cropped tom header

Visa alla inlägg skrivna februari 2018

Ungdoms-FM gav både svar och frågor

Skrivet av Tom Johansson 26.02.2018

Det blev ingen FM-medlaj för Filiph under årets hallsäsong. I och för sig hade han ingen riktig satsning på hallsäsongen, men även en hårdnande konkurrens bidrog.

Ungdomarnas FM avgjordes i Kuortane under veckoslutet. I lördags löpte Filiph 400 meter och ärligt sagt hade han vissa förhoppningar på att göra en hyggligt bra tid. I seniorernas FM löpte han ett hyfsat lopp, direkt på en rätt tung träningsvecka i Pajulahti. Nu borde formen ha varit lite bättre slipad eftersom han har haft permission från det militära hela veckan.

Själva loppet tyckte han att gick riktigt bra. Han styvnade inte lika mycket på slutrakan som i Helsingfors en vecka tidigare. Loppet kändes alltså rätt bra, men klockan talade ett annat språk. Den stanande på 50,29 och det räckte till för en femte plats. Lite fundersam, men ingen panik. Det är trots allt arenasäsongen i sommar som gäller. Han räknar med att militärlivet nu också ger goda möjligheter att förbereda sig för sommaren. I mars åker han med idrottsskolan till Portugal på ett treveckors läger.

I söndags deltog han också på 200 meter. Hans tid 22,54 i försöken var den femte bästa. Tiden berättigade honom att delta i finalen som löptes i två heat. Hallen i Kuortane har fyra banor. Fyra bästa i försöken fick de två ytre banorna. Filiph skulle ha löpt på bana ett eller två. På 200-metersbana har det stor betydelse för vilken bana man har att löpa på. De innersta banorna har snävare kurvor och kräver mera steganpassning. Kurvorna är doserade och de yttre banorna startar i princip med nedförsbacke, vilket förstås ger fördel mot de inre banorna som accelererar i ett lite motlut. Utgångsläget att göra någon stor förbättring av tiden fanns inte. Det bidrog till att Filiph beslöt att avstå från finalloppet. Han körde hem till Karleby i stället för att vänta i fyra timmar på finalen.

Till beslutet bidrog också att han kände att benen inte var tillräckligt pigga. Baklåren var spända och han ville inte riskera någon onödig skada som kan förstöra förberedelserna inför sommarens drabbningar.

Mycket tyder på att konkurrensen på 400 och 200 meter skärps. Ingen riktigt överlägsen favorit kan ännu gestaltas, men allt fler har kapacitet att konkurrera om finalplatserna i Kalevaspelen. (Tom Johansson)


FM-åtta på 400 meter, ungdoms-FM följande

Skrivet av Tom Johansson 18.02.2018

Ett helt hyggligt lopp räckte till en åttonde plats i hall-FM för allmänna klassen. Filiphs tid 49,63 är också efter omständigheterna bra. Artur Hämäläinen vann 400-mtersloppet i Kvarnbäcken med tiden 48,85.

Som vi tidigare berättat är satsningen på hallsäsongen inte helhjärtad. Han har inte haft så många hela träningsveckor ännu i år. Förra veckan var försvarsmaktens idrottare i Pajulahti. Där gavs möjlighet till en gedigen träning. Filiph hade en bra träningsvecka, ett medvetet val, även om FM stod för dörren. I fredags hade han i varje fall en lättare tränignsdag. Före lördagens lopp var känslan lite osäker. Loppet gick ändå som sagt rätt bra. Han låg bra till ännu i sista kurvan då det blev stumnande ben.

Filiph är nöjd med loppet. Nu ser han fram emot ungdoms-FM som avgörs i Kuortane nästa veckoslut. Han har anmält sig på både 200 och 400 meter. Formen vässer han i Karleby. Han har ledigt från det militära. Ett litet orosmoment är att han umgåtts en del med personer som haft influensa. Han hoppas förstås att han inte smittats och att han kan göra sitt bästa i Kuortane. (Tom Johansson)


Hallsäsongen öppnad, hall-FM om en vecka

Skrivet av Tom Johansson 10.02.2018

Filiph startade på 200 meter i Botniahallen i dag. Han kom trea på tiden 22,50. Tiden fick honom ine direkt att jubla, men med tanke på att det var årets första tävling och att beväringstiden på sitt sätt inverkar på träningen är han ändå rätt nöjd. I loppet fanns också en del positiva delar. Öppningen var tam men så småningom fick han löpningen ta arta sig. På upploppet tyckte han att tekniken fungerade hyfsat bra och löpningen hölls bra ihop.

Dagens lopp fick fungera också som en bedömningsgrund då han lägger upp det fortsatta programmet. Filiph tänkte att om löpningen känns motig skulle han satsa de två följande veckorna på enbart träning, fram till junior-FM i Kuortane. Nu har han i varje fall anmält sig på 400 meter i seniorernas hall-FM som avgörs i Kvarnbäcken nästa veckoslut.

På måndag åker han i varje fall med sina militärkamrater till Pajulahti där de tränar en vecka. Efter lördagens tävling kommer Filiph till Karleby, och förbereder sig junior-FM där han enligt planerna ska löpa både 400 och 200 meter.

Efter det har han bra möjligheter att träna i Sandhamn och Kvarnbäcken. Den 10 mars åker försvarsmaktens friidrottare till Portugal på ett treveckors träningsläger. Det ser ur den synvinkeln bra ut med träningsförutsättningarna den närmaste tiden. (Tom Johansson)


Filiph ska försöka tävla i Botniahallen

Skrivet av Tom Johansson 04.02.2018

Filiph har som bekant inte inlett sin hallsäsong ännu. På lördag är han i varje anmäld på 200 meter i Botniahallen. Då ser han också vilka förutsättningarna är för att delta i allmänna klassens hall-FM i Helsingfors följande veckoslut. Något tidsmål har han inte, utan det gäller att kolla vilken känslan i löpningen är.

För tillfället är han osäker på var han ligger. Armélivet tar trots allt av koncentrationen och träningsupplägget måste anpassas efter det. Permissionsresorna till Karleby är förhållandevis långa och tröttande. Förutsättningarna att träna i Karleby är som bekant inte heller de bästa. Det gäller att hitta tider i fotbollshallen om man ska ha löpträning. Utomhus är det både kallt och väglaget halt. Därför har det blivit en del träning på löpmattan i idrottsgårdens gym också. Mellan varven har han även hjälpt en del av GIF:s yngre idrottare med deras träning.

Under veckan som gått har Filiph varit i Karleby. Både i onsdags och i fredags tränade han i Botniahallen. De träningarna har känts rätt bra, men hur bra formen är då den mäts i en riktig tävling är ovisst. Som sagt kan han få en fingervisning om detta på lördag.

Efter tävlingen i Botniahallen åker Filiph ner till Åbo och vidare till Pajulahti där Idrottsskolan har ett träningsläger. Eventuellt tävlar han på 400 meter i hall-FM, i Kvarnbäcken. Följande vecka har han egen träningsvecka och kommer till Karleby. Ungdomarnas hall-FM avgörs i Kuortane. Han har ett tufft uppdrag om han ska kunna försvara sina två FM-silvermedaljer i 22-årsklassen. Ifjol tog han silver både på 400 och 200 meter i Åbo där 22-åringarnas hall-FM då avgjordes. (Tom Johansson)