Positivt på lägret i Kuortane
Skrivet av friidrottenidag 04.01.2015 | 0 Kommentarer
Filiph är nöjd med SFI-lägret i Kuortane som avslutades i dag. Det var träningssäsongens andra sjutusanläger med en del test och även många bra träningspass.
Testresultatet antyder att vissa framsteg gjorts, även om höstens träningsprogram inte helt kunnat följas främst på grund av en del problem med knäna.
I fredags då lägret började blev det laktattest. Lite mera mjölksyra än i höstas då han testades i Pajulahti, men Filiph är ändå nöjd. Nöjd är han också över att han bättrade sin tid på 150 meter, nu 16,6 med handtidtagning. Efter en paus på tio minuter tog han 300 meter på 35,7.
Filiph fick nu också äntligen prova på lite häcklöpning, försöka hitta kubanska rytmen och Sibbo-rytmen. Lite för styv kändes kroppen, men i övrigt tyckte han det var riktigt kul.
Jullovet börjar närma sig sitt slut. På onsdag ska han vara tillbaka i skolan. Det gäller nu att hålla sig frisk och träna flitigt. Så småningom kommer hallsäsongen i gång och det blir intressant att se vilka tider han då klockas för. (Tom Johansson)
0
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar