I koket med Sofia

Äpple-pannkakor som blev en röra

Skrivet av Sofia Rönnbacka 21.02.2018 | 0 Kommentarer

"Det blev inte riktigt som jag tänkt mig, men det går kanske bra att använda till något annat istället?" - Frippe från Bävern Castor

Detta citat från bävern Castor passar ganska bra att inleda inlägget med. För er som inte vet vem Castor är så finns det en barnboksserie om en bäver. I den ena boken bygger han saker åt sina grannar men det blir inte riktigt som han tänkte det skulle bli. Så exakt blev mina pannkakor. Hade en idé om att göra äpple-pannkakor, men det blev bara pannkaka. Utan att egentligen bli pannkakor, de blev mera som en äggröra, men en super god sådan! Nu tänker du säkert "En äggröra med äpplen i?! Usch det låter inte alls gott!" men jag ska säga dig att det var det! För det är ju egentligen inte en vanlig äggröra utan mera en nyttig pannkakssmet som ser ut som äggröra. Jag åt min äpple-äggröra med lite turkisk yoghurt, hallon och honung. Super gott! Honungen gjorde verkligen sitt.

Appelagggrej 1

Äpple-äggröra 

1 portion

1 favorit äpple, jag hade Granny smith

1 ägg

2 msk mandelmjöl

1 tsk fiberhusk

1 krm kanel

½ krm kardemumma

Smör eller kokosolja till stekning

Yoghurt + valfria tillbehör till topping

1. Tvätta och riv äpplet grovt och blanda ihop alla ingredienser i en beredningsskål.

2. Stek röran på medelvärme i lite smör/kokosolja tills den börjar ta ihop och ser ut som en äggröra. Ta bort från värmen.

3. Servera röran med yoghurt och toppa med valfria tillbehör!

4. Ät och njut!

Appelagggrej 2

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar