Mitt första år som bloggare
Som jag redan nämnde sådär i förbifarten i mitt förra inlägg, så har jag bloggat i ett år nu. Eller okej, det där är bara en halvsanning, eftersom jag startade min första blogg år 2008 och har haft ett par andra bloggar sedan det. Men nu pratar jag om mera seriöst och målinriktat bloggande. Caroline bloggar 2.0, typ.
Min blogg här på Sevendays publicerades alltså 20.1.2018, och det har hänt mycket här sedan det. När jag började blogga hade jag inte helt klart för mig hur jag ville att min blogg se ut och vad jag skulle dela med mig av. Jag tänkte att den får formas med tiden. Och det har den väl ändå gjort, i viss mån.
Trots att jag inte har en direkt nischad blogg, så har det naturligt blivit så att jag skrivit ganska mycket inom kategorin hälsa och träning, eftersom det är något jag är väldigt intresserad av och som tar upp stor del av mitt liv (ja, eller i alla fall då jag inte går omkring med en flera månaders envis flunsa). Jag har alltid varit noga med att vara mig själv i bloggen, både genom att visa min något humoristiska personlighet och alltid vara ärlig i mina åsikter. Jag har också velat lyfta fram ämnen som känns lite tabu: träningsångest, preventivmedel, sex och mens och så vidare.
För trots att jag inte har en så stor blogg med många tusentals följare, så ser jag bloggen som en möjlighet att kunna göra dessa ämnen lite bekväma/accepterade att prata om. Kanske kunna nå ut till någon som finner tröst i att kunna läsa när någon annan delar med sig av sina erfarenheter av ett ämne som denne kanske funderat på.
Men, vart bar det här nu av?
Det som jag ursprungligen tänkte ta upp i detta inlägg, var några saker som jag har insett/lärt mig, efter att jag börjat blogga - som jag kanske inte tänkt på innan jag började blogga. Så här kommer de:
• Att blogga tar tid. Det finns inte något som heter att slänga upp inlägg. I alla fall inte på lång sikt. I alla fall inte på denna blogg. Jag må vara en sådan som funderar, raderar, sätter till, skriver om, tar bort, ändrar och så vidare lite för många gånger innan jag publicerar ett inlägg, men även om jag inte skulle göra det så: att göra ett inlägg tar tid. Jag har ofta massor med idéer och visioner i mitt huvud, men processen från en idé till ett färdigt inlägg är mycket längre än jag någonsin hade tänkt. Allt med bilderna tar speciellt lång tid.
• Alla vet redan allt man har gjort. När jag till exempel kommer hem och skall hälsa på familjen och är jätte ivrig på att berätta något som hänt, så har jag ännu inte vant mig vid att få som svar jaa, nej men det där läste jag redan om på din blogg, det var inget nytt. Ibland kommer jag helt enkelt inte ihåg vad jag skrivit och inte på bloggen, medan jag ibland rent av glömmer att man i dagens värld kan veta vad någon som bor på andra sidan landet åt till middag fast man inte pratat med varandra.
• Alla kan läsa ens blogg. No shit, tänker ni då, det var ju på tiden att hon insåg det. Men ja, jag har fortfarande svårt att förstå att verkligen alla kan läsa min blogg. Blir fortfarande förvånad när någon släkting, kollega eller random människa på stadens nattklubb nämner att dom läst min blogg. Och för en sekund kan jag tänka men gud, har jag skrivit något pinsamt? För att sedan inse att jag bara skrivit förnuftiga saker och alltid har vettiga åsikter, he he. Så det är nog bara roligt.
• Bloggare är trevliga. När jag började blogga kände jag ett par bloggare i Österbotten, men ingen i Helsingforsregionen. Under året har jag dock haft möjligheten att träffa ett gäng bloggare och jag kan genuint säga att jag har varit glad över hur trevliga och smarta kvinnor jag har fått träffa. Trots att jag gått till bloggträffarna utan att känna någon och de flesta jag träffat har varit mera erfarna bloggare än jag, så har jag alltid känt mig välkommen. Facebook-gruppen med finlandssvenska bloggare får också tummen upp!
Från bloggträffen jag var på i december, där jag fick träffa Jennifer, Malin, Kugge, Blanca, Jennifer, Corinne och Daniela.
Har du läst min blogg sedan starten? Tycker du den har ändrat under tiden? Hur?
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar