Jenna Matintupa

Visa alla inlägg skrivna augusti 2022

Augustifredag

Skrivet av Jenna Matintupa 19.08.2022

Taggar:

Regnet smattrar mot vardagsrumsfönstret och Alvar ligger och gnyr i babynestet, Alfons ser på tv och resten är och tittat på fotbollsmatch. Skönt med regn och urladdning efter dagens stekheta väder. Jag och Alvar gick ut på promenad på förmiddagen och jag höll bokstavligt talat på att smälta bort i hettan. Men vi fick det handlat i alla fall!

En vecka av vardag har nu gått och snart börjar väl vardagen rulla på. Alvar har haft lite högt bilirubin och är ganska gul, så vi har sprungit på blodprov hela veckoslutet och början av veckan. Idag fick vi resultatet från senaste och nu verkar det vara påväg mot rätt håll så vi slipper desto mer behandlingar och undersökningar. Även om vi inte varit speciellt oroliga eftersom han utöver gulheten mår bra och äter som han ska så har det ändå hängt över en att de finns en chans vi måste in till sjukhuset för att sola eller liknande. Det i sig är ju inte heller hela världen men när man nu fått komma hem och börja livet är man inte speciellt sugen på att bli inlagd igen. Men nu när allt verkar okej känns det som om vi kan slappna av och börja leva ”på riktigt”. 

86888343 0CA1 4497 80F6 E18F8609ED2551C78E2C F1DF 4B01 8245 1CC65268F93E4BB3A3C5 56A0 47FD 91CA 21B324CDDC3FA7597433 8469 40B1 81AA D7B5FD33F33CMen nu är mitt efter middagen-snacks slut och Alvar verkar färdig med babynestet så ska se om han vill ha en slurk innan det är dags att få Alfons i säng. Första gången jag är ensam hemma med det två minsta, vi får se hur det ska gå! 

 

 


Vardagen börjar

Skrivet av Jenna Matintupa 16.08.2022 | 1 kommentar(er)

Idag börjar vardagen. A5BF8A36 84D4 4039 BABD E377B7C0180FVid åtta stod stora barnen redo på trappen för att bege sig till sina nya grupper. Alfons har flyttat upp till en grupp med större barn och Agnes börjar sin första dag på förskolan idag. Vet inte om det är för att vi nu har en liten bebis, men det känns som om de växt en himla massa i sommar. Det var verkligen stora barn jag förde imorse. 

64C670BF B8DB 4F16 93AD BCA9ABAA0255Efteråt promenerade jag in till stan med vagnen. Vi har helt okej nätter men förstås äts det en del, och oftast mest på morgonnatten, så jag var lite mör när väckarklockan ringde vid sju. Men vad hjälps det när alla ska iväg. Så även om jag var lite trött var det helt skönt att gå en sväng innan vi gick hem. 

E1ABD7EE B2F1 448C 8C37 963CDA2BC75DOch så var jag också sugen på något kallt, eftersom det var stekhett redan innan klockan nio. Jag har inte rört på mig speciellt mycket (typ alls) sen någon gång i april på grund av graviditeten, så det är riktigt skönt att komma igång och kunna promenera igen. Väntar bara på lite kyligare väder. Jag skulle inte tacka nej till säg 10 grader. Så man får klä på sig lite, är så himla trött på att ha varmt hela tiden.

27663F53 41CA 4471 8B0B 9DC8C4C1AC64Hemma med Alvar. Ja, det ska han annars heta. Stackarn blir dock ganska ofta kallad för Alfons, men det är väl för att han är vår senaste bebis. Vi ska väl ge det nån vecka till så har vi vant oss. Han har vuxit så mycket på en vecka. Tittar med stora ögon på en och äter äter äter. Han är så gullig med sitt mörka hår och små fötter. Man glömmer verkligen snabbt hur små de är. Här ligger han och tittar på isbjörnen. 

74035568 8398 4DB1 900D 3DCB5BBEFBE1Resten av dagen har jag bara hängt hemma. Vi tog en tupplur mitt på dagen, tittat på The Crown och ätit lunch. Nu ska jag snart börja fixa mig innan jag och Alvar ska iväg. Min kompis fyller 30 och firar det med middag på FRÖJ så det är kvällens program. Det ska bli så roligt att komma ut och träffa kompisar. Lite oklart vad jag ska klä på mig så att jag inte dör i värmeslag men vi löser väl det. Jag har dessutom inte varit till FRÖJ ännu så ser också så framemot det! 

Vardagen ändå, som jag längtat!


En lillebror

Skrivet av Jenna Matintupa 12.08.2022 | 1 kommentar(er)

Fem dagar efter mitt förra inlägg, på lördagmorgon lite efter sju, föddes en lillebror. Fyra dagar innan beräknat men i alldeles rätt tid i mitt tycke. Han var flera cm längre och några 100 g tyngre än sina storasyskon men ändå så liten så liten.

29101382 C814 4D55 AFE9 E7E77BF55E8BF6063320 F99D 4155 9776 9E01ECBCFB15I måndags fick vi komma hem och sen dess har vi bekantat oss med den nya personen i vår familj. Han är precis som sina syskon: en lugn och nöjd baby som mest sover och äter. Han har många drag som ser bekanta ut, men känns ändå väldigt ny och främmande. Främst för att han har så himla mörkt och långt hår, något ingen annan haft tidigare. Agnes och Alfons är helt förälskade i sin lilla bebis och vill krama och pussa på honom. Ingen avundsjuka ännu som tur, meeeen det hinner väl komma ännu. Annars har vi också hunnit ha några enstaka besök, fotismatch och konstens natt. Finns inte så mycket tid för bebisbubbla när vardagen brhöver rulla för resten av familjen. Samtidigt har det varit tacksamt att barnen varit ledig ännu den här veckan och att Johan tog ut en veckas pappaledigt så att vi fått lite tid tillsammans alla fem.

CC771C69 61B5 4AB9 BBFE 53E7BE627467

Idag är det ju fredag, och inte bara vår förlovningsdag utan också vår 14:e årsdag. Så mycket firande blev det inte men jag spenderade en god stund i köket med att tillreda beuf bourguignon och sippa på ett vinglas. Få saker jag längtat efter så mycket som ett bra rödvin. Känner livet i mig igen när jag kan stå i köket och pynja på. Jag har faktiskt inte gjort det mer än motvilligt sen november förra året. Först mådde jag för illa, sen hade jag ingen ork och i slutet var det fysiskt (nästan) omöjligt. Men nu! Så peppad på att baka saker, laga mat och helt enkelt vara vanlig igen. Det har varit ett nio månader lång limbo som nu kommit till en ända med den bästa sortens belöning:

5790336A C9C6 436A B76C 45CAEBB8ECAC


Första augusti

Skrivet av Jenna Matintupa 01.08.2022 | 1 kommentar(er)

Första augusti och jag halvsitter i soffan i vardagsrummet hemma i stan och dricker en cappuccino. Kanske enda kaffe jag tycker är gott. Eller någon latte med smak från café går också bra. Bryggkaffe är det äckligaste jag vet. Te har jag inte riktigt kunnat dricka under graviditeten, annars är det alltid min go to. Får se om jag kommer tillbaka till teet i höst eller är den eran förbi? I bakgrunden hörs ljudet av vår väggklocka som tickar, den som var min pappas mormor och morfars bröllopspresent och bara går om den hänger snett, samt något gammalt avsnitt av buu-klubben som barnen tittar på i rummet bredvid.

Idag börjar vår vardag igen. Eller förresten, det gör den ju inte alls eftersom barnen är lediga ännu i två veckor. Men Johan har börjar jobba och vi andra ska underhålla oss på egen hand tills dagis och förskolan börjar om två veckor. Ja eller tills babyn beslutar sig för att det är dags att äntra världen och Johan blir ledig en vecka igen. Jag är så pass gravid vid det här laget att babyn kan komma precis när som helst. Eller om tre veckor. Det är en sjuk känsla egentligen, ovetskapen om jag kommer vakna hemma eller på sjukhuset imorgon. Var den där sammandragningen bara en vanlig eller är det början till en värk? Hur känns det ens när förlossningen börjar? Tycker jag har helt glömt hur det ska kännas. Eller kommer det alls börja av sig själv, måste jag sättas igång för att inget händer? Så många tankar som snurrar konstant.

Samtidigt tänker jag på att vi måste gå igenom Agnes kläder och se vilka hon vuxit ur, Alfons har jag redan rensat igenom. Behöver också gå upp till vinden för kolla om jag har några fler av nästa storlek åt Alfons. Och söka fram alla babysstrumpor som jag ännu inte orkat hämta från vinden. Liggdelen till vagnen behöver vi också hämta ner, tänk om de är jättesmutsig och behöver tvättas? Men sen klarar jag inte av att lyfta alla lådor själv så Johan måste göra det, och på kvällarna har jag redan hunnit tappa motivationen. Ja och så skulle jag vilja baka någon blåbärskaka, och kanske göra en sats med granola. Den hemgjorda är så mycket godare. Och barnens rum behöver verkligen städas och skorna i hallen är en enda röra, eller hela hallen egentligen. Just det, behöver ju också till apoteket för att köpa mer järntabletter eftersom mitt hb är så lågt, och så har mina nya sneakers för höstens vagnpromenader kommit.

Men jag är nog också ganska trött. Egentligen skulle jag behöva en tupplur innan jag blir tvungen att börja med lunch, vad vi nu ska äta ens. Kanske vi har något i frysen. Samtidigt som jag nog verkligen vill gå till vinden för att hämta de där grejerna. Men just det, det går ju inte före Johan kommer hem, suck, och att ta med barnen upp på vinden medan jag går igenom lådor där är en riktigt dålig idé. De tröttnar efter två minuter.

Vi har i och för sig fler dagar än idag på oss att göra alla de här sakerna. Om inte babyn kommer idag, då har jag ju massa saker oförberett! Fast vad det nu skulle ha för skillnad, det är ju inte som om livet stannar efter babyn kommer heller. Livet måste fortsätta rulla på samma sätt för resten av familjens skull, har bara någon hängandes på min arm under tiden. Samtidigt hatar jag känslan av att något ligger ogjort, kommer säkert ligga osovandes om jag inte hämtar åtminstone liggdelen och strumporna.

Nu blev jag så sömnig. Ska dricka upp min cappuccino och fortsätta läsa blogginlägg en stund, sen kanske jag orkar börja med någon av sakerna på min mentala lista. Eller så tar jag en tupplur och barnen får fortsätta se på ipaden. Första augusti ändå, tänk att vi är där redan. Var försvann sommaren?

DCE5ED74 5135 490D B270 806484BA5D77

B401DB64 058F 4C2B AA8C 0416C3D08C7D

4E24F637 03C9 46F4 8506 09A8304817A8726B1DD1 8D10 404D AF05 183EB7B3A182

AB518B64 967C 4EE1 BE2F 0C211AD83F08

D3CDA711 5FA8 413A 98B3 862ED52127E3

349F1F4A E44A 446C A1C7 975C3D169667 DB56E882 DAA4 4F3E 8931 E3DFA12531DA 

1F3CC856 6FD0 4818 9DB2 3F87DAEAF487

EB6B4E78 D775 43E7 8CEA CAC9D6B99ADF

A612FD9F 3637 475D A574 6F571CB53027

F191D1BE 058A 42D2 8125 D8AAB3D2B5C3088C9C82 6BF7 4A49 8C9D F854FAB7FCC3