Distansstudier och flytta hem?
Hej på er!
Det väntade beskedet kom, Åbo Akademi kommer att ha distansstudier ända till jul, alltså också hela period två. Som tur var ju detta väntat, men såklart ändå surt och den åsikten tror jag att jag delar med många studeranden.
Enligt mig finns det både fördelar och nackdelar med distansstudier, men jag tror att i slutet av dagen lär jag mig själv bäst när jag får vara i skolan och ha undervisning där. Skolmiljön i sig är ju också viktigt som stöd för lärandet, speciellt när man ofta diskuterar kurser, lektioner och oklarheter med sina studievänner i skolan. Som tur har vi alla tillgång till sociala medier och där går det också att diskutera, men det är ju ändå inte riktigt på samma sätt, att diskutera via en skärm.
Detta innebär ju att jag också skaffade den här lägenheten i Åbo i onödan, med det kunde jag inte veta när beskeden om distansundervisning kom så sent. Planen nu är att antagligen säga upp lägenheten då jag heller inte behöver den i Januari-Mars månad och endast har e-tent kurser då.
Summa summarum: som studerande i dessa tider skall man vara beredd på förändringar haha. Nåväl, jag får se det positiva i det hela och jag får ändå bo här i Åbo i 2 månader, så det är ju alltid nåt.
Snart skall jag dra iväg på ett träningspass, idag blir det armar och axlar. :)(Kolla in den goda salladen från skolan, 2,90€ för en studerande, fantastiskt och min lilla studiehörna. Fåtöljen är från IKEA och är jätte bekväm.)
Ha de gott! :)
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar