I koket med Sofia

Potatispizza med pecorino

Skrivet av Sofia Rönnbacka 29.06.2018 | 1 Kommentarer

Great minds think alike får jag verkligen säga här. Gjorde denna pizza förra veckan men tänkte att jag inte publicerar den under midsommarveckan. Och vad ser jag, Sofie har skapat en nästan likadan pizza till midsommarbilagan i tidningen, haha. Så kan det gå!

Hur som helst dela med mig av min variant för den var sååå god. Herrejösses, visste inte att en pizza kunde smaka på detta sätt!  Italienarna skruvar säkert på sig men who cares för detta är min go to pizza i sommar. Recept på pizzadegen hittar ni här. Denna gång hade jag den att snabbjäsa så den gjordes på varmt vatten och jäste 1 timme. Denna pizza passar dessutom bra som både huvudrätt men också som tillbehör under härliga sommarkvällar.

Potatispizza 1

Potatispizza

4 pizzor

1 sats pizzadeg 

1 burk crème fraiche

ca 8 medelstora potatisar

100-150 g pecorino ost

1 dl hackade färska örter (timjan, basilika, gräslök)

Salt och nymalen svartpeppar

Olivolja

1. Värm ugnen till 225ºc och ställ in två plåtar (alternativt pizza-sten) i ugnen så de får värmas upp. 

2. Tvätta potatisen och skär den tunt med en kniv eller på en mandolin.

3. Baka ut fyra avlånga pizzor av degen. Bred ut crème fraiche över varje botten men lämna en kant på ca 1,5 cm runt pizzan.

4. Hacka örterna och strö över, salta och peppra pizzorna rejält och riv över pecorino. Ringla olivolja längs med kanten och över pizzan. 

5. Flytta pizzorna till de varma plåtarna utan att sätta bakplåtspapper! Detta gör dem krispiga i botten och alldeles perfekta. 

6. Grädda pizzorna 15 minuter tills de blivit gyllenbruna runt kanten. 

7. Ät och njut!

Potatispizza 3Potatispizza 4

Kommentarer

  • Sofie Sergelius 29/06/2018 3:20pm (5 år sen)

    Ahahahah alltså vi har ju verkligen samma stil! Det var inte första, och garanterat inte sista gången det här händer.

    • Sofia Rönnbacka 01/07/2018 8:51am (5 år sen)

      Ja verkligen! Nä de tror int ja heller :p

Skriv en kommentar