedveten och går att lita på. Och en jättebra host!
Victoria: Ja du är väldigt snäll och omhändetagen och vänlig, lite som jag. Du är bra att ha om man behöver ha något högt upp på en hylla, för du har väldigt lång arm *fniss*. Och faktiskt, du är en bra host! Sen är du väldigt kreativ och bra på att rimma och dikta. 

Tack hihi. Men Högä... Varför kallar man ens någon till det?
Sarah & Victoria: Det kommer från Högnäs. Först var det Högis men sen tyckte du det smeknamnet gav fela vibbar (oh yes it does), så då blev det i stället Hö-gä.

Jag tycker vi kan lämna det namnet i det förgångna... Nå men, vad är ert bästa minne med Caroline?
Sarah: Då när vi var till Abu Dhabi 2014. Det var nog kul! Det var första gången du var i Arabemiraterna. Där drack vi gulddrinkar, alltså drinkar med 24 karats guld, i Emirates Palace (Abu Dhabis finaste hotell red. anm.) och såg ut som påskhäxor i moskén där.

Victoria: Alltså jag har ju ganska dåligt minne... Men jag skulle säga, alltså jag menar alla gånger jag har varit till Jeppis har vi haft jätteroligt. Och vår Paris-resa med Sofie! Och allt man hittat på under studietiden, från året vi alla var i SSHV:s styrelse har vi ju jättemycket minnen tillsammans.

Blogg Abu DhabiPå dagstrip till Dubai under Abu-Dhabiresan

Blogg Paris2Paris 2013

Jaaa, både Paris och Abu Dhabi resorna var helt fantastiska!! Och styrelse-året. Nå men, finns det några negativa sidor hos Caroline?
Sarah & Victoria: Du är lite pedant och j*vligt envis ibland. Om du bestämmer dig för något är det svårt att få dig att ändra dig. 

Okej, jo men det är nog sant. Har Caroline förändrats på något sätt sedan ni träffades? På vilket sätt i så fall?
Sarah & Victoria: Back in the days var du lite mera partybrud, men nu festar du inte mera, hehe. Annars också blivit allmänt mer lugn, kanske, lite mer vuxen. Lite. Men du är nog ännu lika kul att dricka vin och prata skit med. Och så är du lite mindre blond, haha. Och så har du ju blivit Helsingforsbo.

Mm.. Nå, nu har ni chansen, finns det något ni vill berätta om Caroline som kanske ingen här vet?
Sarah & Victoria: Hmm.... När vi skulle börja andra året på Hanken skulle vi alla vara tutorer för de nya studerandena och du hade stalkat fram en kille på facebook som skulle börja studera där. Du skickade en screenshottad bild på honom från facebook till oss och skrev att du tyckte han var skitsnygg och undrade vem han var. Det var Henrik som du nu är tillsammans med. Det du inte visste då var att ni faktist hade varit på samma fest en gång innan, men då tyckte du han var störande för han skalade en mandarin och lämnade skalen på golvet.

Haha! Det är sant. Världens mest oromantiska love-story. Och tur att han har lärt sig att sätta fruktskal i roskisen nu. Tack för era svar!

Blogg Stysse


En fredakväll i januari

Skrivet av Caroline Högnäs 26.01.2018

Kategorier:

Hello, 

Idag har det varit en fullspäckad dag. Men fredag brukar vara en sådan dag då jag tycker om att ha mycket program. Finns inget bättre än att sätta sig ner på soffan på kvällen en fredag och känna att man har fått mycket gjort under dagen och man har helgen framför sig (och jag är precis i det momentet just nu aaah).

Jag kände redan när jag vaknade på morgonen att jag börjar vara helt frisk från min förkylning, så jag bestämde att det får bli ett träningspass också idag. Har också handlat mat och storstädat hela lägenheten, jag får nämligen gäster ihelg. Skulle dock nog ha städat hur som helst (ja så Viccan, tro inte att jag städar nåt extra bara för att du skall komma hit...). Nå nej, men mina kära vänner Victoria och Sarah kommer och hälsar på mig från Vasa och vi skall också träffa de andra flickorna från vårt tjej-studiegäng imorgon. En efterlängtad reunion.

Men nog med text, slänger in några telefonbilder från idag och så får jag önska er alla en riktigt trevlig helg!

 

Tidig väckning, men snart får man äta frukost när det är ljust ute! Frulle grot

Det blev axlar och mage idag. Och här en postworkout-bild efter lite streching i salen.GYMMET

Köpte nya tulpaner idag också! Piggar upp så mycket och jag tycker dom passar så bra där på vårt sidobord.Details Vardagsrum3

När det är nystädat och alla mysbelysningar är på = nice.Sovrum mys

En av mina absoluta favoriträtter nujust; nyhtökaura-wok med chili. Jag kommer nog aldrig att bli vegetarian, gillar kyckling och skinkpålägg för mycket. Men lite kan man ju försöka. Plus att det är mycket trevligt med lite variation i vardagen. Inte alls en så instagramvänlig maträtt, men mycket enkelt och gott!
Nyhtokaurawok


GYM-TABUN

Skrivet av Caroline Högnäs 24.01.2018 | 1 kommentar(er)

Hejsan,

Jag är förkyld. Men det var inte helt oväntat, eftersom de flesta jag umgåtts med de senaste två veckorna har varit förkylda. Men det har i allla fall inte blivit någon träning ännu denna vecka, utan jag hoppas på att vila, te, zyx och mycket vitaminer skall göra mig snabbt frisk. För att jag inte skall sakna att gå till gymmet alltför mycket, kom jag att tänka på några saker som kan vara väldigt irriterande just på gymmet. Förutom det här med att folk inte för tillbaka vikterna dom använt eller torkar sitt svett efter sig, så finns det nämligen några gymbeteenden som får mina nerver lite extra spända. Nämligen:

1. Att komma för nära

Haha, den här punkten är världens töntigaste och jag borde ju verkligen inte störa mig på detta. Men jag gör det ändå, lite. Det är i omklädningsrummet när någon kommer och tar skåpet precis intill mitt, trots att det finns lediga skåp längre bort. Alltså varför blir jag irriterad på detta? Det är inte så att jag behöver massor med utrymme när jag skall byta om. Man kan ju inte heller precis säga till personen hej ursäkta, såg du att det fanns ett ledigt skåp där längre bort också? utan att framstå som världens idiot. Oh nej, jag skall skärpa mig. Jag skyller på mina lappländska gener, där är man van med mycket personal space.

2. Att inte kunna vänta på sin tur

Det här är för mig en helt ny företeelse. Innan jag flyttade till Helsingfors och började träna på mitt nuvarande gym, hade detta aldrig hänt mig tidigare. Kan därför inte svara på om detta är ett allmänt fenomen bland Helsingforsgym, om det är bara på mitt gym, eller om jag bara har haft otur som har råkat ut för detta nu flera gånger. 

I ett fullt gym händer det ju nämligen ganska ofta att den maskin som man tänkt använda är upptagen. Jag har för mig att i sådana fall så brukar de flesta gå till en annan maskin i stället, för att sedan återvända när den man ville gå till blir ledig. Eller att man gör någon motsvarande övning i stället, alternativt frågar den som håller på med maskinen om den har mycket kvar. För ifall han/hon är strax klar kan man ju vänta en liten stund. Typ.

Men, så har det ju nu flera gånger hänt att någon skall ha exakt den maskin som jag har, exakt då jag har den, så personen föreslår att man skall turas om. Näää, men då blir jag lite irriterad. Precis som att deras träning skulle vara liiite viktigare än min. I alla fall så viktig att jag inte ens får göra mina sets klart först. Att turas om är ju i sig en bra och pedagogisk sak som man ju har lärt sig redan i sandlådan. Men det hör nog inte hemma i gymmet.

För när det är en stor kille som skall använda samma maskin som en själv, så skall vikterna flyttas, ryggstödet justeras... och så skall man stå där bredvid och se pinsam ut så länge han stönar och stånkar. Sen skall vikterna flyttas igen och ryggstödet justeras tillbaka och så har det gått 5 minuter fast man bara tänkte ha 30-60 sekunders vila mellan sina set. Plus att han då skall stå bredvid och iaktta när man sedan gör sina sets. Ni fattar. Nej tack. Vänta på din tur, din träning är faktist inte viktigare än min bara för att jag är tjej och du har biceps stora som mina lår. 

Händer detta på era gym?

3. FOMO på gymmet

Fear of missing out. Alltså det är 2018 och alla har med sig telefonerna överallt och är anträffbara 24/7, så är det ju. Jag har också alltid telefonen på gymmet, men den är i ett fodral på armen eftersom jag lyssnar på musik. Om det är en stund på dagen som jag inte tänker på sociala medier så är det när jag tränar. Vad någon annan gör är förstås helt deras sak. Jag skulle inte kunna bry mig mindre om folk chattar, livestreamar, snapchattar eller whatever när dom är på gym, förutom vid ett tillfälle: 

När någon sitter vid en maskin/stång och pillar på sin telefon så ingen annan kan använda maskinen. Och då menar jag förstås inte sådär som i svara-snabbt-på ett-meddelande-medan-man-vilar, utan verkligen sitter där med sin telefon skrollar och håller maskinen upptagen. Länge.

I det här fallet är det ju dock smart att gå och fråga om personen snart är klar med maskinen, då brukar telefonen åka bort ganska snabbt. 

gymselfie  Elixia

Så, nu är jag inte längre så ledsen att jag inte får gå till gymmet idag.

Okej, visst är jag. Krya på mig.


Helt seriöst, vad gör du med din gröt?

Skrivet av Caroline Högnäs 22.01.2018 | 1 kommentar(er)

Kategorier:
Taggar:

Ingen photoshop och bling bling, helt naturlig riktig real thing.... (något ditåt)

Hej,

Är det någon annan än jag som aldrig skippar frukost? Man skall ju som bekant aldrig säga aldrig, men det händer faktist väldigt sällan att jag skippar frukost helt och hållet. Sen att det ibland kan bli en banan som jag snabbt slänger i mig har ju hänt fler än en gång. Men, det finns en given rätt som jag sedan många år oftast intar till frukost på vardagsmornarna: gröt.

Av någon anledning så finns det ju massor med fördomar om att gröt är tråkigt och inte så gott, men det stämmer ju inte alls. Den mest sannolika orsaken till att man tycker så, är att man kokar eller äter den på fel sätt. Jag bor med ett levande exempel på detta. Jag omvandlade min pojkvän till en grötätare med min gröt (okej vill bara poängtera här att jag inte är en crazy-girlfriend som sitter och tvingar i min kille gröt på morgonen som när man var hos dagmamman som liten, han får nog äta precis vad han vill till frukost). Men jag tänkte i allafall dela med mig av några tips på hur man kan ta gröten till the next level.

Grot topping 2lyxgröt

1. Koka på platta. Om det bara finns tid och möjlighet så rekommenderar jag att koka gröten på platta. Helst också mer än 1 minut. Jag har alltid i havregrynen med vätskan från början och sätter alltså inte i grynen först när vattnet kokar. Jag upplever att det inte blir lika vattnigt då, utan grynen hinner dra i sig mer vätska. 

2. KARDEMUMMA. Aaaah, älskar kardemumma. Jag sätter alltid i ordentligt med kardemumma (och lite salt) en stund före gröten är klar. Plötsligt får gröten en smak. Om ni inte har testat kardemumma i gröt, gör det!

3. Äggvita. Precis innan gröten är färdig sätter jag i den andra viktiga ingrediensen: äggvita. Det ger gröten en krämigare och mjukare konsistens. Plus att äggvitan innehåller massor med proteiner som också gör att gröten blir fylligare = man hålls längre mätt.

4. Topping. Normalt sätter jag bara kanel och lite rostade kokosflarn på min gröt. Men ibland när jag lyxar till det så blir det bär, frukt eller nötter som topping som på bilden ovan (jo, det är nog gröt där under). Ett tips om man till exempel bara har frysta jordgubbar hemma som man inte tinat upp på förhand, är att sätta dem direkt från frysen i en skål och sen hälla varma gröten på. Vänta 5 minuter och de frysta bären har tinat, medan gröten har svalnat. Win-win. Det blir supergott.

5. Overnight oats. Om man vet att man har bråttom på morgonen, rekommenderar jag att testa på overnight oats, alltså gröt som man gör kvällen före och låter stå i kylskåp över natten. Jag har inget exakt recept på hur jag brukar göra, utan improviserar lite, men ungefär såhär:

- 1 dl havregryn
- 0,5-1 msk chiafrön
- 1-1,5 dl osötad mandelmjölk (går förstås med vilken mjölk som helst)
- en klick alpro go/kvarg/en halv mosad banan
+ kryddor t.ex. kardemumma/kanel/vaniljpulver/risprotein/goijibär

Så blandar jag bara allt och låter stå över natten. På morgonen toppar eller varvar jag den med något gott. 

Overnight oats

Har ni nåt bra gröt-tips som jag har missat? 

 


2017 - ett händelserikt år

Skrivet av Caroline Högnäs 21.01.2018

Kategorier:

Hej på er, 

Redan i förra inlägget konstaterade jag att vi redan är inne i mitten av januari och det således är lite sent att prata om förra året mera. Move on woman, liksom. 

Men, eftersom 2017 faktiskt var ett av de mest händelserika åren i mitt liv, och då pratar vi liksom delvis mycket stora förändringar och händelser, så tänkte jag ändå visa upp lite händelser från förra året, med fokus på bilder. Flera av händelserna har ju också påverkat hur vardagen ser ut idag. So, here we go.

I Januari åkte jag iväg på ett kärt återseende med mina utbyteskompisar till vårt kära Madrid. Vi var ett gäng på 9 tjejer, från Holland, Sverige, Norge, Danmark och Finland som umgicks väldigt mycket under utbytet, så det var väldigt roligt att träffa dem alla på nytt. Bilden nedan på oss alla är tagen på universitetet vi gick på där. För SKAM-fans så är denna bild kanske bekant:

resizedimage600800 SKAM MADRID 2017

resizedimage600450 MADRID REUNION 2017b2 

Från och med februari kom sedan en av de första, största händelserna för året. Jag blev sambo med min pojkvän. Efter 3 år, under vilka vi haft distansförhållande två gånger, fick vi äntligen flytta ihop. Detta firade vi typiskt oss med rött vin, falafel och batatfransiksar mm hemma i lägenheten i Vasa. 

resizedimage600800 2017 Samboliv3

Våren gick i övrigt långt ut på att skriva gradu. Jag minns februari-april som en väldigt psykiskt stressig period med mycket ovissheter. Skulle jag få klart min gradu? Skulle vi hitta en lägenhet i Helsingfors? Skulle jag hitta ett jobb i Helsingfors? Vad gör jag om jag inte hittar det? Är jag ens redo att flytta till Helsingfors? Osv.

Sen kom dagen d, en solig vårdag i april. Då några knutar i magen löste upp sig. På samma dag fick jag jobb och vi var och tittade på vår kommande lägenhet, och fick alltså den!

resizedimage600800 LAGENHET 2017

Vappen var mitt sista evenemang som studerande och också som Vasa-bo. Vemodigt på många sätt, men också en härlig känsla. Var så trött på att skriva gradu och ville ba ha allt det undan. Var också föreläsare i marknadsföring & entreprenörskap på SSHV's prepkurs i början av maj, vilket var en mycket lärorik upplevelse. Sedan tog jag mitt pick och pack och blev Helsingforsbo. Första gången i mitt liv som jag gjorde en permanent flyttanmälan till magistraten. 

resizedimage600750 Vappen 2017 Hoviska2

Maj gick i övrigt ut på att börja känna sig som hemma i en ny stad och fixa i ordning saker och ting. Efter ett par IKEA-besök och diverse hemma-fixar-jobb, började vi få vår mysiga lägenhet i skick.

resizedimage600752 Inredning vardagsrum 2017

Sen i början av juni var det min lillasysters stora dag, då hon tog studenten. En mycket festlig dag med nära och kära!

resizedimage600750 Studentfest familjen3

Och sedan kom den. Min stora dag! Den 22 juni fick jag mina examenspapper och jag var precis lika lycklig som jag ser ut på bilden. 17 år av studerande var plötsligt slut och jag var en fri kvinna med titeln ekonom. En gnutta livskris också. Jaha, vad skall jag göra nu då? Är det nu jag skall hitta det jobbet som jag skall jobba med i 40 år? Better be something good. Lyckligtvis funkar det ju inte riktigt så nu för tiden. Både på min systers studentfest och min betygsutdelning så hade jag på mig en av mina absoluta favoritklänningar från Tiger of Sweden.

resizedimage600749 EXAMEN 2017 HANKEN

Sommaren gick som den brukar väldigt snabbt. Förutom jobb hann jag med traditionellt midsommarfirande, inflyttningsfest, en födelsedags-weekend till Tallinn med H, weekend i Pargas skärgård osv. Men en av sommarens höjdpunkter var definitivt min examensfest på villan i Ådö. En väldigt lyckad fest med massa fina vänner! Bland annat dessa <3

resizedimage600450 EXAMEN 2017b

I slutet av sommaren besökte vi också FLOW-festivalen. Jag skulle kunna gå på flowfestivalen bara för att titta på folk. Så mycket snygga människor med inspirerande outfits, sminkningar och accessoarer! 

resizedimage600800 FLOW 2017

I slutet av september kom sen det som vi hade väntat på så länge. Vår resa till Miami. Jag hade aldrig tidigare varit till USA och inte heller flugit nästan 10 timmar i sträck. Haha, råkade först skriva 10 timmar i skräck, vilket nog beskriver flygresan ganska bra. Nå nej, det gick nog bra. Det blev i alla fall en helt fantastisk resa med god mat, värme, ishockey, shopping och lite träning på South beach. Skulle säkert kunna visa er hur många bilder som helst därifrån, väldigt instagramvänlig plats, men här kommer nu några.
resizedimage600800 Miami 2017

resizedimage650521 Miami Collins Avenue 2017

resizedimage650487 NHL 2017Miami

Resten av hösten var sedan mindre händelserik. Men hann bland annat med en till Tallinn-weekend med H och hans familj/släkt och en mysig weekend i Linköping när jag, Alina och Santti besökte Jonna. Julen firade jag hemma med familjen och nyår firade vi sedan med nyårsfest här hos oss.

Förresten, om ni nångång har funderat vart man borde åka om man vill se något annat men ändå inte vill sätta ut massor med pengar: åk till Tallinn!! Finns massor med fina, prisvärda hotell och helt underbara restauranger med fina uteserveringar. Och bra shopping! 

resizedimage650406 Mat Tallinn

 

Okej, NU är jag klar med 2017. 

I nästa inlägg återvänder jag till nutiden.


Träningsupplägg/mål våren 2018

Skrivet av Caroline Högnäs 16.01.2018 | 1 kommentar(er)

Hej,

Nytt år betyder ju en ny start på olika plan för väldigt många. Trots att inga större förändringar sker eller skedde för mig när 2017 blev 2018, så känns det ändå på nåt vis som en nystart. Och även om jag tränar året runt, får jag ändå alltid lite extra motivation efter nyår. Får man förresten prata om nyårsmål ännu i mitten av januari? Jag chansar.

Nå men i allafall, när jag sätter upp olika träningsmål för mig själv så utgår jag väldigt sällan från 1-årsperioder, utan jag tänker mer i 3-4-månadersperioder som ofta är årstidsbaserade. På somrarna tränar jag oftast lite lättare, mindre strukturerat och mera spontant, mera utomhus och mindre gym. Nu under den gångna hösten så fokuserade jag väldigt mycket på styrketräning. Detta för att öka min styrka, speciellt på överkroppen, som jag tidigare har tränat alltför lite. Och så tyckte jag det var roligast. Men träningsupplägget kommer alltså att se lite annorlunda ut nu på våren, och här är lite hur jag har tänkt kring min träning denna vår.

1. Mera löpträning

Jag skall springa Helsinki City run i maj. Jag sprang min senaste halvmara i Jakobstad sommaren 2016, så nu tycker jag det börjar vara dags igen. I min träning tänker jag därför sätta in 2-3 löpträningspass i veckan. Alltid ett längre pass på över en timme och ett pass med intervaller. Ett tredje "valfritt" pass om jag hinner. Jag har inga större prestationsmål med detta lopp, utan skall springa det med en kompis. Men siktar ju nog hårt på att slå min förra HCR-tid från 2014. 

2. Flexibilitet

Som yngre var jag alltid varit väldigt vig och flexibel, att gå ner i spagat var lika enkelt som att cykla, men ålderdomen kommer ju inte ensam... höh. Nej men skämt åsido, jag är helt enkelt mycket styvare än förr. Och det stör mig lite. När jag spelade fotboll var streching en naturlig del av träningen, men under senaste åren har jag slarvat allt mer med att strecha. Så nu skall jag skärpa mig och minst en gång i veckan skall en ordentlig streching ingå i träningen. Med ordentlig streching menar jag att jag går igenom hela kroppen och olika muskelgrupper och strechar minst 15-30 min.

 Om några månader skall benet stå rakt upp.

resizedimage600851 yoga1

 

3. Behålla styrka

Jag tänker inte ge upp de muskler som jag byggt åt mig under hösten helt, hehe. Att träna styrka är ju också något som stöder löpträningen och vardagen i sig. Så även om jag minskar antalet köttarpass, så tänker jag fortfarande göra ett par ordentliga styrkepass i veckan. Ett som fokuserar mer på ben och rumpa och ett som fokuserar mer på armar och axlar. Rygg och bål kommer jag att kombinera med löppassen.

4. Variation och vila

Förutom de pass som jag nämt ovan, kommer jag att sätta in ett valfritt pass i veckan. Detta pass skall vara helt utan måsten, och bara vad jag känner för. Det kan vara allt från avslappning, yoga eller powerwalk till PLYO, HIIT eller något gruppträningspass på gymmet. Detta pass är minst lika viktigt för mig som dom andra, om inte för det fysiska, så för det psykiska. Om jag är jättetrött och känner att kroppen behöver vila kan mitt valfria pass också bli en vilodag. Jag strävar efter att alltid ha 1-2 vilodagar i veckan, allt beroende på hur de övriga träningsdagarna har sett ut.

5. Vardagsmotion!!

Är ni med mig på det här? Hur man rör på sig i vardagen är ju en otroligt viktig del av välmåendet, trots att det överlag fokuseras mycket mer på den timmen man spenderar på gymmet som en avgörande del för hälsan. I Helsingfors har jag ingen bil, men denna stad erbjuder väldigt lättillgängliga allmänna trafikförbindelser. Det händer ju lätt att man hoppar på en spårvagn, fast det handlar om ett par kilometer som man skulle kunna gå. Så nu skall jag verkligen försöka gå så ofta som möjligt. Och hiss, vad är det? 

Typ så ser det ut. För mig är det väldigt viktigt att ha ett upplägg när jag tränar, för det är så jag håller mig motiverad och känner att det finns någon tanke bakom det jag gör. Sen får man ju alltid ha sunt förnuft med sig och lyssna på kroppen. Helt säkert är det ju att varje vecka inte kommer att se ut såhär, eftersom livet. 


En skön weekend

Skrivet av Caroline Högnäs 14.01.2018

Kategorier:

Hej på er, i tisdags åkte jag hem till Pedersöre för att hälsa på familjen en sväng. Där blev det några lugna och sköna dagar med lite träning, mammas mat och SNÖ. Fast jag inte är något större fan av vinter, kyla och snö, så kan jag ju ändå inte undgå att jag föredrar snö i januari. Blir bara så mycket ljusare och mysigare. 

Nåväl, kom hem till Helsingfors i fredags. Idag är det söndag och vi har precis kommit hem från en skön weekend i Borgå, närmare bestämt Haikon kartano eller Haikko spa & congress som det också heter. Kan ju redan i detta skede nämna att detta alltså inte är ett sponsrat inlägg. Men alltså jag fullkomligt älskar dessa små weekend-resor. Man behöver bara åka en timme med bil, men ändå känns det som att man är på en liten resa, som att man kommer bort från det där vardagliga. Disken, tvätten, måsten. Ah, så skönt. Till på köpet blir man ju en aningen mysigare på dessa resor, hehe. 

resizedimage600800 Haikko spa congress

När vi kom till Haikko på lördagen, började jag med ett träningspass på gymmet där. Gymmet var ganska litet och där var väldigt mycket människor, så det blev ett lite kortare men destu intensivare pass där jag fick anpassa mig till de maskiner som fanns och var lediga. Tränade axlar, triceps och mage. Efter det gick vi på spa:t där, som de flesta andra också. Var fullt med människor där också, men vi testade bland annat deras olika bastun (ång-, arom- och infrarödbastu). Hur kan man förresten njuta av att gå i tunna, platta badtofflor och en megastor badrock så mycket som jag gör? Bästa med spa ju.

resizedimage600800 Haikko restaurang

Sedan blev det middag på restaurangen där. Vi var här också förra vintern, så förväntningarna på maten var höga. Men vi behövde inte bli besvikna denhär gången heller. Bra mat, bra service och gott vin. Kvällen avslutades med en bra film på rummet. Mycket lyckad dag med andra ord. 

På söndagen avnjöt vi hotellfrulle innan vi sedan började köra hemåt igen. Vore väldigt trevligt att besöka Haikon kartano också på sommaren, för det är ju ett väldigt vackert område. 

resizedimage600687 Haikon kartano2

resizedimage600450 Haikon kartano