Stickinspiration inför våren 2021
Jag sparar dagligen massor med inspirerande bilder på instagram. Idag tänkte jag dela med mig av lite stickinspiration inför våren 2021. Inspirationen är inte baserad på några trender utan bara fina stickade kreationer jag stött på. Jag har länkat varje bild till upphovsmakarens instagramkonto, så om du hittar något konto du gärna vill följa är det bara att klicka på bilden. Hoppas det inspirerar!
Stickad bomberjacka med tryckknappar. Jag tycker färgkombinationen och det abstrakta mönstret är alldeles underbart! Jag behöver definitivt en sådan kofta i mitt liv! Formerna på tröjan är mjuka i kombination med kontrasterande och harmoniska färger. Stickmönstret är designat av grafikerduon Hvass&Hannibal för Kit Couture.
En vackert hålmönstrad tröja. Mönstret heter Vaffelsweater och kommer från Knitting for Olive. Den ljusgula färgen känns perfekt inför våren. Tröjan tror jag skulle vara fin i vilken färg som helst men kanske extrafin i pastellfärger. Jag såg också att samma hålmönster finns som kofta, ljuvligt!
Stickade pannband, ja tack! Pannband med den lilla vridningen framtill är alltid så snygga. Jag gillar också rutmönstret som gör pannbandet mer levande. Stickmönstret heter Tartan Twist och är gjort av Rilleruth. Samma pannband finns också med leopardmönster och ormmönster för den som är en van mönsterstickare.
Stickad kortärmad tröja med elefanten Babar på. Så snyggt och lekfullt på samma gång! Den här tröjan är designad och stickad av Marmalade Knitwear som säljer handstickade tröjor på instagram. Jag vill se flera tröjor med lekfulla motiv 2021!
En till vacker hålmönstrad tröja. Den här tröjan som också är från Knitting for Olive är på min lista över saker jag vill sticka 2021. Tänk er den i ljusblått, mintgrönt eller puderrosa. Jag tror den skulle vara superfin under en ärmlös urringad klänning.
Dreamland sweater. Det här mönstret är så nytt så det publiceras på Tante Grøns hemsida först på söndag. Jag gillar det enkla men vackra mönstret och här kan man lätt leka med olika färgkombinationer. Villhöver en tröja i det här mönstret!
Den häftigaste tröjan jag någonsin sätt. Jag gapade när jag såg den här tröjan på instagram. Tröjan är en vintage tröja som nu är såld till någon som måste vara mycket lycklig över att äga den. Jag älskar motvecken som bildas uppe kring halsen. Hade det funnits ett stickmönster på tröjan hade jag köpt det direkt!
Tulpantröjan. Den här tröjan skulle jag absolut inte tacka nej till att ha i min garderob. Tröjan kommer från HipKnitShop och är inspirerad av 80-talet. Mönstret är lite i samma kategori som tröjan med elefanten på. Jag tror att vi kommer se mycket tröjor med liknande motiv de kommande åren. Speciellt med tanke på att prinsessan Dianas tröja med får på blivit så populär.
Everyday Socks från PetiteKnit. De här sockorna har jag precis börjat sticka. Jag tycker hela sockmodellen är så snygg med den enkla hälen. Uttrycket blir också helt olika beroende på vilka färger man väljer och hur breda ränder man stickar. Detta är ett fantastiskt basmönster som det dessutom finns instruktionsvideor till om man är nybörjare som jag.
En av de snyggaste tröjorna jag sett på länge. Grundmönstret är ett designsamarbete med Studio Cré för det danska möbelföretaget Montana. Stickmönstret är ett enkelt mönster på en vanlig tröja med ståkrage och går att ladda ner gratis. Sedan kan man som Gitte sätta sin egen prägel på tröjan och designa ett eget mönster (se tröjan på bilden). Gittes mönsterdesign kommer senare även delas som en del av Filcolanas höstkollektion 2021.
Det var all inspiration för den här gången. Kommentera gärna om du hittade något du gillade lite extra. :)
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar