nikonisten black

Korståg i Nyslott

Skrivet av Johan Hagström 14.07.2016 | 0 Kommentarer

Alltid i mellanåt fortsatte korståget trots regnet. Menar det regn som började då resan började och envist följde med på färden.

I Nuslott brukar det hända en massa på torget, men nu var torget ganska tomt. Båda skagen av lörtsy fanns nog till salu men man fick sitta under tak i Kalakoju ätande stekta siklöjor. Lippakiosken måste klara sig utan att ha sålt glass åt Nikonisten, för det kändes inte aktuellt eller passande.

 

JH1 9189

Båtresan inhiberades också - inget trevligt cruisingväder, alltså.

Förutom stora kyrkan finns det i Nyslott också en mindre kyrka, som tidigare var ortodoxt. Den är populär, men tyvärr släpptes Nikonisten inte in i kyrkan. Dörren förblev reglad.

JH1 9194

JH1 9195

JH2 6835Ute på kyrkgården fanns en relisjöösan fågelholk.

Domkyrkan var däremot nog lika öppen som vacker.

JH1 9201

JH1 9202

JH1 9203

JH2 6839

Kanske något för en var att tänka på ... 

JH2 6841

JH2 6842

Sen började hungern eller snålheten ta över och det var dags för kaffe med dopp på Kahvila Raide i gamla järnvägsstationen.

 JH1 9204

JH1 9205

JH1 9208Mums. Och sen då vidare mot ... ???

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar