BILSKOLA, GELATO OCH HUNDUPPFOSTRAN
Hej fina du!<3 Hoppas allt är bra med dig.
I morse var jag till bilskolan på det fördjupande skedet. Även fast jag snart haft körkort i två år var jag lite nervös över att bli bedömd. Bilskolläraren var jättetrevlig och körningen gick bra så det var skönt!
Dagen blev ännu bättre när jag efter lunch tog med mig Mette och promenerade hem till Lina. Vi pratade om augustinatten som hon varit på till Ekenäs i helgen, om studieåret som komma skall och hur skönt det är att bo i stan med tanke på att allting händer här när man studerar. Sedan gick vi till Faros och avnjöt varsin gelato. Jag tog smaken "saltnöt" och Lina tog "jordgubb & lakrits". Sedan satt vi på den nästintill tomma bryggan och njöt med två snåla hundar.
Vi pratade en hel del om Mette och Tilda. Båda har det problemet jag nämnde tidigare. Att de börjar skälla så fort man lämnar dem själva även fast de inte skäller annars. Precis som vi håller Lina också på prova med bur för tillfället. Idag gav det resultat med Mette. SÅ skönt! Tusen tack för era tips i föregående inlägg om hur man kan gå tillväga med just detta problem! Det var riktigt bra tips som vi ska prova!
Nu har Simon landat här hemma. Han gamear och Mette sover bredvid mig i soffan. Det är så underbart när vi är samlade! Jag får sån ro i hela kroppen<3
Ha en jätteskön kväll så hörs vi mer en annan dag! Puss och kram!
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar