Untitled5

Visa alla inlägg skrivna oktober 2020

En regning torsdagsmorgon

Skrivet av Daniela Krooks 29.10.2020

Här sitter jag just nu i skenet av min skrivbordslampa. Ett ljus vid namn 'tis the season sprider en behaglig arom i rummet, som blandas med doften av min ljumna kopp kaffe. Mysigast av allt är ljudet av regnet som smattrar mot fönsterrutan. Det är så tidigt på morgonen så inget annat hörs.

HUR MYSIGT ÄR INTE DET.

Älskar verkligen höstregniga morgnar med plugg, kaffe, ljus och noll behov att bege sig utomhus. Undantaget hade varit en hund, eftersom jag vill ha en hund riktigt mycket (; men annars trivs jag superbra att jobba hemifrån såna här dagar, heh.

Håller på med skoluppgifter nu cirka 05-0730, sen frukost, och ska sen jobba 08-17. Efter jobbet är det dags för marklyft och ryggdag på gymmet! 

Halloweenhelgen är precis bakom hörnet, men vi har noll planer. Är inte supersugen på att äntra någon form av socialt sammanträde med tanke på att vi har noll koll på viruset i dagsläget här i staterna. Vi kommer fokusera på grocery shopping, plugg, träning, och kanske någon sorts halloweentemaig film.
Hur firar ni? 

IMG 3526

 

 



Ikea-lovers

Skrivet av Daniela Krooks 23.10.2020

Kategorier:
Taggar:

Det är ju knappast någon hemlighet att vi åker till Ikea ofta. Det råkade sig bara att jag gifte mig med en karl som inte är ett uns skandinavisk, men älskar Ikea. Inte jättekonstigt egentligen med tanke på att han dras till skandinaviska ting såsom, well, mig. HEH. Men hursomhelst -- jag älskar Ikea för att det påminner mig om hemma. Sekundärt älskar jag det för att möblerna är förmånliga och superfina; efter alla år trivs jag fortfarande bra i ett hem dekorerat med Ikeamöbler och här är det dessutom inte samma "åh alla har ju Ikea-möbler hemma"-stuk. Förutom vi, då (; 

Vi åkte nämligen till Ikea igår, andra gången på en vecka och säkert den sjätte eller sjunde gången på en månad. Vad kan man säga, vi ba trivs där. Skaffade oss lite smått och gott, men framförallt inspiration. Är så taggad på alla idéer vi tagit fram på sistone. 

Annars då? Det är fredag idag, och jag har faktiskt ledigt idag. Det blev mycket överlopps-semesterdagar efter att viruset stormade världen, så jag har strösslat ut dem lite här och var nu i slutet av året. Inte kan man klaga!

Jag använder den extra ledigheten från jobbet genom att komma ikapp med skolarbetet litegrann. De två nya kurserna började bra men nu har jag verkligen halkat efter. Så så kommer min helg se ut; träna, komma ikapp skolarbete, och ladda upp inför nästa vecka! 

IMG 3380IMG 3407


Ett frissabesök till

Skrivet av Daniela Krooks 19.10.2020

Kategorier:
Taggar:

Hej hej hjärtevänner! 

Vilken superskön helg vi har haft. Tycker i allmänhet att både jag och Ardi har haft en organisations-freakig helg. Han har pysslat med att gömma undan kablar, jag har omorganiserat min garderob och gjort mig av med lite plagg, samt även lagt undan sommarkläder (och on-season-kläder som inte kommer passa ett tag hahah). Tillsammans så har vi shoppat runt efter massor organiseringsgrejer, och vi skaffade oss lite kylskåps-organizers och OXO-burkar som vi älskar. Väldigt zen för själen! 

På tal om zen för själen, så var jag också till frissan en runda till igår (söndag). Färg-målet är inte riktigt uppnått eftersom jag vill gå från platinablond till typ guld-rostfärgat hår. Är riktigt nöjd med var vi landade igår! Här är en före och en efter: 

IMG 3113

C7A24381 354A 4AB0 8CCB 4426D3EBC4C4


Köksbordsbruk

Skrivet av Daniela Krooks 14.10.2020

Kategorier:

God morgon allesamman! 

Här sitter jag vid köksbordet; bara det är för mig en mysig terminologi eftersom jag inte haft ett "eget" köksbord sen jag bodde i en av mina tiotals Umeålägenheter.

Ett sånt universellt accepterat multifunktionsställe att sitta vid! Middag, frukost, plugg, diskussioner, vinkväll... Allt är välkommet vid köksbordet. 

Just nu iallafall så används det i studiesammanhang. Jag klev upp klockan 3:45, hade seminarium via Zoom från 4-5, och pluggade sedan. Allt detta medan kaffemaskinen surrade bredvid mig, ljuset brann och spred både värme och en doft som namngetts "Welcome Home", katterna gnatade runt fötterna, och batteriprocenten hög på både laptop, telefon, och iPad. Utanför fönstret vaknar kvarteret sakta till liv, och löven prasslar svagt när folk morgonrastar sina hundar.

Det står bara MYS skrivet i den hypotetiska pannan på köksbordsvibes. 

IMG 2985



Min vikt- och träningsresa

Skrivet av Daniela Krooks 10.10.2020

Idag tänkte jag skriva om "vad, när, hur, och varför" gällande mina viktnedgångar och viktuppgångar. Min kropp har, bless its heart, gått igenom ganska många vikter och storlekar och träningsformer. Älskar min kropp lite extra mycket idag just på grund av det; vi lever, vi frodas, vi kan växa och krympa, bygga och skala av, allt tillsammans! 

Utgångsläget var alltså här; år 2011 var jag en liten tös som rökte som en borstbindare, levde på ramennudlar och müsli, och skruvade bilar. Längden på mina träningspass var att gå från min rumsdörr utanför huset för att ta en liten cigg. Jag tyckte gymmet måste vara det tråkigaste som finns? Shoutout till min boxcolor-hårfärg med blonda rötter också. 

100 0508 33370614

Men då när jag var kring 19 bast bestämde jag mig för att sluta röka. Då behövde jag givetvis ett substitut; och jag valde löpning. Så småningom utvecklades det till ett intresse för gym, närmare bestämt spinning- och bootcamp-pass. Sen började jag ta poledancinglektioner och blev helt förälskad i den träningsformen också. 2012 var ett bra träningsår!

IMG 135EDF848332 1

2013 fortsatte jag träna pole och bootcamp, festade, åt väldigt nyttigt och gjorde många "fastor" eller "cleanse". Älskade löpning. Min favoritbutik var Life, och jag älskade verkligen hälsosamma råvaror och spenderade mycket tid i köket. Jag visste inte mycket om nutrition och kost just då, och valde att inte äta bröd, potatis, pasta, och ris samt andra högre kolhydratskällor endast baserat på vad jag läste i bloggar och artiklar. För att förtydliga; det vet jag idag att är då alltså INTE den enda rätta "hälsosamma" vägen. Jag åt däremot högar av frukt och bär eftersom jag inte tänkte att de var kolhydratsrika. Heh. Jag började även smyga mig in bland fria vikterna på gymmet. Hösten 2013 flyttade jag till Sverige och började träna alltmer på gym. 

IMG D09455F77B52 1

 

2014 var name of the game = gymträning och plugg. Vid detta skede började jag även intressera mig av bodybuilding, och började jobba med en coach för att tävla i bikini fitness året efter. 

IMG 2942

2015 var inget lätt år för min stackars kropp. Jag tävlade våren 2015, och efter det följde hetsätning så det stod härliga till; var ju tvungen att käka allt som jag saknat på en gång, liksom. Ett väldigt vanligt fenomen inom sporten som jag inte direkt brydde mig i då; jag ville bara träna hårt och äta hårt. Vilket jag gjorde! Gick upp 20 kilo, vilket inte gjorde mig något. Jag älskade att träna, och det var det viktigaste. 

IMG 2933

IMG 2929 2

2016 var året jag flyttade till USA, så jag bestämde mig för att köra en liten mini-diet inför flytten. Gick ner några kilo, och kände mig i superbra form när sommaren tog vid och jag flyttade. Älskade att träna på gym, köra yoga, och löpning. Lite av varje, med andra ord! Kände mig stark och smidig. Sen träffade jag Mount Vernon Barbell i New York, och livet förändrades för alltid. Träningen också - det var här jag blev störtförälskad i styrkelyft. 

IMG B2A16F521B02 1

Styrkelyft var den enda träningsformen jag körde under både 2017 och 2018. Åt för att kunna prestera, sätta nya personbästan, och tävla. Verkligen hur kul som helst! 

IMG FA6876DD5E1B 1

2019 tävlade jag i Finska mästerskapen i styrkelyft, vilket hade varit mitt mål väldigt länge. Efter det la jag styrkelyft på hyllan; jag ville bli i lite bättre form, trivas bättre i min kropp, och pröva på något nytt. Jag började träna Olympisk tyngdlyftning och bodybuilding lite löst, och spenderade resten av 2019 funderandes över vad jag egentligen ville satsa på. 

IMG 41F109318357 1

Och nu är vi här - 2020! Jag bestämde mig i januari att jag ville gå all in på Wellness Fitness eftersom det kom till USA år 2020. Jag hade varit väldigt intresserad av det tidigare eftersom det där krävs schyssta ben och en timglasform med tyngre nederdel - perfekt för mina estetiska mål och dessutom krävs det att man tränar ben hårt som fan. Gick all in, och om möjligt är jag ännu mera all in nu. 

IMG 1262

Så många sport- och träningsformsförälskelser, och jag känner mig väldigt tacksam för alla faser i livet. Så himla spännande att se vad kroppen kan åstadkomma, speciellt tillsammans med ett passionerat mindset. Är otroligt pepp på vad framtiden kommer föra med sig. 

IMG 34F5773A2337 1


Det börjar ta sig!

Skrivet av Daniela Krooks 06.10.2020

Kategorier:

Jag har definitivt märkt efter denna flytten hur ett LUGNT hem kan påverka ens generella humör under dagen. Jag vet inte hur ni känner, men själv känner jag bara "aaaahhh" *huvudmasserande emoji* när jag tittar på bilden nedan av vårt kök och sovrum. 

Saker och ting börjar verkligen ta sig här i vårt nya hem! Vill ännu få gardinerna på plats i vardagsrummet innan jag kör en house tour på vloggen. Vi har även lite andra grejer vi vill införskaffa så småningom, typ ett vitrinskåp, ett kappskåp (??) och så vidare -- men wow vad bra det känns! 

IMG 2774

BF8C853E 0BAA 4E31 9A62 F69970EEA83F 2IMG 2790

(Notera Waffles, han är en super-mamis och kommer med mig överallt)


10 livsmedel jag alltid har i köket

Skrivet av Daniela Krooks 02.10.2020 | 1 kommentar(er)

Kategorier:

Caroline gav mig idén häromdagen till detta inlägg. Thus, här nedan är tio livsmedel som jag alltid strävar efter att ha i mitt kök!

Givetvis inser jag nu att jag glömde inkludera gröt - gröten är såpass helig att den är så självklar att den inte ens klarade sig till listan. Så den är above the list. Gröt är lag.

IMG 2677

Proteinpulver - sånt smidigt sätt att få i sig tillräckligt med protein. Väldigt portabel form av livsmedel. Dessutom använder jag detta dagligen till min proteinglass som jag äter varje dag, heh.

Salsasås - min favorit är medium chunky salsa - ju chunkigare desto bättre! Riktigt kalorisnålt alternativ till "sås" och lyfter upp måltider på ett väldigt bra sätt. 

Jordnötssmör - älskar PB! Använder detta mest i gröten, på en riskaka, eller doppar äppelbitar i. 

Blomkåls-queso - Min nyaste "jag är besatt av dig"-erövring. Relativt kalorisnålt och eliminerar behovet av andra dipper eller ost i en burrito enligt mig. Använder detta som dipp till grönsaker, i wraps, eller som sås. 

Xanthangum - Används dagligen när jag gör mina proteinglass-skålar. Binder ihop så att det blir en mycket bättre konsistens. 

Äggvita - Flytande äggvita använder jag till allt möjligt, men bland annat omeletter eller ner i gröten för volym och proteinkälla. 

Riskakor - Bra snabb kolhydratkälla. Dessa som jag köper är lättsaltade och 35 kcal per kaka. Tycker de är jättegoda att äta som smörgåsar med massa topping hehe, eller smula ner I proteinglassen för lite tuggmotstånd, eller äta med jordnötssmör och banan.

Lågkalori-wraps - Name of the game tycks vara lågkalori-alternativ i mitt skafferi haha! Betyder la mer volym (; Dessa wraps är endast 50 kcal per bröd, och de är så himlaaaaa goda. 

Energidricka - Jag är en koffeinoholic, och dricker 1-2 energidrycker per dag, vid sidan av preworkout / kaffe.

Sockerfri ketchup - Älskar att överösa potatis eller shiratakinudlar med ketchup! Känner personligen att sockerfri ketchup dessutom är godare och mindre sliskig än många sockriga ketchuper.