Bjud på Pineapple Fizz som aperitiv på påskpartyt
Jag fortsätter dela med mej av påskiga middagstips utifrån min egen senaste påskmiddag. På senare tiden har jag tyckt att det är kul att fixa drinks som aperitiv då gästerna anländer. Och så också denna gång. Och självklart ville jag att det skulle bli något påskigt. Och eftersom hälften av middagsgästerna var barn, ville jag ha en drink som också funkar som mocktail. Pineapple fizz stämde in på alla mina krav. Gul och därmed påskig, barnvänlig som lätt går att göra även som vuxenvariant och relativ enkel att blanda till.
För 8 Pineapple fizz Påskaperitives behöver du:
1 stor söt mogen ananas
4 lime, saften av dem
2 dl socker lag
bubbelvatten
mynta
is
(2-4cl bacardi/drink om du vill ha i sprit)
Gör så här: Skär ananasen i mindre bitar och avlägsa mitten. Släng i en mixer och mixa med en skvätt vatten till en slät fruktjuice. Pressa limen och blanda med ananassaften. Häll i sockerlag (smaka av och kolla att det är passligt sött). Fyll 8 drinkglas med ca 4 isbitar per glas. Häll över fruktsafterna, toppa med bubbelvatten och eventuellt bacardi enligt tycke och smak. Rör om och dekorera med mynta. Klart!
Jag hittade de finaste påsksugrören på Tiger! Alltså hur gulliga?! Våra Hobstar glas är också perfekta för drinks. Som tilltugg till bjöd vi på rotsakschips och salta pinnar.
Färdigblandad Pineapple fizz, fräsch, lite syrlig och mycket god. Samt i mitt tycke perfekt påskig!
Drinks! Är det kanske en av 2019 års trender?! Hoppas det i alla fall. För jag gillar det!
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar