Header 4

Några saker som hänt under veckan

Skrivet av Caroline Högnäs 16.06.2018 | 0 Kommentarer

Kategorier:
Taggar:

Och inte bara några saker, utan några trevliga saker!

•  Tennis

Jag har för första gången i mitt liv testat på att spela tennis (jo, det är sant!) inte ens på gympan i skolan har det blivit av. Men nu så! Jag, Nina, Iia och Viccan var och spelade i torsdags - och det var ju superkul! Ett under att jag säger det, med tanke på hur dålig jag faktiskt var, haha. 

Eftersom jag alltid haft ett sinne för bollsporter, så var jag kanske lite väl kaxig innan vi började. Hur svårt kan det vara, liksom?  Min första kontakt med bollen resulterade i ett lite väl kraftigt slag och en boll som flög långt ut över skyddsnätet som fanns runt planen (ni kan tänka er ett bra bobollsslag, typ). Men nåja, efter några rundor fick jag in touchen och nu är jag ivrig att bli bättre på denna sport också!

•  Gym comeback

Sedan HCR har jag igen haft hälsoproblem, som gjort att jag inte kan träna. I onsdags testade jag på en lätt gymträning igen - och det gick bra! Så nu är jag nog redo att gå tillbaka till mina normala träningsrutiner lite så där försiktig. Har redan färdigt några träningsinläggsidéer som jag kommer dela med mig av i sommar också!

•  Fotbolls-VM

I torsdags började det; fotbolls VM! Jag har vuxit upp i en familj där fotbolls VM är något som engagerar hela familjen (ja, till och med mamma tycker om fotbolls-VM!), där man sitter tillsammans och umgås och kollar matcher. Nu bor jag med en riktig sportnörd, vilket gör att den traditionen naturligt fortsätter trots att jag inte bor hemma längre. Tycker det är så kul! Jag och Henkka har ett eget tips-spel nu i gruppspelen, vilket gör det extra spännande att följa med. Dock är det lite som David mot Goliat när jag försöker utmana Henkka i att gissa fotbollsmatcher... Men, vi skall se hur det går, hehe. 

Jag hejar på Spanien, men tror på Brasilien. Sen hoppas jag också att England (som var mitt lag när jag var liten, Beckham you know), Danmark och Island skall klara sig bra! Belgien kommer säkert också gå långt. Svergies matcher blir intressanta att följa med, men tror nog att det laget kommer att lämna i gruppspelen.

• Systerbesök

De fina besöken fortsätter. Under veckan fick jag träffa Viccan ett par gånger, som var här i Helsingfors på skolning. Det var igen allt för länge sen vi sågs - så det var kul! Igår kom min lillasyster hit, så denna helg är det all about my sisters. Nu skall vi faktiskt fara iväg på brunch! 

Ha en trevlig helg ♥

P2

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar