KÄRLEKS DISKUSSIONER & OLYMPIADEN
Ledig vecka! I måndags hade vi en föreläsning samt en bildkonstlektion men annars är vi helt lediga denna vecka. Så skönt!
Vädret har för övrigt varit helt fantastiskt den senaste tiden! Bästa vintern på länge. Försöker vara ute så mycket jag bara hinner då jag för en gångs skull har tid innan det blir mörkt.
Igår kväll umgicks jag med Lina. Tiden går aldrig så snabbt som med henne! Vi pratade om kärlek. Det gör vi ofta. Det är så roligt att ha en kompis som älskar att prata om det ämnet lika mycket som jag gör. Det finns så mycket man kan diskutera <3
I helg gick jag på isen med Lotta. Så glad över att hon trivs så bra i Umeå <3
Idag ska jag ta tag i finska presentationen "Koululiikunta" som jag ska hålla på måndag. Sen måste jag också läsa boken "Att skriva sig till läsning. Erfarenheter och analyser av det digitaliserade klassrummet." Tillsammans med två andra böcker utgör de grunden för grupptentamen i föskole- och nybörjarundervisning som vi har på måndag.
En sak som gjorde oss så besvikna i början av veckan var att vår anmälan till Pampas olympiaden inte gick igenom. Jag, Elin, Sofie och Ronja hade tänkt ställa upp som ett lag men anmälde oss för sent. Anmälan öppnade kl.12 och vi anmälde oss två minuter senare. Platserna hade tagit slut på under en minut. Nåja, nya tag nästa år!
Kommentarer
LOVISA 28/02/2018 10:26pm (6 år sen)
Kan du inte skriva mer om ämnet kärlek på bloggen? Det skulle vara sååå intressant!
Ronja Strömvall 01/03/2018 5:25pm (6 år sen)
Absolut!! Vad roligt att du tycker det, det ska jag verkligen göra <3
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar