I koket med Sofia

Blogglista: Just nu - Food edition

Skrivet av Sofia Rönnbacka 16.07.2018 | 0 Kommentarer

Börjar veckan med en blogglista igen. Just nu ligger jag vid villan och solar och passar på att blogga lite. Tänkte faktiskt att denna vecka blir ”den sista hela bloggveckan” för denna sommar. Har ju beräknat förlossningsdatum nästa måndag och tänker faktiskt ta ledigt från ”heltids”bloggandet och bara fokusera på livet resten av sommaren. Jag kommer självklart att uppdatera bloggen nu som då men jag tänker inte sätta press på mig att blogga lika flitigt som tidigare! Har nog några recept i bakfickan som kommer att dyka upp nu som då ändå för inte kan jag ju lämna er helt utan recept för resten av sommaren ;) Förra veckan blev det en blogglista med just nu, och denna vecka blir det en just nu - food edition!

07D87A0F 7796 413D 920F 25CCF1EBD60A

Favoritsallader: kyckling caesar sallad med massor av parmesan, vattenmelon- och fetaostsallad och en blandsallad med allt i!

Tre saker du inte vill ha på pizzan: tonfisk (det värsta som finns på pizza), salmiak (älskar salmiak men testade en gång att sätta salmiak (de från aarre arkku påsen) på pizza och det var ingen hit och sist men inte minst getost. Jag AVSKYR getost

Äter jag hellre hemma än på restaurang: pasta, de gånger jag ätit pasta på restaurang har den alltid varit överkokt gånger fem. Vill till Italien och äta pasta.

Favoritdessert: hmm, detta är svårt. Just nu älskar jag allt med choklad men som icke-gravid väljer jag ofta en fräschare dessert som gärna får ha syrliga inslag.

Något du skulle kunna äta varje dag: hamburgare och franskisar. Har alltid varit och kommer nog alltid att vara min favoritmat!

Det lagar jag helst nu för tiden: goda fräscha sallader med en örtolja på.


Något du tycker om men inte äter så ofta: skaldjur! Det är så dyrt tyvärr..

En kötträtt du tycker om: en oxinnerfilé som är medium rare och kryddad med salt och peppar. Det behövs inte ens tillbehör till en riktigt bra filé

Vad äter jag helst till frukost: detta varierar så sjukt mycket. Just nu har jag pippi på smörgås med allerums prästost och gurka samt en nektarin, ibland snöar jag in mig på naturell yoghurt, ibland smoothiebowls, men även en gröt gjort på både havre- och råggryn toppad med bär och mandelmjölk är så gott!


Bästa matkulturen enligt dig? Oj, denna är en svår fråga. Jag älskar i princip alla matkulturer för alla har något mycket värdefullt att erbjuda oss människor. Utan den mexikanska skulle vi inte ha tacos, utan medelhavskulturen skulle vi inte ha pizza, gyros, fetaost, halloumi och pasta, utan den afrikanska skulle vi sakna goda grytor, utan den asiatiska skulle vi inte ha sushi, woker, nudlar, ja ni förstår. Det är omöjligt att välja endast en!

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar