Nu är tid att hamstra
Nu har jag börjat ställa i ordning inför vintern i köksträdgården. De sista vintersquashen är plockade och själva plantornas gigantiska grönmassa undanröjda. Jag behövde hitta de två odlingslådor som de hade tagit över för att kunna förbereda inför vitlöken.
Grönmassan kan jag sedan använda när jag ska bygga upp mer bänkar att odla i. Det blir som en slags kompost att odla i.
På övre bilden ligger min handske på ett berg av grönt. Det gröna är EN enda zucchiniplanta. På nedre bilden tossar mina hönsisar runt och njuter.
Sommarmorötterna är upptagna liksom rödbetorna och en del palsternacka. Vintermorötterna får stå kvar ända in i det sista, och palsternackorna kanske till och med över vintern. Det beror på hur jag orkar med planen att steka rotsaksplättar och frysa in för alla snabba middagar som brukar behövas i småbarnsfamiljen.
En del av morötterna är gigantiska och jag förstår äntligen kraften i att ge näring till grönsakerna. De här har fått kissvatten i början av sommaren och det verkar de ju ha gillat.
Det finns hur mycket som helst kvar att göra utomhus innan det blir kallt på riktigt. Jag har så mycket mangold och persilja kvar i landet, och den vill jag hellre ha i frysen.
Jag hann också slutskörda (=skörda allt som finns på plantan) bönorna i växthuset. Aldrig hade jag väl trott att jag skulle få plocka stora fina haricot verts i september! Men så är det i år, det är en varm höst vi har och det är mycket som liksom har pausat under den hetaste sommartiden och kommer igen nu när temperaturen blir mer hanterbar.
Det utlovas svalare väder, men ingen nattfrost ännu den närmaste tiden. Jag i min tur hoppas innerligt på att det blir en lång och varm höst, låt oss säga fram till slutet av oktober åtminstone. Då vore jag lycklig.
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar