Grovkökstapeter på tapeten.
Enda sedan vi började prata om detta bygge så har Rasmus drömt om Ikea Grevstas serie. Det är den som går helt i rostfritt stål. Jag kände direkt att jag inte ville ha den i köket, så vi kompromissade och beställde den till grovköket/tvättstugan. Eftersom vi ville ha väldigt mycket lådor och skåp, så blir det ju även väldigt mycket rostfritt stål. Och känslan jag fick när vi ritat upp det var lite väl mycket skolkök. Så jag bestämde mig för att detta måste brytas av ordentligt med en tuff tapet. Skapa en stark kontrast för att få bort storköksfeelingen och få in ett modernt hem i det hela. Vi beställde en från Ellos i våras, men den dök aldrig upp.
Googlade på Grevsta och hittade denna bild. Dock gör den inte riktigt vårt grovkök rättvisa då vi kommer ha dubbelt mer lådor samt skåp ovanför. Så känslan blir mer "tung" än på denna bild. Men här ser du hur serien ser ut i alla fall.
Vi åkte tillbaka till underbara Tuija på Gottby Matt & Tapet. Jag visade vad vi beställt från Ikea, och vips tog hon fram fem förslag av säkert 50 olika tapetböcker. Av dessa valde jag ut tre stycken finalister, och lät sedan Rasmus välja vinnaren. Och han tog exakt den som jag kände att var bäst. Så roligt!
Det kommer bli riktigt häftigt det här. Tapeten skimrar även lite i koppar, vilket kommer göra sig så snyggt mot golvet vi valt. Yes, rummet kommer bli väldigt mörkt - men det är ett grovkök och tvättstuga, det får vara så nu bara!
Kommentarer
Nina 23/10/2019 5:50pm (4 år sen)
Folk är så rädda för lite färg o speciellt mörk, du ska se att det inte blir så mörkt som du tror! Och säkert rätt mysigt också :)
Sofia Donner 23/10/2019 6:32pm (4 år sen)
Jaa! Du har så rätt! Vi hoppas på det bästa ;) Och i värsta fall kan man alltid tapetsera om! :)
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar