Lyxig smörgåstårta med lax, rom och räkor
En lyxigt god smörgåstårta med varmrökt lax, rom och räkor för att fira skolavslutning och samtidigt inleda sommaren.
Smörgåstårtan gjorde vi med ett runt bröd och den räcker till ca. 12 personer. Den har två fyllningar, en med lax och en med rom och räkor.
Fyllning 1:
200 g varmrökt lax
2 vårlökar
2 dl crème fraiche
Saften av en halv citron
Blanda alla ingredienser väl.
Fyllning 2:
200 g räkor
70 g laxrom
Purjolök
2 dl crème fraiche
Salt
Peppar
Hacka purjolöken fint och blanda alla ingredienser, var noga med att låta räkorna och laxrommen rinna av ordentligt innan du rör ner dem i fyllningen.
För att fukta tårtbotten kokade vi upp vatten där vi rörde i en grönsaksbuljong. När vi satte ihop tårtan lade vi två lager med laxfyllningen och ett lager med räkfyllningen. Sedan täckte vi in dem med crème fraiche.
Garnering:
Gurka
Ärtskott
Spenat
Räkor
Laxrom
Sidorna på tårtan täckte vi med gurka som vi skivat i mycket smala skivor. Ovanpå radade vi ut spenatblad som botten och sedan radade vi på ärtskott. I mitten på tårtan lade vi en hög med räkor och för att få en färgklick på det hela lade vi en klick laxrom i mitten av räkorna.
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar