Visa alla inlägg skrivna november 2020
Ge julkärleken vidare
Ögonen känns tunga denna måndag. Antar att det är den sista novemberdagen som spökar. Jag sprayar ohemult mycket ansiktsmist som ett desperat försök att vakna till liv. Jag sitter i ett tomt arbetsrum vägg i vägg med svärmor. Fick följa med till hennes jobb där det ändå är tomt, för att ha något ställe att sitta och jobba i lugn och ro. Skönt så! Och mysigt att promenera genom Vasa tidigt på morgonen medan det ännu skymde och gatorna var lite lite vita.
I fredags körde vi upp till Österbotten och ju högre upp vi kom desto mer snö fanns det. Inte mycket, men iallafall så att landskapet blev vitt. Fint av Österbotten att välkomna oss så! På lördagen gick vi all in på lilla jul hos mina föräldrar. Agnes var med pappa och morfar efter en liten gran i skogen, vi klädde den tillsammans, gjorde en korg med kakor och önskelista till tomten och så tände hon lyktor med pappa ute för att tomten skulle hitta. Agnes och jag klädde på oss och gick ut i skogen för att hämta grankvistar och lingonris till bordsdekoration. Sen åt vi julmat innan tomten kom och lämnade lite klappar på verandan. Agnes studsade upp och ner av lycka över att kakorna och lyktorna lyckades. När barnen somnat i sina nya julpyjamasar spelade vi vuxna spel och så var den lilla jul förbi.
Även om vi var lite färre än vi varit på mina barndomars lilla jul så var det ganska likt hur vi brukar fira. Med julmat, lilla jultomte, spänning och släkten. Släkten var förstås inte med i år, men allt annat fick vi in. Det känns fint att ge vidare en sån tradition till våra barn. Jag tror att det här varit en av grundstenarna till min egen kärlek till jultiden, och det märks redan nu hos Agnes hur hon har samma vurm för allt som har med jul att göra som jag har. Julen har tagits på stort allvar i släkten, och även om jag försöker se till att minska pressen på att det ska vara prefekt, så har jag ärvt allvaret. För mig är det viktigare att vi gör det tillsammans än att det sak vara helt perfekt, även om jag ibland har svårt att släppa kontrollen.... Nackdelen med att vara estet, jag har en tydligt bild över hur jag vill det ska se ut. Även om det märks mer och mer att Agnes ärvt min estetiska sida, är en fyraårings estetik lite annorlunda. Så jag får bara jobba på att låta den ta plats också!
Nu väntar hon spänt på 1:a december, tur att det är imorgon! Jag är så exalterad över att få hänga fram deras paketkalender, vet knappt hur jag ska kunna hålla mig... Och som hon väntar på Buu-klubbens julkalender. De har verkligen byggt upp spänningen kring den bra.



Julklappar till mig och alla andra
Lugnet. Barnen är på dagis, Johan på möte och jag sitter ensam hemma och jobbar. Eller nu har jag lunchpaus. Borde kanske stänga ner datorn en stund, men har inte ro med det just nu så tittar in här istället. Jag lyssnade på nyaste avsnitt av Säker Stil-podden imorse och blev så inspirerad av deras avsnitt "en gnistrande önskelista" så tänkte att jag ska göra en önskelista för julen i år. Med grejer som jag förstås önskar mig, men också sånt som jag tycker är den perfekta gåvan!

Skin Treats The Moisture Face Recipe. Just presentförpackningar som dessa tycker jag är perfekt att ge i julklapp. Den här med en mask och ett serum kompletterar så gott som allas egna hudvårdsrutin, och ger dessutom möjlighet att kanske testa något nytt. Jag skulle gärna få det här av tomten, har inte testat Skin Treat och båda dessa produkter är perfekta för vinterhalvåret.
Ljusmanschett löv från Svenskt Tenn. Dessa ligger högst upp på min önskelista. Jag tycker de är så fina och en kan blanda med vilka ljusstakar som helst som en har hemma. Finns både försilvrad som dessa eller i mässing. Svenskt Tenn är ett perfekt exempel på "safecard" när det kommer till presenter. De mesta är väldigt tidlöst och klassiskt, vilket dels betyder att de passar de flesta men också inte blir omodernt efter några år. En hållbar present med andra ord! Dessutom perfekt när det går att beställa hem via nätet, och en inte behöver besöka Stockholm för att köpa något av deras ikoniska produkter.
Hänge Vintergatan från Svenskt Tenn. När vi nu ändå är inne på Svenskt Tenn kan vi fortsätta kika på deras vackra julgransdekorationer. Det här settet verkar vara slut för tillfället men det kanske hinner komma in mer ännu. Och det går också att köpa dem enskilt så fear not. Just när det kommer till julgransdekorationer kan det vara svårt, för alla har sin egen stil och smak. Men dessa känns ändå klassiska och passar lika bra i en julgran som på ett dörrhandtag eller i en vas med enris.
Förkläde från Marimekko. Förkläde behövs alltid, vet inte hur ofta mina kläder är full av fläckar från att jag har lagat mat eller bakat. Jag har ett men tar fram det alldeles för sällan och tänker att om jag hade ett som är lite extra fint (älskar det här mönstret!) så används det oftare! Dessutom fint att hänga på en krok i köket som dekoration. Marimekko har flera olika förkläden i massa olika mönster, så finns säkert något för alla!

Ljusstake från Skultuna. Den här är i lite dyrare laget, men om en ska bara ge en bra julklapp är denna en bra kandidat. Klassisk och stilren. Håller år efter åt. Den finns dessutom i mässing för lite billigare peng ifall det är att föredra.
Huxley Antioxidant Essence och Mask set. Mera hudvård! Huxley är ett koreanskt märke som får alldeles för lite synlighet. Deras sheatmask är den bästa jag någonsin testat och nattmasken är inte heller fyskam. Det här settet med serum och mask är också ett perfekt testa på. Jag skulle iallafall inte tacka nej!
Home Body av Rupi Kaur. Böcker är alltid den bästa gåvan. Jag har gillat Rupi Kaurs tidigare böcker och skulle gärna läsa den nyaste. Utöver det skulle jag rekommendera att kolla in våra finlandssvenska förlag. De har gett ut ett gäng bra böcker och där finns verkligen något för alla!
Ribbad pyjamas från H&M. Drömpyjamas! Jag gillar inte att sova i pyjamas, men att har gärna på mig dem om kvällarna. Och då får de gärna kännas mer som "loungewear" än klassiska pyjamasar. Den här är just en sån jag sökt länge och passar så gott som alla. En pyjamas, eller bekväma plagg, behöver alla och i dessa tider när alla ändå mest hänger hemma är mysiga plagg A och O.
Oroliga nätter och allergiutslag
Barnen sover, Johan tittar på serier och jag har plockat samtidigt som Netflix har rullat på ipaden. Det kommer närmare och närmare avfärd. Jag tror att jag aldrig varit så här långt packat i god tid. Imorgon är det bara små saker, sånt som vi använder i vardagen som vi kommer behöva ännu imorgon. Men det här med att packa alltså, att packa vettigt. Jag kan till exempel inte på något sätt föreställa mig att jag kommer klara mig på tre par skor. Min man är tycker det är helt orimligt, främst för att bilen har begränsat med utrymme. Vi är uppe i en stor kappsäck, en större, en mellan och en liten sportbag med kläder och än är som sagt inte allt klart. Det är bara våra ytterplagg, mina och barnens kläder... Det var lättare när jag packade för tre månader i Österbotten, då tog jag bara typ allt. Nu ska jag ta så lite som möjligt, men ändå ha med allt som vi kan behöva för sex veckor.
Vi är annars inne i en period med två jobbiga saker nu. Det ena är att Agnes vaknar så gott som varje natt och kommer med oss. Så en av oss sover på soffan vaaarje natt. Det i sig är inte jobbigt, men att bli väckt varje natt, hålla på och flytta alla täcken och kuddar, tjafsa med ett trött barn när en själv är trött börjar bli lite... tröttsamt. Antar att hon är inne i någon utvecklingsfas där hon tänker och upplever mycket som gör att hon drömmer vilket sen väcker henne. Men hoppas bara det går över snart...

Alfons sover nätterna igenom, om än med väldigt mycket ljud, men är istället full med utslag. Det började efter hans förkylning i början av oktober. Vi trodde det var kopplat till något virus, men det har inte försvunnit. Istället har det bara blivit värre. Förutom sina nu "vanliga" utslag som kommer och går har han ett enormt på baksidan av ena låret som ser ganska obehagligt ut. Han verkar inte lida av utslagen men det ser som sagt inte kul ut. Så för snart två veckor sen slutade vi med all mjölk, ägg, sädesslag (förutom havre), de flesta frukter och bär. Eftersom vi inte har hunnit till en hudläkare ännu (vi hade tid men då var han sjuk så vi fick avboka) så äter han ännu vanligt på dagis. Det märktes när han var hemma sjuk och vi höll bort allt, så var han en dag på dagis och nästa dag hade han igen massa utslag. De hade inte försvunnit helt innan, men det kommer mera. Imorgon är barnen sista dagen på dagis för i år, så då börjar sex veckor av diet som förhoppningsvis visar resultat. Vi visade snabbt upp utslagen på rådgivningen igår när barnen fick influensavaccin och hon tyckte det var tydliga allergiutslag. Sååååå. Tur att det finns typ en burkmat som inte innehåller något av det han inte får äta. Nå nej, inte behöver han leva på den burken utan vi har ganska bra lyckats laga middagar eller ta bort lite mat innan jag adderat något han inte kan äta så han också fått lite varierad kost. Och han gillar att dricka havremjölk. Inte helt otippat att något av våra barn skulle få allergier eftersom deras far har varit allergisk mot en himla massa när han var barn, och ännu har ett gäng allergier kvar, men ändå ej kul när det dyker upp.

Gissar att det flesta småbarnsfamiljer känner igen sig i dessa problem. Sånt som kommer och går. Tur att Alfons är så liten ännu så har liksom inte bryr sig i att alltid få en majskaka när vi andra äter allt möjligt. Och Agnes går det ingen nöd på, hon tycker mest det är mysigt att få sova i vår säng. Helt otänkbart är det dock att vi skulle sova där alla tre, för då blir det "tråmigt" så en av oss får snällt masa oss till soffan. Blir spännande att se hur det ska gå när vi alla sover i samma rum i Malax. Det om det, livet med småbarn.
Med sikte på december och Österbotten
Ibland känns det svårt att komma igång. Idag har varit en sån dag. Trött, slö och ofokuserad. Som tur är arbetsdagen slut nu och till sist kom jag igång. Tänk ändå att vi äntligen närmar oss slutet av november, snart snart är det jul. Och de kommande veckorna kommer se lite annorlunda ut än tänkt.
Johan har semester hela december, så barnen får då också vara lediga från dagis. Och för att de inte ska klättra på väggarna (och störa mig när jag jobbar) så packar vi bilen full och åker till Österbotten på fredag. Det ska bli mysigt att spendera hela julen där, ha lite mer människor att umgås med och så vidare. Med försiktighetsåtgärder förstås, men ändå. Vasa känns för tillfället också lite tryggare än Nyland. Tills dess kommer vi leva i lite karantänliknande förhållanden (förutom att barnen är på dagis ännu till torsdag) så att vi säkert ska vara safea när vi kommer på fredag.
Det känns lite vemodigt att vi inte kommer hinna ha någon som helst jul här hemma i år, samtidigt blir det säkert mysigt att få gå all in på julen i Österbotten. Vi ska först bo hos mina föräldrar tills Johans bror och hans fru flyttat in i sitt hus då får vi flytta in deras bastuhus. Så det blir lite runtflyttande i början men sen börjar julmyset!
Så all and all kommer det säkert bli en finfin december, bara vi kommer oss iväg. Men innan dess ska massa väskor packas, jag jobbar förstås varje dag och så vidare. Fast nu måste jag rusa till butiken så jag hinner fixa middag innan kvällens möte. Hoppas ni får en fin start på veckan!

Från förra veckan när det var snö i 12 timmar. Undra om det är det enda snö vi får?
Som på junibacken
Herregud hur långsamt går inte november? Känns som om det aldrig kommer ta slut. Jag längtar efter december och jul, skulle gärna gå all in på julmys med mysig, julbak och allt pynt men den känns inte som om det är samma sak om det verkligen inte är december. Så får väl bara kämpa igenom de sista två veckorna nu, sen är vi äntligen där! Vi har varit förkylda här hemma i en vecka nu, och det livar inte upp stämningen precis. Barnen härjar på som om det inte finns någon morgondag och själv drömmer jag om en veckas sömn och kanske en låång massage. Tänk vad det skulle göra gott. Mmmm.
I början av veckan tittade Agnes och jag på Madickens julavsnitt, Junibackens jul. Efteråt sade jag åt Johan att precis så vill jag min jul ska se ut. Också bo för den delen. Jag älskar estetiken. Kläderna, värmen med ljusen och de ljusa textilierna, detaljer från naturen, bara mjuka färger och glansiga rosetter. Allt var verkligen inte bättre förr, men kanske lite vackrare?








Det går att se på Madicken via SVT play (i hela världen). Till näst tror jag vi ska se på jul i Bullerbyn. Kanske bakar lussebullar så vi kan äta det till. Och så kanske november känns lite trevligare, snart är det ju ändå december. Snart.
Nu ska jag sova och hoppas att vi åtminstone kan föra ett barn till dagis imorgon, med god tur två!
En lördagsmorgon
(Bilden illustrerar en novembermorgon förra året)
Sitter med en varm kopp julte och en croissant med nutella som väntar på att bli äten. Ipaden i knät surfandes på bloggar och magasin som skriver om julklappstips och inredningstrender. Alfons sitter på pottan i vardagsrummet som vanligt. Mutat honom med ett bröd för att han ska sitta kvar. Han kastar iväg det, pillar ner i pottan och gör allt annat än det han ska, bajsa. Men har en tålamod så kommer det till slut. Agnes och Johan sitter i soffan med sina frukostar. På soffbordet står en bukett med hyacinter och gröna tistlar som inte heter så tror jag, men så kallar jag dem iallafall. Jag tänker att vi ska ta fram julstjärnorna och lite pynt idag, men Johan tycker det är helt orimligt. Vi hade en kivades om det tidigare, jag försökte övertala honom medan han sa att han tänker inte hjälpa till överhuvudtaget (han måste alltid hänga upp stjärnorna för jag når inte). Jag hotade med att inte laga mat åt honom, funkade inte. Argumenterade också med att vill han ta bort den enda glädje barnen har nu när de är förkylda och inte får gå ut. Inte helt rumsrent att dra i barnen, men Agnes är minst lika sugen som jag. Jag vet ändå att jag vinner den här fighten. Stjärnorna får hänga jättesnett tills han inte står ut längre.
Nu är båda barnen riktigt förkylda. Så vi får hänga hemma hela veckoslutet och göra så lite som möjligt. Både Johan och jag känner av förkylningen nu också så snart ligger vi väl alla däckade. Men nu har lovat Agnes vi ska se på julfilm så dags att scrolla genom Disney+ efter något mysigt. Hoppas ni får en härlig lördag!

Rensdag, vabb och fredagslyx
Helgen är snart här. Vi har spenderat dagen med att städa och möblera om i barnens rum. Ett projekt som ej borde påbörjas med huvudvärk och en ettåring och fyraåring. Men klara blev vi och till helgen får plocka fram lite ljusstakar och sånt. Inte full on juldekoration men lite för att liva upp i mörkret.
Veckan började med två barn som är peppade som alltid över att få åka till dagis. Vink vink och så går han glatt in. Jag åkte via butiken efter frukost och julinspiration. Hade till och med strumpor för första gången i höst typ. På onsdag ringde de från dagis och sade att Alfons blivit snorig under dagen så då var det bara att pysa efter honom. Någon timme senare hade han 39 graders feber, men fortfarande lika vild som vanligt. Hur kan en människa ha feber och ändå springa runt runt som en tok? Önskar jag skulle må så också när jag har feber... Så på torsdag vabbade jag. Vi var tog coronatest och fixade undan lite grejer som stressat mig. Några timmar senare kom negativt resultat. Inte oväntat men ändå skönt att ha det svart på vitt!





Nu sitter jag i metron och är påväg till Michaela för vinkväll. Det var som om hon läste mina tankar i veckan när hon skickade om jag ville komma över på fredag. Precis vad jag behöver! Lade Alfons innan jag åkte så förhoppningsvis sover han resten av kvällen för han är nu fast i sängen eftersom Johan inte får lyfta ur honom. Håll tummarna!
Startar veckan med ny energi och inspirationsboost
Well hello ny vecka. Lite bättre feelis idag än i helgen. Eller söndagen var också en bra dag, gick och lade mig lite tidigare på lördag så fick mer sömn vilket förstås alltid hjälper. Nu tror jag båda barnen sover, åtminstone är det tyst. Vi börjar verkligen behöva ett till rum. Alfons somnar alltid själv och läggs först, men nu har han inte alltid somnat när Agnes går och lägger sig vilket resulterar i att han börjar leva rövare när vi kommer in (Agnes vill oftast att någon sitter där tills hon somnat). Så ikväll när just detta hände fick Agnes gå i vår säng och så lyfter jag över henne sen. Inte optimalt, men det får fungera tills vidare. Men det är inte allt för länge innan vi behöver ett större hem.

Agnes i söndags, omåttligt peppad på farsdag. Helgen blev så lugn och stillsam som det nu går, men mysig söndag fick vi iallafall. Förut dukade jag ofta upp frukost såhär men sen barnen föddes har varannan sovmorgon prioriteras framom gemensam lyxfrukost. Men det var så trevligt så kanske vi får försöka få till det lite oftare?

Här kommer nu några bilder som inspirerat mig. Ibland, framförallt på måndagar, behövs en boost av något slag. För mig hittar jag mycket inspiration i bilder och texter. Det är nog därför jag tycker så mycket om bloggar och instagram. Och syns också tydligt i vilken sorts konton och bloggar jag följer. Vad är ni ute efter på t.ex instagram? Skulle vara intressant att veta vad ni gillar att se och läsa!

Okej ursäkta mig men först av allt hur gullig liten bebis? Blir nästan sugen på en till. Sen också så fint matchat med mamma Annabel Rosendahl. Men mest av allt fastnade jag förstås kragen ovanpå jackan. Perfektion och så 2020!

Jag såg på lanseringen av Svenskt Tenns jul förra veckan och en av årets nya produkter va dessa magiska handgjorda blommorna. Så fint både till jul men också redan nu, eller till våren. Sofia Vusir Jansson har skapat dem.

Hästvans med kortare hår tycker jag är svårt att få till men det här var så snyggt! Elle Danmark delade bilden.

Om ni inte läst senaste numret av Elle Decoration så gör det. Elsa Billgren och Sofia Wood gjorde en artikel med jultema och allt var precis som jag vill ha julen i år! Finns också bilder på deras kanaler ifall ni inte får tag i tidningen.

Perfekt outfit av Pernille Teisbaek. Vill också sitta på uteservering med tidning, kaffe och croissant lika coolt avslappnad som Pernille.

Ellos har himla fina julbilder i år och den här kransen över bordet är ljuvlig. Kanske vi får försöka oss på att göra en sån i år?

En perfekt höstoutfit på Jessie Busch. Jag gillar verkligen färgkombinationerna och hur enkelt men ändå lite annorlunda det är. Synd bara att jag inte alls passar i såna jackor.

Elsa var och hälsade i Marie-Louise Sjögrens finfina lägenhet. Det här barnrummet är precis hur jag vill inreda Agnes och Alfons framtida rum. Lektfullt men ändå sobert och inte en plastleksak så långt ögat kan nå (verkligheten är tyvärr inte så enkel..).

Sista höstsucken. Klänning plus stickad tröja tillsammans med Dr. Martens. Den perfekta mixen av feminint och maskulint. En stil som Victoria Saceanu Gregersen är mästare på. Tror jag ska kopiera detta rakt av imorgon.
Känslor överallt
I örat hörs Lars Keplers nyaste och jag sitter med ipaden. Alla sysslar med sitt för en stund. Alfons sover, därför kan alla syssla med sitt. När han är vaken går mest tiden åt att lösa alla större och mindre kriser han hinner ställa till med. Han suger nästan all energi ur mig just nu. Han är envis, busig och har en never ending energi. Och det enda Agnes och jag gör just nu är tjafsar. Så känns det iallafall. För nån minut sen var hon på väg att lägga ett bananskal på bänken, så jag bad henne lägga det i roskis istället. Då började hon att tjafsa om hur hon inte orkade och att hon vill genast så snabbt som möjligt gå tillbaka till att se på YouTube. Försökte antyda att det skulle gått mycket snabbare att hon bara lagt den dit än tjafsat med mig om att hon inte vill. Så håller vi på, dagarna i ända, om allt. Så min energinivå just nu, ej hög. Det i kombination med mens OCH att Johan är nyopererad. Igår måste jag gråta för mig själv i badrummet en stund för jag var så slut av att gå ann med allt. Idag känns det lite bättre, även om jag fortfarande är ganska trött.
Så just nu är mitt fokus att bita ihop och kämpa igenom. Jag är ingen "this too shall pass" person utan blir lätt frustrerad när allt känns motigt, men jag är också väldigt glad och peppad när allt känns bra. En allt eller inget person. Antar att det beror på att jag alltid har känslorna på utsidan. Kan inte riktigt tygla dem alltid, och framförallt inte hemma där jag inte på samma sätt behöver samla mig så som en behöver göra i t.ex. jobbsammanhang. Ibland tycker jag synd om min familj samtidigt som jag inte tycker att en ska behöva be om ursäkt för att en känner saker. De får bara leva med det. Det är kanske också Agnes och jag tjafsar så mycket, för hon är precis likadan. Glad, snäll och härligt. Förutom när hon blir arg, då är hon ARG. Som tur är ingen av oss långsinta. Jag tror inte det är möjligt som en känslomänniska att vara långsint, då skulle känslorna äta upp en inifrån. Och Alfons verkar också vara lite likadan. Han är konstant glad och skrattande, men får han inte som han vill vrååååålar han av ilska. För att sekunden senare skratta och gå vidare i livet. Min introverta man som trivs bäst i lugn och ro måste verkligen älska denna lilla kaosfamilj, hehe.

Men nu har minstigen vaknat, Agnes sitter i min famn och härjet är igång igen så tack för idag!
En stund för mig själv
Sitter i soffan med en kopp julchai, en skål med choklad och ljus tända överallt. Har precis duschat, smort in mig och nu väntar bara att Svenskt Tenn ska börja sin livesändning. De öppnar julen hos dem på hemsidan med att sända live och jag har sett framemot det hela veckan. Inte mycket spännande som händer i livet då, hehe.


Tidigare idag, amaryllisarna strålar verkligen nu. Älskar hur effektfulla de är utan att behöva något extra! Finns på plantagen för 4,99 (iallafall i Esbo!). Dessutom tre för två på alla snittblommor. Tips!
Jag är helt slut. Känns som om barnen är extra jobbiga just för att jag drar det största lasset just nu, och jag är dödstrött redan vid åtta. Då Johan var på sjukhuset över natten satt jag och nickade till medan jag såg på en dokumentär om Jörn Donner för att sen gå och lägga mig 21:30. Höjden av trötthet. Vi har nu iallafall fått veckoslut idag och jag hoppas den för mig sig lite vila och återhämtning. Och barn som inte bråkar om varje leksak, och kanske en liten liten stund för mig själv.
Vad längtar ni efter i helgen?