Visa alla inlägg skrivna april 2017
Dagar i Levi
Hejsan! Påskhelgen och början av denna vecka spenderade jag med några vänner i Levi. Vi sov där 6 nätter och hade altså 4 hela dagar på oss. Tre av dagarna bestämmde vi oss för att åka slalom, vilket var otroligt kul. Levi bjöd på lite sol varje dag vi var i backen men den sista dagen var det nog överlägset bäst väder. Dagarna gick otroligt snabbt och spenderades med gott sällskap och ett leende på läpparna. Nedan har ni några utvalda bilder från våran resa.
En gruppbild på alla oss som var i Levi.
Till söndag kväll hade vi köpt biljetter till JVGs konstert på hullu poro areena. Hade en bra utekväll med vänner och var positivt överraskad över JVGs liveuppträdande. Matilda råkade också fånga halsduken som de slängde från scenen, vilket var så roligt!
En dag på stan
Hejsan! Dagen idag började med ett jobbmöte, efter det mötte jag Lumia och Oskar på stan för att äta lunch. Oskar är för stunden i Vasa från Stockholm, vilket är riktigt trevligt. Ovan har ni några bilder jag knäppte på stan av mina fina vänner.Mammas födelsedag är också idag, så jag var också och åt middag ute med familjen. Så dagen har verkligen bestått av god mat och gott sällskap.
Mina förhandsuppgifter börjar äntligen vara klaragjorda och det känns som att jag kan för första gången efter studenten ta det lite lungt. En riktigt skön känsla.
Månadens musikfavoriter
Hej! Mars har varit en bra musikmånad, har hittat flera nya favoriter. Idag tänkte jag dela med mig låtarna som konstant spelats i mina hörlurar.
Hoppas ni tar tiden och lyssnar dessa låtar! Ni hittar dem HÄR.
Childish Gambino - Sober
Childish Gambino - Redbone

Russ - Ain't nobody taking my baby
Russ - Moonlight in Atlanta
Russ - Losing control
Frank ocean - self control
Frank Ocean - Pink + White
John Legend, Miguel - Overload
Joe Hertz - Playing for you
NAO - Happy
NAO - Bad Blood
dvsn - Too Deep
Kehlani - Keep on
Kehlani - The Way( ft. Chance the rapper)
Ansökningsångest
Hej på er! Fick en kommentar förra veckan om jag kunde skriva ett inlägg om mina framtisplaner och vilka skolor jag sökt till. Har faktiskt tänkt på att göra ett inlägg om detta, men väntat en stund eftersom jag varit lite osäker med vilka skolor och vilken ordning jag ville ha skolorna.
Tre år i gymnasiet har jag gått, en rolig tid men som var fylld med provveckor och böcker att läsa. Speciellt efter skrivningarna har jagt känt mig väldigt trött på att läsa skolböcker så det kändes stressigt att genast börja tänka på förhandsuppgifter och urvalsprov för mig. Jag har verkligen inte varit en person som alltid vetat vad jag vill läsa efter gymnasiet. För mig klarnade det först under de senaste månaderna.
Mina val av skolor styrdes av att det skulle (såklart) vara något som intresserade mig, helst en utbildning på svenska, även fast jag är helt tvåspråkig, att studeiorten var Helsingfors eller Åbo och att jag skulle få utveckla min kreativitet. Första utbildningen som började intressera mig var mediapsykologi, vilket snabbt släcktes när jag såg att det endast undervisas på finska i Jyväskylä. Då blev det att börja tänka på andra alternativ. Psykologi vid Åbo Akademi var något som började intressera mig. Psykologi är något som intresserar mig mycket men i denna utbildning saknar jag det konstnärliga och kreativa. En dag när jag satt och sökte på studieinfo efter olika utbildningar och hittade utbildningen dokumentärfilm på Aalto Universitet. Beskrivningen av utbildningen var så intressant och lät väldigt rolig. Till sist blev min ansökningslista att se ut på följande sätt:
1. Aalto Universitet - Dokumentärfilm
2. Åbo Akademi - Psykologi
3. Arcada - Foto & Klipp
Jag känner att tre skolor är tillräckligt att söka till eftersom två av dessa också innehåller förhandsuppgifter som ska göras. Jag valde att inte sätta till skolor som jag visste att jag ändå inte skulle göra förhandsuppgifterna till/ läsa till urvalsprovet och fokusera på de tre ovannämnda istället.
Har känt att detta med att söka in till skolor har varit lite oklart för mig, men hittade sedan denna video på studieinfo som jag verkligen rekommenderar att ni som söker nu eller tänker på att söka in under de närmaste åren kollar:
http://www.youtube.com/watch?v=OEYkAAEF_pI