Månadens prioriteringar
Hej på er! Tänkte köra en liten vardagsupdate här på bloggen igen. För stunden går jag igenom en månad var det inte finns så mycket utrymme för att bara ta det lungt och fokusera på fritidsintressen. Min tid och fokus har denna månad gått till:
1. Skolan - Studentskrivningarna närmar sig med farligt snabb takt och det har blivit dags att ta tag i det här med att läsa. Så jag har försökt klämma in några timmar per dan på att läsa på skrivningarna. I vår ska jag skriva Psykologi, Lång matematik och Franska.
2. Penkkisplanering - Penkkis är redan nästa vecka, vilket är helt ofattbart. Tyckte jag just var på ettan och gick själv på penkkis, detta år kommer ju vara klart roligare när man själv får vara med i programmet.
3. Jobb - Jobbet tar några kvällar i veckan av mig.
4. Söka studieplats och studiort - Något som jag också satt en hel tid på. Att komma på vad det är man nu vill studera och var är inte det lättaste. Jag har stött på problemet att jag hittat en linje jag gillar, men så ligger den på en studieort jag inte alls vill vara på. Så får se vad jag hittar på och var jag befinner mig nästa skolår.
5. Träning
6. Kompisar och Familj - Klart man vill ha tid över att umgås med vännerna och familjen.
Detta är min lista för stunden och vad jag håller på med. Mycket pågång, både jobbiga och roliga saker. Jag ska försöka ta det lungt och inte stressa så mycket denna månad och fösöka leva i stunden. Ikväll blir det iallafall roligt program! Jag ska nämligen ha en myskväll med några fina vänner.
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar