Jenna Matintupa

Visa alla inlägg skrivna juli 2018

BRÖLLOP: Mina tankar kring håret

Skrivet av mamabitesback 31.07.2018

Bröllopet närmar sig med stormsteg så om jag ska hinna genom alla teman jag tänkt innan måste jag rappa på. Håret och smink är kanske något som för många upplevs som viktigt. En vill ju ändå känna sig fin och så. Min fina vän Ina som jobbar i Stockholm ska fixa mig, så har för någon vecka sen gjorde vi en test på sminket. Mycket glow, snygga bryn och naturligt med rosa. Kommer bli så bra! Egentligen så som jag sminkar mig till vardags också, men tycker det känns lite knasigt att köra full on supersmink på bröllop. Vill ju se ut som mig och inte se tillbaka på bilderna och se "för mycket" ut. Håret då. Från början var jag ganska säker på att jag skulle ha någon uppsättning. Lite halvslarvig med flätor. Men så när jag var hos sömmerskan och provade sist så lade jag upp det i en snabb frisyr. Såg helt okej ut men när jag väl släppte ut det kändes det såå mycket bättre. Älskar att ha håret utsläppt och har nästan alltid det när jag vill vara fin. Så kändes ändå naturlig att det ska vara så. I håret ska jag också ha en blomkrans. Älskar att ha blommor i håret så blomkrans har varit ganska självklart. Vill dock inte ha en stor och maffig, eftersom den inte ska ta över. Utan tänker mig en grön med lite brudslöja. Ska till floristen idag så hoppas hon förstår min vision. Tänker också att en sån håller ganska bra, så den börjar inte se hängig ut efter ett par timmar. Och så matchar Agnes och jag, men mer om hennes outfit senare... Tanken är att håret ska vara lite lyckligt och halvslarvig, men hur Ina ska få lockar att hållas i mitt hår utan att de blir antingen raka eller lockar sig på svettigt sätt som det brukar. Ja, det blir spännande att se. Mitt hår funkar inte speciellt bra med hårprodukter och är SÅ svårt att locka, men gissar att Ina kan sin sak så det blir säkert hur bra som helst!

Evighetslång sommar och längtan efter hösten

Skrivet av mamabitesback 30.07.2018

Har sån måndagskänsla idag. Andra dygnet med dålig nattsömn. I helgen hade vi myggit och varmt på skären, vilket resulterade att ingen av oss tre somnade före nästan mot morgonen. I något skede vaknade jag och hade tappat bort Agnes, vi hittade henne liggandes på golvet med huvudet på sängöverkastet. Tydligen hade hon fått nog. Inatt åskade det som aldrig förr, vilket resulterade att jag mest låg och lyssnade på Harry Potter. Och tittade på nedslagen. Dessutom har jag spenderat största delen av dagen med att stirra på datorn och försökt producera text. Och ibland fixat med lite bröllopsgrejer. Den här veckan är jag ännu i Österbotten. Jobbar med texter till Kalasmenyn, Bokkalasets tidning som jag jobbar med. Har inte riktigt hunnit med några frilanstexter i sommar, längtar lite efter att få göra något annat. Men om en vecka igen blir det lite mera ordning. Så vi jobbar på det här sättet veckan till slut, spenderar ett sista veckoslut här och så bär det av tillbaka till vardagen på söndag. Ska bli ganska skönt att vi får lite vardag här emellan, innan bröllopsrumban börjar om en månad. Ska försöka boka in lite träffar också, fixa lite bröllopssaker som måste bokas här och ta ut lite sista sommar. Fast jag längtar faktiskt redan efter hösten. Börjar alltid göra det den här tiden på året. Längtar efter höstkläder, svalare kläder, rutiner och vardagskvällar hemma. Bara laga middag och sitta vid köksbordet med ett rödvinsglas. Men den här evighetslånga sommaren ska ta slut innan vi är där. 

Möte med Märta

Skrivet av mamabitesback 26.07.2018

Kategorier:
När ni tröttnat på hettan och behöver pausa lite i någon kall skugga, säng eller soffa tänkte jag tipsa om våra Märtafilmer! Om ni kanske minns så var vi med Århundradets bokklubb och träffade Märta Tikkanen i november. Det resulterade i ett gäng olika filmer till Schildts & Söderströms sociala medier. Vet inte om jag länkat till alla så tänkte det passar väl perfekt nu, när ni kanske vill ha en liten paus. Här är trailern vi gjorde inför släppet.Vi skrev lite om mötet då i november efter att vi varit dit, men först senare på våren 2018 släpptes alla filmer. Det var en mysig eftermiddag där vi hann gå igenom så gott som hela Märtas liv. Med allt från skrivande till feminism, familjeliv, jobb och brevväxling. Och systerskap förstås. Så här kommer de alla på rad. Vårt möte med Märta Tikkanen. Märta om bekännelselitteratur Märta om brevväxlingen Märta om Århundradets kärlekssaga Märta om mottagandet Märtas skrivtips Märta om feminism Och sist en lite längre film vi gjorde: Märta om skrivande.

Jobbar, simmar, vilar från värmen

Skrivet av mamabitesback 25.07.2018

Sitter i soffan på landet och jobbar. Solen lyser starkt genom fönstret och om jag inte skulle ha AC skulle jag säkert gå av i värmen. Ute hörs barnröster och hundskall ibland. Det är så skönt att inte sitta i en kokande het stad och svettas, utan kunna vara här i lugnet. Och kunna åka ut till havet när det blir alldeles för varmt. Samtidigt saknar jag nog lite vardagslivet hemma, och har börjat längta lite till augusti och när allt återgår till det vanliga livet igen. I och för sig bara  i tre veckor, för sen åker vi till Österbotten för semester och bröllop i två veckor. Lite annorlunda sommar i år. Den här veckan jobbar jag så mycket jag orkar och förmår i den här värmen. Det är inte lätt att sitta och stirra på datorn i den här värmen, men med pauser och kortare dagar går det bra. Det är ändå ganska lugnt ännu i juli när de flesta är på semester, det händer inte så mycket. Augusti blir antagligen lite mer fullspäckad. Men så är det väl när en jobbar på sommaren. Den här veckan blir väl ungefär så här: I måndags skötte jag undan det som måste göras via telefonen, och så spenderade vi största delen av dagen på skären och i havet. Agnes har blivit riktigt duktig och van i vattnet, så vi simmade tillsammans en massa. Sån tur att algerna ännu inte hittat till oss, hoppas det håller i sig ännu. Igår skulle jag iväg och jobba på eftermiddagen, men en ville ju maxa vädret så att så fort frukosten var uppäten dök vi ner i vattnet igen. Ungen och jag. Sen blev det ganska mycket grin och trots från hennes sida innan jag åkte iväg. Sur över allt möjligt, så som en blir med lite för lite mat i magen. När det var dags för jobb skjutsades jag till land, tog bilen och körde iväg till Jakobstad. Hann fram till i förtid så gick ett varv genom centrum och konstaterade att jag har så många obefogade fördomar mot denna stad. Hur mysig som helst ju. Om än lite varm. Men anledningen var inte för att strosa runt, utan jag åkte hem till coola Ellen för att intervjua. Resultatet får ni se senare i höst. Efter en svettig intervju var det bara att sätta sig i bilen igen och köra de 120 km tillbaka. Hämtade upp unge med kusin och farmor för att köra vidare till Närpes. Och landade här igen. Idag sitter jag som sagt här och jobbar. Vi ska iväg till butiken i något skede, att handla i Närpes är så mysigt att någon anledning. Och står jag för matlagningen idag. Förutom det ska jag nog hinna jobba lite till, och sen kommer tillökning i kollektivet till middagen. Imorgon efter jobb och häng åker vi till Malax. Agnes och jag till mina föräldrar över natten för att hinna se dem också. På fredag ska vi hänga med dem, och så till kvällen kommer killen upp igen. Gissar att vi åker ut till skären på kvällen, men vi får väl se. Lördag och söndag ska vi vara på skären. Det ska vara så himla himla varmt igen så finns inget bättre ställe att vara på. På lördagkväll kommer vänner ut och så på söndagen återvänder vi till landet när killen åker ner igen.

Live från trädgårdssoffan

Skrivet av mamabitesback 22.07.2018

Ligger i trädgårdssoffan med ljudbok som blandas med ljudet av vinden som viner och flugor som surrar. Agnes sover i huset och alla njuter av att få göra vad en vill för en stund. Jag njuter av den kalla vinden och av att äntligen få ha stickad tröja på. Någonstans långt borta bullrar åskan. Igår åt vi säsongen första kräftor och Agnes har varit lycklig över att vi varit tillsammans igen. Gosig och glad. Det är första helgen vi spenderat på landet. Hela förra sommaren var vi här och nu har nästan hela sommaren gått innan vi hunnit hit. Har saknat lugnet här i skogen och trädens sus. Det är ett annat ljud här än någon annanstans. Nu är vi iallafall här och jag lämnar hit. En vecka. Två. Vem vet. Ska jobba härifrån och kanske åka ner ifall det behövs, men inte annars. Vara här i skogen, spendera lite tid i Malax och simma på skären. Och framförallt: vara med Agnes. Tre veckor är mer än tillräckligt. Det har gått hur bra som helst, men nu har vi saknat klart. Eller killen kommer ju vara nere och jobba i veckorna, så lite sakna får vi göra ännu. Och Agnes saknar ännu ”sitt Mattby”. Hon vill åka hem och till dagis säger hon med jämna mellanrum. Förstår henne väl. Söndagslunken och jag ska ligga här en liten stund till. Med hund på magen och lyssna på Harry Potter.

BRÖLLOP: Vigselringarna

Skrivet av mamabitesback 19.07.2018

Fyrtiofyra dagar till bröllopet och saker faller mer och mer på plats. Jag har hållit på och pillat med programbladen till middagen. De börjar vara ganska långt klara, bara slutgiltiga menyn och de sista gästerna som ska in. I veckan var vi och förde killens frack till skräddaren, så den är snart klar. Min klänning hänger här hemma, vi har skor, accessoarer och allt sådant köpt. Så kommer vi till dagens tema. Ringarna. Sen tidigare har jag ju en förlovningsring. Den köpte vi just efter att vi förlovade oss. Killen valde då att inte köpa någon, utan tänkte att han skaffar en vigselring senare. Nå nu är vi ju framme vid senare och det var dags att ta tag i ringfrågan igen. Först var tanken att vi skulle gå och se på ringar åt killen, men sen började vi prata om ringar som fanns kvar i familjen. Det fanns nämligen ett gäng gamla ringar från släktingar som hade sparats, så för någon vecka sen kollade han igenom dem och valde till sist den han funderat på ett tag. Så här för någon vecka sen förde vi den till juveleraren för att förminskas, putsas och graveras, hans morfars ring. Ganska fint ändå! Min ring då? Jag hade faktiskt ingen aning vad jag ville ha i början. Någon enkel, smal med typ en sten var vad jag tänkte mig. Tyckte redan vid köpet att förlovningsringen att det fanns så himla många olika, beslutsångest deluxe. Av ren slump snubblade jag över Mannström Jewellery på instagram, så jag skickade iväg ett meddelande till Matilda och undrade om hon skulle kunna göra en till mig. Vi träffades i oktober och jag fick beskriva lite hur jag hade tänkt. Matilda frågade en massa svåra frågor om carat, klarhet, fäste och så vidare. En hel del frågor som jag hade noll svar på. Visste inget om sånt så hon började visa olika alternativ på pinterest. Till sist kom vi fram till design som lät bra. Lät bra säger jag, eftersom det är väldigt svårt att föreställa sig hur det kommer se ut utifrån en beskrivning. På bilderna ser ni lite ungefär vad jag tänkte mig. Vad vi kom fram till med Matilda var en ring i vitt guld med en 0,15 carat champagne diamant i kronfattning med sex klor. Och i onsdags så hämtade jag den! Det var ganska pirrigt att få se den, det är ju ändå något som jag ska ha på mig varje dag. Som tur blev jag int alls besviken, för den var hur perfekt som helst! Killen sa i något skede igår att jag måste sluta prova den hela tiden, haha. Så nu är det bara att vänta, typ det jag är sämst på. Men snart så! Och är verkligen så glad att jag valde Matilda, hon är jätteduktig och världens snällaste. Så om ni funderar på att specialbeställa ring, kolla med henne. Hon är super! Och hur ringer ser ut, jag de får ni förstås också vänta på...

Önskan om ett drömmigt flöde och sparat på Instagram

Skrivet av mamabitesback 18.07.2018

. Mitt i sommaren och så mycket att inspireras av. Det är ett tag sen jag kollade igenom vad jag sparat på instagram och sommaren märks även där. Saker som är aktuellt i mitt liv avspeglas också på bilderna jag sparat. Både saker jag gillar, ser framemot och är sugen på. Blir alltid allt lite extra drömlikt på sommaren? Tycker det känns så. Många pratar om hur skadligt det är med att allt ser perfekt och drömmigt ut i alla flöden, hur det ger ångest och fel bild av verkligheten. Visst förstår jag vad som menas med det, men samtidigt är det sånt jag vill se. Verkligheten har jag tillräckligt med i mitt eget liv (vårt kylskåp är t.ex. så äckligt just nu att vi typ inte ens använder det) så när det kommer till sociala medier vill jag istället drömma mig bort. Kanske är det för att jag är ganska tillfreds med mig själv och mitt eget liv som det fungerar? Sen tycker jag instastories fyller en bra funktion när folk kan dela lite mer av "riktiga" livet än vad som syns i flödet. Förstår ni vad jag menar eller låter det tokigt? Sen är jag en sån som alltid söker efter inspiration, gillar att drömma mig bort och se på vackra ting. Och därför just vill jag omge mig med vackra flöden, inspirerande människor och så vidare. Kanske därför vårt hem svämmar över med olika sorters mode- och inredningsmagasin... Nåja, bara en tanke. Nu vidare till bilderna. Janita Autio är mästare på snygga bilder och alla hennes Marimekko outfits är to die for. Framförallt för en Marimekkonörd som jag. Den här från Borgbacken, om jag inte misstar mig, är inget undantag. Är inte riktigt lika modigt när det kommer till mönster och färg, men hon lyckas alltid få det se snyggt och coolt ut! Emma Sundhs bilder är återkommande i min sparmapp. Dels för att hon verkligen har ett öga för fotografering, men så också för att hon alltid lyckas fånga sånt som jag är besatt med. Som dessa blommor till exempel. Tror det är vallmo? Hur som helst, drömmigt som få. Vill också ha en rabatt som denna någon gång! Är så himla babysjuk just nu. Kan vara för att det kommer små babys i vår familj och vänskapskrets på löpande band, men tror Johanna Bradford bidrar till det också. Deras lilla Elisabeth är så himla gullig och det här bilden är så fin. Både Johannas blogg och instagram ligger högst upp på min favoritlista just nu! Jag kan inte få nog av gulliga barnrum och jag älskar det här hos Frida Schüler. Får lust att tapetsera om Agnes rum direkt i någon murrig färg. Dock passar det inte riktigt in vårt hem just nu, men kanske sen när vi äger något stort gammalt hus? Fast hur jag ska lyckas kombinera det med att bo nära stan är ju ett mysterium... Den här tårtan med jordgubbar och maräng som Ida Rebers lade upp får min mun att vattnas på sekunden. Nästa gång jag ska svänga ihop något bakverk tror jag nog det får bli en sån här. Det kan väl inte vara allt för svårt? Hanna Stefansson lyckas alltid få till coola detaljer på sina outfits. De här vintageörhängerna är de finaste jag sett på länge. Allt med blommor tilltalar i och för sig mig just nu så det kan vara därför. Fint iallafall! Det lutar ju mot att jag ska ha blomkrans i håret (mer om det senare) på vårt bröllop och den här som Emily Slotte hade var riktigt fint. Dock passar den kanske mer till enkel klänning, så tror jag satsar på en liten mindre och inte lika spretig. Ibland drömmer jag också om en enkel klänning som denna, men så blev det inte nu. Är besatt av skor med olika knytningar och rosetter just nu. Killen frågade faktiskt till och med igår hur många rosettskor jag egentligen har. Dessa som Elina Malm hade var riktigt riktigt fina. Drömmig bild på Karin Lindroos från deras landställe. Tycker den här bilden på något sätt porträtterar finsk sommar.

Högsommarhelg

Skrivet av mamabitesback 17.07.2018

Ska vi titta lite på bilder från helgen? Fredag hängde vi hela dagen på skären. Simmade, solade, åt god mat och satt på bryggan tills solen gick ner. Jag har iallafall inte närt någon badkruka vid min barm för simma skulle vi helst göra hela tiden. Fick rapporter från skären igår där kiddo flyter runt i badring, så hon blir modigare och modigare. Gulliga unge, längtar till helgen så vi får simma tillsammans igen! På lördag åkte vi upp på förmiddagen för att göra oss redo för bröllop. Killen skulle vara toastmaster så han ville öva lite, och jag skulle duscha, skrubba, smörja och allt det där. Älskar att preppa lite extra när en ska göra sig fin. Håret blev en misslyckad historia men en sista minuten lösning gjorde att de nu såg helt okej till slut. Svårt att försöka göra något i världens hetta dock. Redo för fest. Älskar den här klänningen så mycket. Känner mig alltid så fin i den. Var iallafall glad att jag inte behövde ha kostym på en dag som i lördags, herregud alla män måste ha varit varma! Så var brudparet gifta och vigseln var så fin. Började nästan gråta direkt jag såg dem i dörren. Vet inte hur jag ska överleva vårt eget bröllop om jag börjar böla för allt. Resten av kvällen åt vi god mat, dansade och skrattade. Länge sen jag dansat så mycket. Och längesen jag varit så svettig. Herregud var helt genomvåt efter det dansmaraton vi hade. Men så värt det! Avslutar med det som gör att jag överlever i denna hetta: Face mist från Lush. Sprayade säkert 100 gånger under bröllopskvällen. Och nu står det i kylskåpet så jag får svalka mig med jämna mellanrum.

Vecka tjugonio

Skrivet av mamabitesback 16.07.2018

Jag vet att en inte får gnälla över vädret, men hur överlever en i den här värmen? Jag håller på och smälter bort i den här hettan. Och att se folk njuta på semester när en själv måste jobba, ja det är nu inte allt för skoj det heller. Vad jag skulle ge för att få ligga och flyta runt i havet istället för att sitta framför en dator. Helgen lämnade mig med dels längtar efter vårt eget bröllop, men också extrem trötthet. Herregud att en orkade festa tidigare i livet. Nu tar det minst två dagar att återhämta sig. Helgens bröllop var iallafall hur roligt som helst och vi dansade oss svettiga enda fram till sista sekund. Och på söndagen fick vi återhämta oss med konfirmation och en fyra timmars bilresa. Så att vi nu har en helg utan så gott som några planer är mer än tacksamt. källa. Den här veckan är som tur också lugn. Har en del jobb att göra, men få saker inbokade vilket är skönt. Framförallt när det nu ska vara värmebölja. Måndag: Idag har jag j0bbat lite, varit in till stan för att kolla in presidentspektaklet och pillat på bröllopsgrejer. Känns som det aldrig tar slut? Tisdag: Ska jag skriva hela dagen, tror lägenhet blir lite för varmt så måste hitta något svalt café att sitta på. Några tips? Onsdag: Då ska jag, förutom att jobba, med kilen till skräddaren. Bara han får sin frack fixad så är alla våra kläder fixade inför bröllopet. En grej att stycka från listan. Torsdag: Då ska jag göra en intervju och sen skriva skriva skriva. Fredag: Effektivt jobb på förmiddagen för så fort som möjligt åker vi upp till Österbotten. Helgen: Hänga med kiddo, simma (bara algerna inte hinner ta Österbotten) och ta det lugnt. På söndag lämnar jag kvar för att jobba därifrån den veckan.

Sommarlekar vid havet

Skrivet av mamabitesback 13.07.2018 | 1 kommentar(er)

 - I samarbete med jollyroom.fi - I veckan har det varit perfekt strandväder och Agnes har fått vara ute på skären med farmor och farfar. Njutit, härjat med sin kusin, och simmat. Vi fick himla fina saker skickade från jollyroom i juni som äntligen har kommit väl till användning. UV-kläder från Petite Cherie som är i konstant användning. Himla praktisk med både shorts och tröja, eftersom vi håller på att bli torra här och då är det bra att kunna slippa byxor. UV-kepsen, eller simkepsen som hon kallar den, ska på så fort vi är vid stranden. Ett litet bord med parasoll perfekt för att pausa i skuggan en stund. Eller koka mat vid, kanske hellre det. Allt i miniatyr är så sött! Och sist de jättefina trägungorna som alla barn, och vuxna, älskar. Det har gungats en hel del redan, och gissar att det blir många fler gånger ännu i sommar! Med andra ord ett riktigt bra paket. Dock lite lite besviken på kvaliteten på bordet, men när det väl blev ihopskruvat har det varit bra. Om ni är sugna kan ni kolla in mera på Jollyroom.fi!