Header Hallonochpraliner

Sangria på vitt vin och lyxigt snacks

Skrivet av Hallon & Praliner 22.05.2018 | 0 Kommentarer

Här kommer ett recept på en Sangria som vi gjorde på vitt vin med smak av fläder, mynta, jordgubbar och nektarin. Passar bra att drickas i solsken på terassen tillsammans med lite snacks. :)

Du behöver:
En flaska vitt vin
1 liter mineralvatten
2 dl flädersaft (koncentrat)
Jordgubbar
Nektarin
Mynta
Isbitar

Skär jordgubbarna och nektarinerna i bitar och fyll botten på kannan med dessa. Tillsätt en halv kruka myntablad. Häll på vin, mineralvatten och flädersaft. Avsluta med några isbitar och gå sedan ut för att avnjuta Sangrian utomhus!

var5

Ett gott snacks att äta under tiden man avnjuter Sangrian är chips toppade med räkor, smetana, rödlök och dill.

var7

Du behöver:
1 påse salta lantchips
200 g räkor
En burk smetana
1 liten rödlök
En knippe dill

Häll ut de salta chipsen på ett stort fat. Fördela små klickar med smetana över chipsen. Strö över rödlöken och räkorna och toppa fatet med att strö över lite finhackad dill! 

var6

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar