cropped tom header

Nivåtestet gav positiva signaler

Skrivet av Tom Johansson 03.11.2019 | 0 Kommentarer

Grundträningen har hittills förlöpt bra. För drygt en vecka sedan deltog Filiph i SFI:s 7-tusanläger i Kuortane. Under lägret gjorde han även det så kallade nivåtestet, 3x3x3x300 meter. Det handlar om att löpa nio 300-meterslopp. Man börjar med tre lopp med lugn fart. Sedan ökar man på farten i de tre följande och ytterligare i de tre sista. Testet visade att pulsen sjönk snabbt efter loppen och laktatmätningen visade 8,7 som högst. Mjölksyrenivån är några enheter lägre än under motsvarande mätningar som gjorts tidigare. Testet antyder att grundnivåerna är bra.

Målet är att förbättra snabbheten ytterligare. Den gångna säsongen gav kvitto på att tiderna på 100 och 200 meter förbättrats. Nu fortsätter han på samma linje, om än lite intensifierat. I praktiken betyder det att han tidigare än förr om åren ökar farten. Det blir kortare drag med hårdare fart. Explosiviteten ska förbättras.

Filiph har under hösten tränat i Vasa. I början av december åker han till Portugal, Monte Gordo, på ett par veckors träningsläger. Han får antagligen assistans i träningen av den rumänska tränaren Vasile Bobos. Hans adepter finns då också i Monte Gordo. Till dessa hör bland andra Robert Parge som vid flera tillfällen löpt under 46 sekunder på 400 meter.

GIF:s friidrottssektion hade i dag säsongavslutning med prisutdelning. Det blev en del pokaler också i år för Filiphs del. Det är glädjande att GIF är en växande förening. (Tom Johanson)

 

giffar

 En del av pristagarna, bakom från vänster Jan Kaas, Joni Virkkala, Väinö Venetjoki, Minna Hollanti, Filiph och Peter Björkroth (årets tränare). Framme Mustafa Al-jubouri och Kaisla Keiski.

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar