Sommarväder, finbesök och spännande projekt
Jag tänkte jag skulle visa er lite bilder från helgen, som till stor del spenderades med mina vänner Sarah och Victoria här i Helsingfors.
Jag och Sarah mötte upp Viccan vid tågstationen på fredagen, och for sedan via butiken till Sarahs. Vi gjorde det vi brukar vara bäst på: pratade och åt lite smått och gott.
På lördagen vaknade jag redan före 8 och sprang iväg till domkyrkan. Nej, nu är det inte så att jag plötsligt gått och blivit jättereligiös och börjat spendera mina lördagsmornar vid kyrkan. Jag var där och trapptränade. Har aldrig gjort detta tidigare, men insåg snabbt att det var ett superbra upplägg som jag definitivt skall börja göra oftare. Från oss till domkyrkan är det lite över 2 km. Jag springer dit, trapptränar i 20-25 minuter, och springer sedan tillbaka. Ett bra och effektivt pass som bara tar 45 minuter.
Nå men, efter att jag ätit frukost mötte jag upp Sarah och Viccan igen. Vi tog Alepa-cyklarna och började vår dag ute i det fina vädret. Det var verkligen så varmt och skönt hela dagen och vi hann besöka Löyly, cykla runt vid Brunnsparken, äta pokebowls på Eat Poke (rekommenderar!), sitta i Sinebrychoff-parken och cykla lite mera.
På kvällen var vi hos oss, lagade mat och drack rosévinssangria (alltså det var seriöst den bästa jag har gjort och nu har jag det perfekta receptet på både röd- och rosévinssangria). Och vet ni, om det är något jag är stolt över, så är det definitivt mina färdigheter i att blanda god sangria. Nåja, ni är säkert måttligt imponerade av den meriten. Vi avslutade ännu kvällen på en uteservering mitt i stan, innan vi gick hem igen och kollade slutet av Eurovisionen. Så glad över att ha dessa två i mitt liv alltså.
På söndagen vinkade jag hejdå till Sarah och Viccan och åkte sedan iväg för att träffa Corinne. Vi har en väldigt kul grej på gång och vi satt ute i trädgården hos Corinne och planerade inför det. Jag vet att sånt här kan vara lite irriterande för er som läser, men snart kan jag berätta mera - så håll ut mina vänner! Förutom det så hann vi även diskutera massa annat och äta gott. Jag blev verkligen förälskad i ärtpeston som Corinne lagade. Så god! På Corinnes blogg kan ni förresten hitta massor med goda recept! Lönar sig att kolla in.
Avslutar med en bild på Eirastranden, tagen från Löyly.
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar