nikonisten black

Från Adalminas pärla till Bach på elbas och cello

Skrivet av Johan Hagström 31.07.2018 | 0 Kommentarer

Alltid i mellanåt blir det stora variationer i Nikoninstens konsertbesök.

Dagens första bilder togs på Masterclass konserten i Stadshuset kammarmusiksal.

JH2 7277Emma Strömbäck blev undervisad av Kati Raitinen. Här Emma på konserten, på pianot Anton Ylikallio.

JH2 7287Sedan blev det lite Topelius, Adalminas pärla på familjeevenemanget på Fanny. Den lästes av Stina Ekblad (Kalle Halmén på finska) och för musiken stod Adalminakvartetten.

JH2 6Kvällskonserten hölls i Korsholms kyrka. Där framfördes bland annat "14 sätt att beskriva regn", Stina Ekblad läste dikter av Harry Martinsson.

JH2 7324Chiaroscurokvartetten uppträdde också

JH1 7377

Under ledning av Mattias Wager blev det tillsammans med de övriga musikerna en härlig improvisationsexplosion. Musikerna var utspridda i kyrkan och bland publiken.

JH1 7388Dagens konsertmaraton avslutades i Stadshusets trapphus. Lauri Porra och Kati Raitinen spelade Bach tillsammans. Kati på cello och Lauri på elbas. Slutresultatet blev en höjdare, något man absolut inte har upplevt tidigare. Publiken stormnjöt. Lauri Porra Flyover Ensamble på Ritz tisdag kl 20. Där blir det proge!

Årets dukning av konserter har varit gårrbra. Kortare konserter med varierande utbud passar Nikonisten utmärkt.

 

 

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar