Header 4

Min vecka i bilder

Skrivet av Caroline Högnäs 03.03.2019 | 0 Kommentarer

Kategorier:
Taggar:

Jag vill börja med att säga att det är kul att ni var så många som uppskattade mitt förra inlägg! Måste väl börja göra bort mig lite oftare nu så jag kan leverera flera sådana inlägg i framtiden, hehe.

Men nog om det. Det känns som att jag varje gång jag bloggar säger att jag har haft en fullspäckad vecka eller att jag har haft mycket program - men denna vecka har jag verkligen haft det. Jag tänkte därför att jag idag skulle visa lite bilder från veckan som varit. 

Förra söndagen var jag och representerade Ekonomföreningen Niord på Svenska handelshögskolans studentkårs 110:e årsfest. Jag hade uppgift att dela ut ett stipendium på Solenna akten, samt hålla ett tal i anknytning till det, så ni kan tro att jag var måttligt nervös innan festen. Men det gick bra och jag är igen en erfarenhet rikare. Själva årsfesten hölls på Koskenranta och hade kring 500 gäster. En riktigt lyckad fest!

 

Vecka 9 lappstift

 

Körde på en riktigt klassisk sminkning till årsfesten. Håret fixade jag vid Redihair och min frisyr är en så kallad "pikakampaus", d.v.s en snabbare och billigare håruppsättning. Tycker den blev jättefin!

Vecka 9 frisyr

Vecka 9 arsfest 2

 

I tisdags steg jag upp redan vid 06, eftersom jag skulle möta upp Corinne på gymmet för ett morgonträningspass. Jag hade träffat Corinne en gång tidigare, på bloggträffen jag var på i december, men det kändes ändå hur naturligt som helst att gå och träna tillsammans med henne. Vi var på ett Kettlebell-pass: en för mig helt ny upplevelse - som jag gillade jättemycket. Efter passet hann vi äta gröt och prata lite, innan det var dags att fara iväg på jobb. Så kul att ha fått lära känna Corinne och jag är ganska säker på att det kommer att bli flera träningsdejter!

Vecka 9 traning

 

Efter jobbet samma dag for jag direkt iväg till restaurang Ventuno. Där hade vi med Niords styrelse middag tillsammans med SHS styrelse. Kan verkligen rekommendera den restaurangen om man är sugen på modern, Italiensk mat. Jättemysigt ställe och god mat!

Vecka 9 ventuno

Vecka 9 ventuno 2


Och så kan vi egentligen hoppa rakt till fredagen, då vi fick besök av min lillebror. Efter att jag och Henkka hade slutat jobba så for vi raka vägen till köpcentret Iso Omena i Esbo. Min lillebrors största önskan för helgen var att vi skulle äta på Taco Bell, så det gjorde vi. Plånboken (och lillebror) var nöjd i alla fall. Sen var vi och spelade hohtogolf, det vill säga minigolf med neonbanor. Det var superkul och ni kan ju gissa vem som vann. Inte var det Henkka eller Emil i alla fall.

Vecka 9 hohtogolf

 

Igår åt vi brunch på Moko i Punavuori. Jag har varit där på brunch en gång tidigare, för många år sedan, men den var ännu så bra som jag kom ihåg. En väldigt mysig brunch och mysigt ställe, och endast 19 €, vilket är väldigt förmånligt för en brunch i Helsingfors. 

Efter brunchen for vi igen iväg till Iso Omena. Emil och Henkka var på en Virtual Reality-aktivitetsgrej, medan jag snällt väntade utanför. Vi hann ännu shoppa lite innan det var dags att bege sig hemåt.

Vecka 9 brunch

 

Efter att vi hade fört Emil till tåget for jag och Henkka iväg till Daniela och Niko på deras inflyttningsfest.  Där var det massor med nya ansikten, men alla var hur trevliga som helst och jag hann skaffa mig flera nya bekanta under kvällen. Daniela hade också förberett några roliga lekar och programpunkter, som ledde till mycket skratt. Förutom det spelades det beer pong och kastades det pilar innan vi for iväg in till stan. Det var helt enkelt en riktigt rolig fest! 

Bjuder till sist på en bild från festen som nog inte är den vackraste, men helt klart en där man ser hur stämningen på festen var. Som ni ser så hade jag, Daniela och Nicole också matchat våra outfits.

Vecka 9 inflyttningsfest

 

 

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar