Matkasse direkt till dörren
Inlägget är ett kommersiellt samarbete med Sannan Ruokakassi!
Förra veckan fick vår familj testa på tjänsten Sannan Ruokakassi. På måndagen, lite efter klockan fem ringde det på dörren och där stod en kille med två stora kassar med mat. Jag som hatar att gå till butiken älskade förstås det här. I kassen fanns också ett recepthäfte med recpet på fyra middagar. Då jag packade upp kassen blev jag på gott humör. En massa fräscha råvaror av god kvalitet. Arvo Kokkonens räkor, kålrabbi, örter och fina filéer. Vårt kylskåp har nog aldrig varit så fullt som det var efter det.
Vi testade på familjekassen, som kostar 95€ per vecka, eller 79€ till testpris. Och för det får man mycket för pengarna minsann. Alla recepten är för fyra personer, men jag måste nog tillägga fyra hungriga storätare! För i vår familj, fastän vi är fyra personer (om än två barn) så blev det varje dag över till en alltför stor lunchlåda till mej. Så om man funderar på om man får tillräckligt med mat med matkasse behöver man i alla fall inte fundera längre!Nu är jag väldigt nyfiken på snabbkassen till näst, den är bara för två personer, så jag tror att det skulle vara mer lämplig mängd hos oss. Den kostar dessutom bara 39€ nu när man testar första gången, 50€ vanligen. Så väldigt förmånligt! Familjekassena går också att beställa som glutenfri om man så vill. Om man inte vill ha mat för alla vardagarna kan man också välja alternativ med bara mat för tre dagar, då till ännu billigare pris förstås.
Jag gillade också att de flesta tillbehör inte hör till, fullkorns couscous och tagliatelle fick man med, men annars skulle man ha ris eller andra tillbehör hemma, vilket passade mej som hellre äter kolhydratssnålt bra. Några kryddor och basprodukter skulle också finnas färdigt och vi hade faktiskt allt redan utan butiksbesök. Jag bytte bara ut riset i recpeten till blomkålsris och sallad för att få det som jag vill ha det. Så skönt att man kan freestyla lite ändå. En annan grej jag uppskattade mycket var att det ingick grönsaker till varje mat. Paprika, minitomater och kålrabbi bland annat. Och herregud hörni så gott det var med kålrabbi!! Det skulle jag aldrig har köpt själv. Barnen föredrog dock minitomaterna, men likasåbra så fick jag hela kålrabbin för mej själv. Testa om ni inte smakat. Den var krispig, saftig och underbar.
Recepten var kanske aningen krångligare än vad jag brukar orka med en vanlig vardagskväll. Men jag vill också gärna ha det enklast möjligt då. Men inget var svårt! Och alla rätter gick att laga på 30 minuter. Samtidigt tyckte jag nog att det var kul att pröva på lite nytt. Om man lite improviserade och skippade såser och annat krångel så gick det dessutom ännu snabbare och lättare... Min favorit under veckan var de sesampanerade hemlagade chicken nuggetsarna. Men också den afrikanska grytan fick höga poäng hos oss. Och faktiskt så lagade jag inte helt enligt recepten då jag efter den första dagen märkte att mängderna i så fall lir alltför mycket hos oss. Så de ingredienser som borde räcka till fem middagar enligt Sanna, räckte hos oss till hela åtta middagar och fyra lunchlådor. Så man sparar nog absolut pengar med matkasse! Inte bara nerver och hjärnceller.
Att vi fick testa på Sannan Ruokakassi just nu, samtidigt som vår nya vardag körde igång var som en skänk från ovan. Just vardagsmatlagning och butiksbesök hade nämligen stressat mej en aning innan. Hur skall vi hinna? Hur skall vi orka? Var skall man hitta inspiration? Nå, men Sannan Ruokakassi slapp jag all den stressen. Matkassar direkt till dörren, färdigplanerad meny med nya barnvänliga recpet. Minimal insats från vår sida och ändå åt vi god inspirerande mat varje dag förra veckan. Jag rekommenderar alla som är i samma situation att testa! Med rabattkoden HANNA17 får ni dessutom -8€ från er första beställning.
Själv kommer vi nog testa flera gånger. Man kan i sin beställning också lätt ändra så att man till exempel har kassen varannan vecka. Speciellt de veckor som jag vet att vi har stressigt, eller Maken jobbar långa dagar så kommer det vara så smidigt med Sannan Ruokakassi. Inge butiksspring och matlagningsstress. Perfekt för working mamas och papas. Eller vem som helst som bara vill ha en lite enklare vardag!
Tack Sannan Ruokakassi för att vi fick möjligheten att testa på er matkasse!
Om också DU vill testa så får du just nu -8€ från din beställning med koden HANNA17
Med rabattkoden HANNA17 får du just nu -8€ rabatt på den kasse du beställer! Jag rekommenderar alla att testa. Speciellt stressade småbarnsföräldrar som inte har tid att gå i butiken eller planera matlistor....
Recepthäftet kommer på finska, men även jag som inte är någo extra på vårt andra inhemska klarade av recepten galant.
Så spännande att packa upp då kassarna kom!
Så mycket bra mat! Massvis med grönt som ni ser. Och högklassiga produkter.
Veckans favorit, sesampanerade nuggetar. De här tänker jag absolut laga fler gånger.
Kommentarer
Sandra Neuman 29/01/2017 5:11pm (7 år sen)
Det är så tråkigt att vi inte kan få den här :( Och 95€/vecka känns inte som särskilt dyr mat heller :)
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar