DRÖMMAR OM MITT BRÖLLOP
Den här veckan är det "bröllopstema" på Sevendays.
Jag längtar sööönder till mitt eget bröllop! Det kommer vara en av de bästa dagarna i heeeela mitt liv. Det råder det ingen som helst tvekan om. När mina barn föds och min bröllopsdag kommer vara de bästa och mest värdefulla dagarna någonsin!
Här nedan tänkte jag dela med mig av lite inspo från min "bröllopsmap" på pinterest (ja - jag har en sån!). Sa jag att jag längtar, haha?
Bröllopsklänning: Först var jag inne på stora bröllopsklänningar med mycket tyll och med ett skärp eller en snörning i midjan. Nu har mina tankar helt ändrats. När det väl är dags drömmer jag om en mer enkel, tidlös och elegant klänning. Den får gärna vara off shoulder och med bar rygg, alternativt med tunna axelband eller helt utan. Finast tycker jag det är när klänningen är lite tight längs med överkroppen och rumpan för att sedan bli lösare nedtill. Eller att den är tight upptill och lös från midjan neråt. Klänningen får ha inslag av spets men inte för mycket så den blir för "romantisk". Det är inte min grej. Vit ska den i alla fall vara!
Bröllopsring: Det finns tusen olika modeller, former och storlekar när det kommer till bröllopsringar. Det jag vet är att jag vill ha en i vitguld. Tycker de är så fina! Jag skulle vilja ha ganska klassiska ringar. Det är viktigt att förlovnings- och vigselringen ska passa ihop. Förlovningsringen får gärna vara väldigt enkel utan någon större diamant. Det är vigselringen jag vill ska fånga uppmärksamheten. Vigselringen får gärna bestå av en rund diamant. Ovala diamanter är också fina, men en rund känns mer som mig! Den senaste tiden har jag också fastnat mer och mer för diamanter som följer ringen (som på bilden längst ner till vänster).
Bröllops makeup och frisyr: Precis som med klänningen och ringen vill jag inte ha värsta sminkningen eller frisyren. Jag vill ha en sminkning i jordnära färger som är väldigt neutral, men ändå lite skimrig. Håret har jag inte ännu bestämt om jag vill ha uppsatt eller nedsläppt. Om jag har det uppsatt kommer det bli en lös knut eller något liknande. Inte alltför "fixat". Jag älskar när det ser naturligt och inte så tillgjort ut.
Bröllop i övrigt: Jag älskar inslag från naturen då det kommer till bröllopsdekorationer. Blommor, stubbar, ris allt vad du kan tänka dig. Jag tycker det blir en så himla fin kontrast! Levande ljus och ljusslingor gör stämningen mjuk och mysig. Det är fint när man satsat på detaljer och tagit fram foton, roliga uppgifter för gästerna och gjort det där lilla extra. Då vi gifter oss hoppas jag för hela mitt hjärta att alla på bröllopet ska bada i kärlek. Det ska vara en enda stor kärleksfest från morgon till kväll! Åh vad jag längtar <3
Kommentarer
Julia 16/01/2019 4:05pm (5 år sen)
Vad kul!! Vi har ganska samma stil i mycket! Spec älskar jag naturinslagen!Jag har dock panik borde börja planera men det finns föör många val ????????
Ronja Strömvall 17/01/2019 10:09am (5 år sen)
Ja, naturinslagen blir verkligen en så fin kontrast! Det kan jag verkligen tänka mig! Det finns så många fina stilar och detaljer man måste välja bland! Så roligt att det närmar sig! Önskar er all lycka till med bröllopsplaneringen <3
Johanna 16/01/2019 11:39pm (5 år sen)
Alltså SÅ fint! Har också sparat flera av dom här bilderna som du valt ut på min egen Pinterest tidigare! :D älskar speciellt blommor i mängder, grönska, levande ljus och en inte allt för strikt look - har gärna blommor i håret och en odramatisk make-up :)
Ronja Strömvall 16/01/2019 11:47pm (5 år sen)
Tack! Vad roligt :D Är inne på heeeelt samma spår som dig - det ska absolut inte vara för strikt! Det ska mer vara levande :)
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar