DIY: Diapercake i form av ett slott
För några veckor sedan hade jag glädjen att få vara med och ordna babyshower för min fina väninna som skall få sitt första barn. Jag gillar verkligen traditionen med babyshowers. Att få skämma bort en god vän som snart skall få en baby är så fint. Och så älskar jag ju att fixa blöjkaka dessutom. Det här var väl nu min tredje tror jag?! Och det är verkligen inte alls svårt. Det enda som behövs är gummiband, en stor bit paff och något att ha i mitten av kakan. Jag körde med en rundstav som blivit över då jag fixade barnens tipitält. Men tex ihoptejpade tomma hushållspappersrullar kan också funka. Och så behövs det blöjor också förstås. Ett större paket är perfekt. Jag tror det blev typ tre blöjor över för mej denna gång, så det gick så gott som jämt ut. Du behöver också sidenband, cellofan och lite kartong samt eventuellt washitejpt och grillpinnar (om du vill göra ett slott av det hela och du inte nöjer dej med vanligt blöjtårta).
Börja med att snurra ihop blöjorna till små rullar och fäst med gummiband. Klipp ut en stor paffrundel att ha som botten i kakan. Ställ din mittpinne rakt på den och börja ställa blöjrullor runt. Fäst med ytterligare gummiband och fyll i fler blöjor. Gör likadant på våning två och tre. Göm in gummibanden med sidenband och pynta som du vill. Jag byggde torn och klippte till tak av kartong. Hittade originalidéen hos en av mina alltime favourite bloggare Kniv-Lisa. Så all cred kan jag tyvärr inte ta åt mej själv. Men jag kan i alla fall sprida inspirationen vidare! Och visa er min version:
Jag gillar att baka in lite extra presenter i mina blöjkakor. Men det behöver man ju inte göra. I denna finns en nappflaska, tuttar, strumpor, en mössa och en nalle.
Guldpapper för torn och slottsdetaljer, svart sidenband och svartguldig washitejp.
Nu vill jag bara att det skall komma ännu mer babysar i min närhet så jag får gå ännu fler babyshowers och fixa ännu fler diapercakes, det är ju så roligt pyssel.
För att få sidenbanden att hållas på plats brukar jag också sticka in en liten knappnål.
Den söta nallen hittade jag på Lindex.
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar