Visa alla inlägg skrivna oktober 2019
Onsdagsprat
Jag vaknade en timme och tjugo minuter efter mitt alarm imorse. 1h, 20 min! Jag minns inte ens att alarmet ringde. Hur trött var man då, från en skala på 1 till 10? Förmodligen riktigt jävla trött. Jag sov faktiskt besinningslöst dåligt igår, parat ihop med en ganska dålig dag. Ardi hade ju såklart hört allt om min dåliga dag haha, och överraskade mig med glass på kvällen *hjärtögon*
Vädret är kallt och grått, men jag ska försöka mitt bästa att inte låta det ta över, försovningen till trots. Jag ska åka och träna innan jobbet, följt av lite onsdagsmagi på jobbet (dvs. möten). Dessutom bär jag mitt favoritnagellack, och vaknade till ganska schysst hårläge. What's not to love, you know.
Self Care Sunday
Söndagar är ’min dag’ i veckan då Ardi jobbar hela dagen. Ofta är det på söndagar som jag hänger med kompisar, tränar skitlänge, går till salongen, etc. Ni vet. Daniela-grejer, helt enkelt. Igår bestämde jag mig för att gå all in med self care.
- Food prep
Jag började med det tråkigaste på listan, haha. Fast i ett större kök med mera counter space är det faktiskt inte så pjåkigt. Är fortfarande inne i min ground turkey phase, så det blev kalkon kryddad med tacokryddor, brunt ris, och texmex-sås. - Läxor
Jag går ju Creative Writing II via Malmö Universitet denna termin, och våra deadlines är oftast på söndag kväll. Det passar mig perfekt eftersom om jag inte hunnit så långt på grund av en jäktig vecka, så är söndagar det perfekta tillfället att catch up. - Skriva blogg
Ett sådant självklart moment, men det är verkligen self care att få skriva och reflektera, samla sina tankar. - Rehab
Jag gick till en sjukgymnast efter alla dessa år (literally though), och försöker nu verkligen ta tag i det. Gjorde duktigt mina övningar som är småtråkiga men som förhoppningsvis får allt i skick. - Gick ut på löprunda
Sen vi flyttade har promenader och löpturer varit så otroligt givande. Jag har nämnt det innan, men var vi bodde innan fanns det en halv gångbana, bokstavligt talat. Den tog slut, fortsatte på andra sidan typ en halv kilometer bort, och så tog den slut vid nästa kvarter. Plus att vyerna var smått deprimerande. The glow up is real. Hursomhelst, så har detta lett till att jag nu är inne på att bygga upp min kondition igen. Det gick faktiskt över förväntan, och jag joggade nästan hela vägen utan att ens riktigt tänka på det. Ted & Kajs podcast i öronen, solen i nacken, höstlöven kring anklarna, omringad av hälsosamma motionärer. Hur underbart. - Städning och tvätt
Alltså jo, kanske inte det roligaste på listan, men så väldigt givande. Min själ bara sjöng av sinnesro efteråt. Dessutom efter att ha trängts i ett tvättrum med typ 30 andra människor och slagits om de 3 svindyra tvättmaskinerna, är det HIMMELSKT att ha egen tvättmaskin och torktumlare. Det gav mig faktiskt lite ångest varje gång jag skulle knalla ner med tvättkorgen, eftersom chansen var stor att jag skulle vara tvungen att gnata upp igen om alla maskiner var tagna. Så det är ju en self care i sig självt. - Självstädning
Och med det menar jag: ansiktsmask, duscha, skrubba, hårinpackning, body lotion, ansiktskrämer - the whole nine yards. Målade också alla 20 naglar. Min favorit just nu är Ballet Slipper från Essie (som är snäppet mer rosa i verkligheten.) - Slappa framför TV:n
Detta är något jag skalat ner på ordentligt, vilket gör att mina söndagstelevisionmoment är desto mer uppskattade. Just nu sträckkollar jag 90 Day Fiance, haha. Guilty pleasure.
Lördagen som gick
Vår lördag var faktiskt så himla trevlig. Jag tror att en bidragande faktor var att vi steg upp helt otroligt tidigt. Typ åtta på morgonen. Det är ändå ganska imponerande för att vara en helgdag. Började dagen med att volontärjobba ett event, Dog Yoga. För dom som inte visste det, så har jag volontärat på ett dog shelter i ca 1.5 år eller så. Det finns knappt bättre mood boostande än att spendera några timmar med glada valpar!
(disregard att jag ser hårlös ut)
Resten av lördagen gick ut på att träna, handla mat, och steka kött tillsammans. Ardi var extremt investerad i stekbiten, så vi övade lite på det. Vår första egenhändigt inköpta och tillagade stek, haha. Stort steg i äktenskapet. Sen åkte vi givetvis till Target på kvällskvisten - för vad är väl en helg utan Target.
Riktigt regnigt var det hela lördagen också, så det var superlämpligt att sitta framför TV:n med Sex and the City och ett glas vitt vin resten av kvällen. Vi har faktiskt sett hela SATC-serien tillsammans för ett år sedan, men vi gillar den så mycket att vi kollar igenom hela grejen igen. Mysnivån hög på denna helg.
Personbästa i Clean & Jerk
Söndagar är alltid ultimata Träna hårt-dagar. Jag är ledig, jag har hela dagen på mig, och är förhoppningsvis väl utvilad och well fed.
Denna söndag var träningen dessutom kryddad med lite aggression. Ni vet när någon bara är riktigt IQ badboll i trafiken. Aggressionen från upplevelsen med en sån grupp i trafiken satt kvar. Så jag yolo-ade fram ett personligt rekord i C&J på 75 kg, vilket betyder att jag äntligen är @ kroppsvikt. Såna små ljusglimtar.
Kärlekshistorien om mina Fila’s
Denna händelse summerar exakt varför jag föll för denna karl, och varför han är bäst i världen noll protest.
Vi har bara lördagar ihop, eftersom Ardi jobbar på söndagar. Det betyder att vi alltid försöker klämma in så mycket bonding vi bara kan under lördagar.
Denna lördag var inget undantag. Vi hade spenderat några timmar på marknaden och mina skor var riktigt ovänliga. De klämde på ett konstigt ställe och skaftet skar in i min fotled så att ett sår hade bildats. Vi hade planerat att åka till ett shoppingcenter och Ikea efteråt, och jag försökte hålla god min men han märkte ju såklart min lilla halt. Plus att jag kanske klagade litegrann. Hehe.
Vi åker till shoppingcentret, och jag bestämmer mig för att power through. Vi hoppar in i bilen och börjar rulla mot Ikea när han övertalar mig att sticka in till den bredvidliggande skobutiken för att köpa ett par bättre skor. Jag hade ändå fantiserat om ett par bättre jobbskor, så jag håller med.
Väl inne ser jag dem. Fila. Dom där arma skorna som var och varannan kvinna äger som jag bara känner att jag måste få köpa. Givetvis har dom inte min storlek. Jag vandrar omkring och överväger diverse skitskor som skulle duga för stunden som inte var speciellt dyra. Ardi säger nej, let’s go somewhere else. Hade han inte sagt det hade jag nog köpt dom där skorna som jag förmodligen aldrig hade använt igen från barnavdelningens reahyllor.
Så vi går till en annan butik där the shoe selection är riktigt bajs. Vi snackar typ tre stövletter och några gråmelerade lenkkitossor. Jag prövar ändå ett par skor som ser ut som en strumpa med skobotten på och tänker Whatever man, I’ll get these. Men Ardi, han har redan tagit reda på att Fila-skorna finns i butiken bredvid butiken, och erbjuder sig att gå och kolla storlekarna för att jag inte ska behöva gå i onödan.
Jag kommer ändå medhaltandes, och där var dom. Fila i storlek 8. Dom var lite smutsiga. Ardi går och hämtar ett annat par. Och sen erbjuder han sig att gå och hämta bilen medan jag står i kassakön. Och vet ni, han var exakt lika glad som jag. Mikä mies.
Circleville's Pumpkin Show
Denna vecka har en hösttradition ägt rum i Ohio; nämligen the Circleville Pumpkin Show.
Circleville ligger ungefär 40 minuter utanför Columbus, så vi körde dit i solskenet, parkerade på en grusplan bemannad av stadens invånare, och promenerade genom en pittoresk liten town tillsammans med glada barnfamiljer.
Tänk er Juthbacka marknad med karuseller och XXL allting, typ. Så mysigt! Eventets bästa var definitivt att testa Funnel Cake, vilket är en stående marknadstradition här i landet. SåÅå gott.
Nya kaffekokare och jobbveckan
Vilken fin vecka det varit! Lite träning här och där, gemytliga dagar på jobbet, och bra flyt på plugget. Dessutom beställde vi en ny kaffekokare häromdagen, som landade hos oss i torsdags. Så mycket av min tid har gått ut på att fundera ut mjölkskum-till-kaffe-ratios, iskaffe, halv karaff, och så vidare.
Vad annat har varit på tapeten? Jo, jag har blivit besatt av att bemästra Den Perfekta Ögonskuggsblenden. Fick till det rätt okej häromdagen, men jag står fast vid att det krävs nya verktyg. Därför är jag på jakt efter nya borstar och kanske en ny palett också. Såklart (;
Ben har även rastats runt älven litegrann. Alltså det är ett sånt gemytligt motionsstråk. Rent och prydligt, hälsosam mängd människor, och fantastiska vyer. Att vandra där med Ted & Kaj i öronen är nog riktigt adjacent himmelriket.
Idag är det lördag, och både jag och Ardi sov så länge vi kunde (till 9:30, vill säga.) Nu sitter vi här med kaffekopparna i högsta hugg, preppar våra sömndruckna inälvor för en fullspäckad Day of Fun.
Ha en fin helg, friends!
Fem positiva
Jag kände mig omedelbart som en tvättbjörn under vattenkran när jag vaknade och kollade ut genom fönstret. Själva aktionen krävde inte mycket energi, men det var nog sorgset att se det gråa, trista vädret - för att inte nämna mörkret. Så för att dränera risken för depp, tänkte jag lista 5 saker jag är glad över just nu.
1. Man kan börja använda jackor igen
Personligen har jag några jackor jag är väldigt exalterad över att använda. Hemma i Norden kan man använda jacka sommartid också men här är det stekhett 24/7 under sommaren känns det som, så alla mina älskade jackor har legat i göm några månader. Välkomna tillbaka <3
Typ dom här två; röda från Marimekko och läderjackan är från Jofama by Kenza.
2. Jag fick till mina naglar igår.
Alltså ni vet när nagellacksborsten bara glider över nageln och lämnar efter sig en tunn, rak linje gång på gång, och du behärskar dig länge nog efteråt att det hinner torka och stelna utan extra vidrörelse... Bra grejer.
3. Min energidryckskonsumption dalar
Jag kommer alltså pinfärskt ned från beroendets topp, och har nu börjat utforska andra koffeinkällor. Problemet med jobbets kaffe är att det är äckligt, så jag hade för vana att ta med mig två energidrycker om dagen. TVÅ. Det är typ 5 dollar om dagen. Så nu har jag börjat mixtra med iskaffe hemifrån (work in progress gällande Den Perfekta Tillagningen, vill jag påstå) samt en kombination av äckligt jobbkaffe och/eller en dyr energidryck från deras vending machine om jag aaabsolut måste. Idag har jag startat operation: Iskaffe i French Press. Baby steps, guys.
4. Jag är tacksam över mitt jobb
Det är en riktigt häftig känsla att (mestadels lol) älska sitt jobb. Under mina 26 bast har jag nog haft min fair share of jobbångest, räknat minuter så fort man äntrat jobbets kvarter, undrat hur man ska fördriva tiden så det inte blir tråkigt, osv. Men det händer typ aldrig för mig längre. Tiden går snabbt, passionen flödar, och sånt kul.
5. Juleljus väntar
Okej, säg vad ni vill, men julbelysning gör hela planeten supermagisk vare sig du firar jul eller inte. Det är bokstavligt talat och figuratively ett ljus i mörkret. Jag älskar mysbelysning så otroligt mycket och det gör ju en SÅ. GLAD. Och snart är det dags! (När är det ens socialt accepterat? Slutet av november?)
Frissabesök
Caroline skrev häromdagen om lyckade och misslyckade besök till frissan. Jag har fortfarande både barndomstrauma, ungdomstrauma, och vuxentrauma från tre specifika hårresande resultat från en session i deras snurrstol, så jag är en naturell skeptiker.
I Vasa har jag min egen frissa jag kan gå till (hej Emma från Hairhouse), i Umeå fann jag frissan med stort F som jag glatt följde till några salonger over the course of 3 years, men i USA gick jag inte till nån frisörsalong alls på tre år.
En av orsakerna var ju givetvis den finansiella statusen, men också för att jag är vansinnigt skeptisk till frissor som inte hanterar nordiskt hår på en regelbunden basis. Men alltså faktiskt, det har alltid gjort mig lite nervös när jag sett hur blonda personers hår sett ut efter ett quote unquote lyckat frissabesök.
Så jag gick aldrig utan skötte det allena, tills slutet av 2018 när mitt hår var ett vrak och jag var ekonomiskt bekväm att testa Columbus blondinvingar. Det var så jag fann Amber, efter massor av research och rekommendationer.
Före - riktigt risigt, och min utväxt är la cirka 10cm lång hehe, oops.
Efter - slingor, kallare toner, och ca 5cm kortare. Är så nöjd över hur friskt och silkigt det känns!
PS. Jag var alltså 0.0001 sekunder ifrån att spontant kapa av hälften av håret och rocka en lite-längre-än-axellångt hårstil, men vågade inte. Det är ju så himla svårt att föreställa sig om man skulle passa i det! Om man ser ut som ett pucko så sitter man ju där med skägget i postlådan flera år medan man väntar på utväxten. Har ni vågat kapa ert hår?
Veckan som gick
Veckan som gått kilade ju iväg sjukt fort. Och hur är det redan oktober? Två djupa frågor jag ställer mig denna lördag morgon.
Nytt i veckan är då vår nya köksmatta, spännande nog. Amazon är en magisk plats, ska ni veta.
Orsaken till att jag är vaken så okristligt tidigt är träning. Klockan 07 ringde larmet, vilket är ganska orimligt när man slutade jobbet 22.00 igår kväll. Men vad gör man inte för the art of skrotlyft (även om jag inte kategoriserar tyngdlyftning i skrotlyft-kategorin). Ändå en smal marginal vinst jämfört med förra veckans 05:00.
Förresten, veckans “lära mina kollegor”-ord är Radera. Tydligen är två kvicka, rullande R lite för mycket overload för dem, vilket är underhållande. Hård progression från förra veckans "Ja" och “Nej”, haha.