Visa alla inlägg skrivna november 2018
VI HAR LANDAT
Vi har landat.
Vi har landat i New York.
Vi har landat i Los Angeles.
Men vi har liksom äntligen landat.
Låt mig förklara...
Mycket har hänt på bara några veckor, så låt oss spola tillbaka till Juni denna sommar för att få en bättre förståelse.
Haris och jag möttes upp i Tyskland efter fyra månader (!!!!!!) ifrån varandra. I januari hade jag åkt tillbaka till LA och han hade skrivit fotbollskontrakt i Erfurt, Tyskland. Vårt distansförhållande gick väldigt bra, men det är ju aldrig roligt...
I Juni landande vi tillsammans i Finland och tanken var att vi skulle hälsa på familj och vänner för att sedan se vart nästa fotbollskontrakt skulle ta oss. Från ingenstans kom ett erbjudande från KPV i Kokkola (känns mer naturligt att skriva Kokkola än Karleby av någon anledning).
Central Park, New York
Efter mycket pysslande hit och dit, fattade vi beslutet att det skulle bli Finland över sommaren. Haris skulle spela med KPV vars mål var att stiga till ligan, och jag skulle sluta tvivla på de visioner jag skissat på länge och istället bara go for it. Jag skulle starta företag.
Vårt motto för sommaren var rakt på sak. Vi skulle jobba hårt, vara extremt målmedvetna och ekonomiskt smarta, och sedan belöna oss med en resa till USA. Jag föreslog att vi skulle börja med New York eftersom jag bara har några barndomsminnen där ifrån och ville göra nya minnen tillsammans. Men den riktiga längta i mig var att få visa honom det liv jag levt innan han kom med i bilden, mitt andra hem i Los Angeles.Top of the Rock, Rockefeller Center, New York
Ironiskt nog blev tiden hemma så spännande och händelserik för oss båda att själva resan nästan föll i glömska och blev något utav ett stressmoment (för mig) innan jag väl hade satt mig på flyget, gjort klart ett projekt till en klient och stängt av datorn halvvägs över Atlanten.
Foto: Tommy Lågland
Efter vad som kändes som en extremt lång drama-film var man inte kunde ana ett gott eller sorgligt slut, steg KPV till ligan i matchen mot TPS i Åbo. Känslan var absurd. Jag var på väg till jobb i Vasa, med ett halvt sminkat ansikte av en döskalle och iPad i högsta hugg för att inte missa en sekund av matchen. Tack och lov var det inte jag som körde. Halvvägs mot Vasa stannade vi snabbt vid ABC i Oravais för att jag skulle köpa batterier till min kamerablixt. Jag sprang bland hyllorna med mitt "Dia De Los Muertos -ansikte" och en iPad med live-stream på högsta volym. I Vörå var det klart att KPV hade stigit till ligan efter nästan 30 år. För att vara sminkad som en halvdöd var jag extremt livfull.Foto: Tommy Lågland
Haris stress var äntligen över. Det som laget kämpat för så hårt var äntligen uppnått och han hade äntligen välförtjänt semester. Kroppen och knoppen fick äntligen vila för honom. För mig fanns ännu en vecka kvar med långa arbetsdagar och få timmar sömn. Men till slut kom även jag mig till mållinjen och jag öppnade Shya Entertainment
Och nu är vi äntligen här: På den resan som var vårt mål från första början. Men vet ni, nu förstår jag verkligen vad de menar med att “det är inte målet som är det viktigaste, utan resan dit”. Hela sommarens och höstens resa har varit så utmanande, spännande och rolig. Nu har vi landat och förbereder inför nästa kapitel. ♥
Mera om New York kommer snart.
Trevlig tisdag vänner ♥
Happy Halloween!
Årets antagligen mest spännande högtid är här: Halloween. Det lilla barnet inombords gör ett litet glädjeskutt varje år jag får tänka ut en kostym och spela lite teater för en kväll.
Så, i dagens blogginlägg tänkte jag bjuda på en riktig bildbomb från Halloween-åren som varit samt förklara skillnaden mellan Halloween och årets inspirationskälla: Dia De Los Muertos. Vi börjar med att resa tillbaka till år 2013...
Tutorial på årets sminking hittar ni i videon. Mer om det längre ner.
2013
Jag och bästa Mimi på Halloween house party i North Hollywood.
Varje år ordnas en stor Halloween-parad på Santa Monica Boulevard
Kitchen 24, Santa Monica Blvd
2014
Yep, även jag har testat på att vara Jessica Rabbit...
2015
Alla cartoons samlade! Cruella De Vil (jag), Jessica Rabbit och Malificent. Tråkigt att detta var det enda fotot av oss tillsammans jag kunde hitta, ett foto av ett foto.
2018
Två års paus och vi är här till årets look. I år kör jag med inspiration från en annan högtid: Dia De Los Muertos - “De Dödas Dag”.
För er som inte hört talats om den Mexikanska högtiden kanske känner igen den från James Bond-filmen "Specter". Medan Halloween betonar döden som mörk och skrämmande så är Dia De Los Muertos färgstark och glad med en nypa humor. Både högtiderna betonar döden, men tonen är helt annorlunda.
Eftersom dessa vanligtvis infaller samma helg så skulle jag påstå att olikheterna har suddats ut för de som inte växt upp med detta som en del av ens kultur. En Dia De Los Muertos-sminking funkar alltså med andra ord till Halloween.
Så, kära läsare, nu vill jag veta vilken look ni tyckte bäst om? Firar ni Halloween? Ska ni klä ut er i år, i så fall, till vad? Hit me up! ;)
Ha en fortsatt supervecka och... Happy Halloween!
♥