No bake Persikopaj
Jag har en förkärlek till no bake. Speciellt då vår ugn i denna hyreslägenhet inte riktigt fungerar.. Vilket är typiskt för nu i coronatider skulle jag ju ha hur mycket tid som helst till att baka men så begränsas man av ugnen. Men det stoppar inte mig, först ut för påsken i år är en no bake paj med smak av persika ♥
Vad har ni annars för tankar kring påsken, kommer ni att fira med släkt eller håller ni er helt isolerade hemma?
Persikopaj
10-12 bitar, 24 cm Ø
Botten
200 g digestive kex eller valfria kex
50 g mandel
75 g smör
Fyllning
1 brk persikohalvor i juice/persikopuré
400 g kvarg
2 dl vispgrädde
1½ dl socker
4 gelatinblad
1. Krossa kexen och mandeln så det blir ett fint smul. Smält smöret och blanda ihop det med kexsmulet. Tryck ut smulet i en springform eller pajform och ställ i kylskåpet så länge du förbereder fyllningen.
2. Blötlägg gelatinbladet i kallt vatten i ca 5 minuter. Under tiden vispar du 1½ dl av grädden tillsammans med sockret. När gelatinbladen svällt värmer du upp ½ dl grädde och smälter ner gelatinbladen i den.
3. Rör ihop kvarg och grädde. Rör ner den något svalnade grädd- och gelatinblandningen i kvarg-grädden.
4. Mixa persikorna till en puré alt. använd färdig persikopuré och rör ner den i kvarg-gräddblandningen. Häll ut fyllningen i pajskalet och ställ in i kylskåpet, åtminstone fyra timmar men gärna över natten.
5. Dekorera med riven vitchoklad, kexkross, persika eller vad du än behagar.
6. Ät och njut!
Kommentarer
Eivor 30/03/2020 12:14pm (3 år sen)
Mums! Vad gott det ser ut 😊
Marie 02/04/2020 4:39pm (3 år sen)
Ojoj så gott och så vacker den är. Slog mig nu tror vi har lika typsnitt i våra headers och typ samma gammelrosa, det är att din text är fetsilad =D
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar