Flyttinlägg #2 - hur känns det nu?
Idag tänkte jag fortsätta skriva lite om vår flytt, men i detta inlägg tänkte jag inte fokusera desto mer på något enskilt rum (som i mitt tidigare flyttinlägg), utan skriva lite mer allmänt om tankar kring flytten, nya lägenheten, inredning osv osv.
I skrivande stund är det ganska exakt 1 år sedan vi var och tittade på vår lägenhet för första gången. Eller nej, titta på lägenheten gjorde vi ju faktiskt inte, för den fanns ju inte då ännu - men vi satt i en bunker på gården där lägenheten skulle byggas och diskuterade med mäklaren som sålde den. Efter det mötet visste vi att vi inte kunde fundera hemskt länge på om vi ville ha den eller inte, eftersom det var många andra intresserade. Så samma kväll som vi hade diskuterat med mäklaren tog vi beslutet att köpa den.
Vi blev förstås jätteglada och förväntansfulla när vi fick höra att den är vår. Men under de kommande 10 månaderna efter att beslutet var gjort hann vi tänka väääldigt mycket: vad har vi gjort egentligen, köpt en lägenhet som vi inte ens har sett? Tänk om vi inte trivs? Tänk om den inte alls blir som vi har tänkt? Tänk om något skiter sig? Tänk om man kommer sakna gamla lägenheten? Osv osv osv. Jag ångrade aldrig att vi gjorde det beslut vi gjorde, men jag som annars är van med att alltid noggrant överväga och inte göra förhastade beslut, hann nog ifrågasätta valet mer än en gång.
Nå, nu har vi då alltså bott här ca. 1,5 månad - så hur känns det nu då?
Jag sa här om dagen åt Henkka när jag hade en lite sämre dag på många plan att I've got 99 problems, but our home ain't one. Och det summerar min känsla ganska bra - VI TRIVS SÅ BRA och det är så skönt att kunna säga det. Det händer ännu att jag frågar mig själv om vi faktiskt bor här när jag stiger upp på morgonen och ser morgonsolen lysa in på balkongen. Eller när jag sitter i vardagsrummet med fönstret uppe och hör absolut 0 trafikbrus, trots att vi endast bor ett par km från Helsingfors centrum. Så trots att det inte skulle skada med lite mer förvaringsutrymme och duschstrålarna kommer lite onödigt sakta (haha), så ångrar inte en endaste cell i min kropp att vi köpte den här lägenheten.
Och så några bilder på det:Den större delen av balkongen har ni ju redan sett (om inte kan ni se den här), men nu har vi också fått fixat den mindre hörnan med hängstolen. Jag är så nöjd! En riktig myshörna. Det här är även den delen av balkongen som med lite snabba justeringar blir vårt hemma-gym nu om vi vill träna hemma. Ja vad skall man säga? Värre ställen har man ju tränat på.
Okej, här ser ni den del av vår lägenhet som flera gånger har fått oss att gnugga geniknölarna riktigt ordentligt. Mitt tidigare sminkbord (eller ett ordentligt sminkbord över huvud taget) skulle inte ha fått plats i sovrummet som är a) litet b) har ett stort fönster på en vägg och ett spegelskåp på en annan. Jag hade ändå en önskan om att få ha ett ställe att sminka mig och förvara mitt smink på, och då kom Henkka på den här lösningen. Ett skåp som är fast i väggen, små trälådor för förvaring och en rund spegel ovanför. Funkar utmärkt!
Till sist ser ni ännu en del av vardagsrummet. Här är endast fåtöljen och lite textiler nytt, så det mesta har vi tagit från gamla lägenheten. Överlag när vi har inrett här har det viktigaste inte varit att ha nya möbler, lyxiga material och följa alla senaste trenderna - utan att få fram en speciell känsla. Tanken har varit att kombinera lyxig hotellkänsla med en mysig, bohemisk känsla och det tycker jag vi har lyckats ganska bra med. Jag har alltså noll koll på olika stilar eller vad som är rätt och fel när det kommer till inredning - utan går mest på feeling. Och när jag har varit ute och svävat med allt för vilda idéer har Henkka snabbt dragit ner mig på jorden igen, haha. Tur det.
Fortsättning följer.
Förresten så hade jag tänkt aktivera mig på bloggfronten nu igen när det blir höst, så om ni har önskemål på inlägg, om ni har frågor eller teman ni vill jag skall skriva om - säg då väldigt gärna till! Ok?
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar